Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20 stopinj Celzija.
18°C | 28°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 24°C
petek, 30.06.2017
16°C | 27°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 23°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 19h
V sredo popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo krajevni nalivi in močnejši sunki vetra, ni izključen pojav toče.
18°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

NOVO – subvencije Eko sklada za samooskrbo z ......


€NERGIJA

| |
18.04.2017      10:34
A A

NOVO – subvencije Eko sklada za samooskrbo z električno energijoDeli:

V Sloveniji že dobro leto velja Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije. Uredba prinaša bistvene novosti pri obračunavanju proizvedene elektrike iz sončnih elektrarn, posledično pa z uredbo postajajo elektrika iz sončnih elektrarn zanimivejša za investitorje za njihovo lastno uporabo. Ukrep omogoča gospodinjskim in malim poslovnim odjemalcem (MPO) samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije (OVE) na podlagi neto merjenja. To pomeni, da imajo lastniki naprav za samooskrbo obračunano porabo električne energije ob zaključku koledarskega leta in sicer na način, da se upošteval razlika med dovedeno in odvedeno električno energijo v stavbo. Postavitev in priklop naprave za samooskrbo na notranjo nizkonapetostno inštalacijo stavbe je z Uredbo prvenstveno namenjen pokrivanju potreb gospodinjstva oz. MPO po električni energiji na letnem nivoju in ne proizvajanju viškov energije oziroma prodaje proizvedene električne energije na trgu. V primeru, da je dovedena energija večja od odvedene (kar pomeni, da gospodinjstvo/MPO ne pokriva vseh svojih potreb), lastnik naprave kupi manjko energije prosto na trgu. V primeru, da je oddane več energije kot pa prejete (poraba gospodinjstva/MPO je manjša od količine proizvedene električne energije), se višek »podari« dobavitelju električne energije brezplačno. Ker v tem primeru ni prodaje električne energije tudi ni potrebe po registraciji fizičnih oseb za opravljanje dejavnosti, saj v primeru samooskrbe ne gre za opravljanje pridobitne dejavnosti. Cilj navedene Uredbe je v tem, da bi vsako gospodinjstvo zagotovilo potrebno energijo na lokaciji, kjer se energija tudi porablja. Največja nazivna moč naprave za samooskrbo je 11 kVA, največja skupna nazivna moč naprav v koledarskem letu pa znaša 10 MVA.

                    
Eko sklad je v aprilu 2017 objavil nov javni poziv, namenjen dodeljevanju nepovratnih sredstev občanom za naprave za samooskrbo z električno energijo. Javni poziv »49SUB-SOOB17 Nepovratne finančne spodbude občanom za naprave za samooskrbo z električno energijo« občanom namenja 3 milijone EUR nepovratnih sredstev za nove naložbe v naprave za samooskrbo z električno energijo, ki električno energijo proizvajajo z izrabo sončne energije. Nepovratna finančna spodbuda je lahko dodeljena za naprave, ki imajo nazivno električno moč do največ 11 kVA, če bodo le-te nameščene na ali ob stavbi, ki je zgrajena na podlagi pravnomočnega gradbenega dovoljenja. Naprava za samooskrbo z električno energijo bo morala biti skladna z zahtevami iz soglasja za priključitev. Višina nepovratne finančne spodbude bo znašala do 20 % priznanih stroškov naložbe, ki vključujejo strošek nakupa in montaže naprave ter pripadajočih električnih inštalacij in opreme, vendar ne več kot 180 EUR za 1 kVA inštalirane nazivne električne moči naprave za samooskrbo z električno energijo. Rok za zaključek naložbe bo petnajst mesecev od dokončnosti odločbe o dodelitvi pravice do nepovratne finančne spodbude.

 

Na ta način izgradnja lastne sončne elektrarne postaja finančno zelo zanimiva, saj se običajno izplača v cca 10 do 12 letih. Ta doba je krajša, če ima stavba višjo porabo električne energije, na primer, če ima vgrajeno toplotno črpalko ali ima lastnik električni avtomobil. Pri življenjski dobi take elektrarne preko 30 let je tako investicija vsekakor upravičena. V primeru uravnotežene proizvodnje elektrike in njene porabe lastnik mesečno plačuje le strošek priključne moči in prispevek za SPTE in OVE, kar običajno znese okoli 10 EUR mesečno.

 

Za podrobnejše informacije se lahko obrnete tudi na energetsko svetovalno pisarno ENSVET na Vrhniki, Tržaška cesta 1, Vrhnika, mala sejna soba v kleti občinske stavbe. V energetsko svetovalni pisarni vam bomo poleg informacij o nepovratnih spodbudah in posojilih, ki jih Eko sklad nudi občanom, nudili neodvisne strokovne nasvete o rabi obnovljivih virov energije in o doseganju večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Delovni čas pisarne je vsako drugo sredo od 16:00 do 20:00, prijave za svetovanje pa sprejemajo na Občini Vrhnika na tel. št. 01/75-55-419 pri ge. Marjanci Tomažin.                 


EKO SKLAD - ENERGETSKO SVETOVANJE 

mag. Peter Petrovčič

Energetski svetovalec ENSVET
Priloge:
MS Office Word 2007-2010
claneknascasopismaj2017.docx
85892_claneknascasopismaj2017.docx (705,77 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6
07.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: GIMME DANGER

Bodite prvi pri oddaji mnenja.