Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.08.2018

pretežno jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Zjutraj se bo na jugovzhodu rahlo pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo večinoma od 13 do 16, ob morju okoli 19 °C.
17°C | 32°C
torek, 20.08.2018
17°C | 32°C
sreda, 21.08.2018
17°C | 33°C
četrtek, 22.08.2018
17°C | 33°C
petek, 23.08.2018
18°C | 34°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
32°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

NOV RAZPIS EKO SKLADA ZA ENERGETSKE SANACIJKE ......


OSTALO, €NERGIJA

| |
08.09.2016      17:21
A A

NOV RAZPIS EKO SKLADA ZA ENERGETSKE SANACIJKE VEČSTANOVANJSKIH STAVBDeli:

NOV RAZPIS EKO SKLADA ZA ENERGETSKE SANACIJKE VEČSTANOVANJSKIH STAVB

 

Za lastnike večstanovanjskih stavb je sedaj pravi čas za razmislek o energetski sanaciji njihovih stavb! Novi javni poziv Eko sklada etažnim lastnikom ponuja višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove večstanovanjskih stavb! V sredini avgusta 2016, je Eko sklad, Slovenski okoljski javni sklad, v Uradnem listu RS in na spletni strani www.ekosklad.si objavil javni poziv 41SUB-OBPO16  za nepovratne finančne spodbude za nove skupne naložbe večje energijske učinkovitosti starejših večstanovanjskih stavb, tj. stavb s tremi ali več stanovanji, na območju Republike Slovenije. Novi javni poziv namenja 10 milijonov EUR nepovratnih sredstev za nove naložbe v večjo energijsko učinkovitost starejših večstanovanjskih stavb, in sicer za toplotno izolacijo fasade, toplotno izolacijo strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru, optimizacijo sistema ogrevanja in za

obsežno energetsko obnovo. Do subvencije so poleg etažnih lastnikov, ki so fizične osebe, letos prvič upravičeni tudi lastniki stanovanj, ki so pravne osebe, prvič pa so na voljo tudi višje spodbude za obsežne in bolj kakovostne prenove večstanovanjskih stavb. Socialno šibki etažni lastniki še vedno lahko pridobijo spodbudo v celotni višini njihovega deleža pri sofinanciranju naložbe. Vlogo, ki je dostopna na spletni strani Eko sklada, mora upravnik, predsednik skupnosti lastnikov ali drugi pooblaščenec oz. skupni predstavnik upravičenih oseb obvezno oddati še pred pričetkom izvajanja del! Z namenom, da se k odločitvi za energetsko obnovo večstanovanjske stavbe spodbudi vse lastnike stanovanj v večstanovanjskih stavbah, javni poziv omogoča, da nepovratno finančno spodbudo prejmejo vsi lastniki stanovanj (fizične osebe, stanovanjski skladi, gospodarske družbe idr.) in ne samo fizične osebe kot doslej.

 

Skladno s smernicami države in EU so spodbude bolj usmerjene in višje za obsežno energijsko prenovo stavb. Tako so spodbude za izvedbo le enega posameznega ukrepa (toplotne izolacije fasade, toplotne izolacije strehe oz. stropa proti neogrevanemu prostoru ali optimizacije sistema ogrevanja) nižje v primerjavi s preteklimi leti, in znašajo do 20 % priznanih stroškov naložbe (znesek za vsak posamezen ukrep je omejen tudi nominalno). Sicer se ta nižja omejitev lastnikom v praksi ne bo poznala, saj izkušnje iz preteklosti kažejo, da se pri obnovah prej doseže nominalna omejitev kot omejitev v deležu investicije. Višje nepovratne finančne spodbude, in sicer v višini do 30 % priznanih stroškov naložbe, pa so lahko dodeljene za izvedbo dveh ukrepov hkrati, če se en ukrep nanaša na optimizacijo ogrevalnega sistema, drugi pa na toplotno izolacijo na ovoju stavbe. Še višja spodbuda, do 40 % priznanih stroškov naložbe, pa je namenjena ukrepu obsežne energetske obnove večstanovanjskih stavb, ki vključuje hkratno izvedbo toplotne izolacije fasade, toplotne izolacije strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru in optimizacijo sistema ogrevanja, ter je načrtovana na podlagi projekta za izvedbo del. V času izvajanja naložbe v ukrep obsežne energetske obnove mora biti zagotovljen tudi projektantski in strokovni nadzor, kot ga določajo predpisi o graditvi objektov, kar bo prispevalo k bolj kakovostnim prenovam.

 

Z namenom zagotoviti dobro pripravljene, strokovno načrtovane in nadzorovane naložbe, javni poziv omogoča dodelitev dodatne spodbude v primeru, če bo naložba toplotne izolacije fasade ali toplotne izolacije strehe oz. stropa proti neogrevanemu prostoru izvedena na podlagi projekta za izvedbo del, in bo vključevala strokovni nadzor izvajanja naložbe. Za izdelavo projekta za ukrep toplotne izolacije fasade bo tako dodatna spodbuda znašala do 50 % priznanih stroškov projekta in nadzora, vendar ne več kot 4.000 EUR, za toplotno izolacijo strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru pa do 50 % priznanih stroškov projekta in nadzora, vendar ne več kot 3.000 EUR.

 

Eko sklad tudi na novem javnem pozivu socialno šibkim etažnim lastnikom, ki so bili v času oddaje vloge na javni poziv upravičeni do denarne socialne pomoči, ki ni bila izredna denarna socialna pomoč, omogoča pridobitev subvencije v višini 100 % njihovega deleža sofinanciranja naložbe.

 

Javni poziv in dokumentacija za prijavo sta na voljo na spletni strani www.ekosklad.si.

 

Za podrobnejše informacije se lahko obrnete tudi na energetsko svetovalno pisarno ENSVET na Vrhniki, Tržaška cesta 1, Vrhnika, mala sejna soba v kleti občinske stavbe. V energetsko svetovalni pisarni vam bomo poleg informacij o novih nepovratnih spodbudah, ki jih Eko sklad nudi občanom, nudili neodvisne strokovne nasvete o rabi obnovljivih virov energije in o doseganju večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Delovni čas pisarne je vsako drugo sredo od 16:00 do 20:00, prijave za svetovanje pa sprejemajo na Občini Vrhnika na tel. št. 01/75-55-419 pri ge. Marjanci Tomažin.

                

ENERGETSKO SVETOVANJE


mag. Peter Petrovčič

Energetski svetovalec ENSVET
Priloge:
MS Office Word 2007-2010
claneknascasopisoktober2016.docx
70137_claneknascasopisoktober2016.docx (28,63 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.