Logo MojaObčina.si

Vransko

DANES
16°C
5°C
JUTRI
16°C
6°C

Jež na vrtu je koristen

Ste na svojem vrtu opazili ježa? Nikar ga ne preganjajte, kajti jež je odličen pomagač v boju proti škodljivcem.

Ježa vsi poznamo in smo že slišali zanj. To je prikupna, a bodeča zverca, ki se zlasti ob večerih prikrade na naše vrtove pogledat, če je kje kakšen okusen prigrizek. Po naravi prehranjevanja so zelo koristne živali in so jih veseli vsi vrtnarji, vrtičkarji in ostali ljubitelji narave. Prehranjujejo se namreč s polži, deževniki, žuželkami, mladimi mišmi, žabami. Pohrustajo celo kakšnega plazilca, vsekakor pa se radi posladkajo tudi s kakšnim jagodičevjem in sadjem. Žal njihovo število upada, saj jih ogroža kopica nevarnosti, kot so:

- vrtne kosilnice, ki poškodujejo v visoki travi skrite ježe,

- razna kurjenja kupov vej in suhega listja, ki so posebej prvega maja usodna za ježe, saj so v njih prespali dolgo zimo,

- cesta in avtomobili,

- smeti,

- strupi na vrtu, predvsem sredstva za zatiranje polžev,

- nepravilna hrana, kot so mleko in kruh, saj povzročajo hude prebavne motnje in dehidracijo,

- mreže, bazeni, nezavarovani odtoki, psi …


Ježem lahko pomagamo tako, da jim nastavimo mačje brikete in posodico z vodo. V primeru, da opazimo poškodovanega ježka, pa ga odnesemo k veterinarju, saj mu le on lahko na pravi način in strokovno pomaga.

Petra Arh

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi