Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 18.08.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, na Primorskem do 21 stopinj C.
16°C | 34°C
sobota, 19.08.2017
15°C | 30°C
nedelja, 20.08.2017
14°C | 26°C
ponedeljek, 21.08.2017
9°C | 24°C
torek, 22.08.2017
8°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 17.8.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
34°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

»Regionalni energetski koncepti«


NOVICE

| |
19.12.2014      11:19
A A

»Regionalni energetski koncepti«Nagovor Marka Krajnca, direktorja Energetike projekt Vransko
Nagovor Marka Krajnca, direktorja Energetike projekt Vransko
Deli:

Glavni namen projekta CEP-REC, Regionalni energetski koncepti, je priprava skupnega modela za evropski regionalni energetski koncept in promocija obnovljivih virov energije v Srednji Evropi. Uporaba obnovljivih virov energije (OVE) iz lokalnih virov, brez potrebe po prevozu energentov na dolge razdalje, pomeni najlažji način za pokritje energijskih potreb na lokalni ravni. Hkrati zmanjšuje tudi trenutno odvisnost od zunanjih virov energije in prispeva k zanesljivi dolgoročni oskrbi z energijo. V projektu sodeluje 15 partnerjev iz 8 držav in 9 regij. Pri nas je to Savinjska regija; Agencija za prestrukturiranje energetike, ApE, d. o. o., pa slovenski partner.

 

Podobno kot pri zbiranju podatkov je tudi za oblikovanje skupnega modela pomembno sodelovanje različnih akterjev posameznih regij. V ta namen so v pilotnih regijah potekale delavnice, tako imenovani participativni forumi.

 

4. septembra 2014 so se predstavniki občin in drugih organizacij iz regije zbrali v Inovacijskem centru Vransko in pregledali energetske podatke in možnosti za nadaljnji razvoj. Osnovno usmeritev je zastavil že nacionalni akcijski načrt za obnovljive vire energije (AN OVE), lokalni energetski koncepti (LEK) pa naj bi bili skladni s cilji, postavljenimi v njem. Eden izmed večjih izzivov predstavlja povezovanje obstoječih lokalnih energetskih konceptov občin v skupen regionalni koncept.

 

Udeleženci so se strinjali, da bi veljalo to možnost dodatno proučiti in da je potrebno regionalne koncepte prilagoditi zahtevam, ki veljajo  za lokalne energetske koncepte. Udeleženci so se strinjali, da glavna težava leži v pridobivanju in dostopnosti podatkov. S to oviro so se srečali praktično že vsi. Mnenja so bili, da bi celovit sistem, kot na primer predstavljen EnGIS, stvari zelo olajšal. Na koncu so se strinjali, da se preveri možnost nadomestitve občinskih lokalnih energetskih konceptov s skupnim energetskim konceptom.

 

Za zaključek so si udeleženci delavnice ogledali tudi sam center in sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso (DOLB) Vransko. G. Krajnc je rade volje odgovarjal tudi na zastavljena vprašanja.

 

Da gre za primer dobre prakse, je inovacijski center dobil tudi mednarodno potrditev. Za DOLB in njegovo nadgradnjo s sprejemniki sončne energije ter nedavno še s kogeneracijo na lesni plin je namreč prejel priznanje na natečaju projekta CEP-REC za najinovativnejši projekt OVE Savinjske regije. Vsi izbrani projekti so bili predstavljeni na zaključni konferenci projekta CEP-REC 6. novembra v Münchnu. Ob tej priložnosti so predstavnikom podelili priznanja in med njimi je bil tudi Marko Krajnc. Zaključno konferenco je pripravilo Bavarsko državno ministrstvo za gospodarstvo in medije, energijo ter tehnologijo. Več o projektu na www.cep-rec.eu.

 

Matjaž Grmek, ApE
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 135
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.08.2017
Danes ni dogodkov.
25.08.2017 | Družabni dogodki
Po domače pri Lisjaku s skupino Zaka’ pa ne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.