Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.07.2017

pretežno oblačno
Do jutra bo dež v večjem delu Slovenije ponehal, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 16, ob morju okoli 18 stopinj C.
14°C | 24°C
sreda, 26.07.2017
12°C | 24°C
četrtek, 27.07.2017
12°C | 24°C
petek, 28.07.2017
12°C | 29°C
Opozorila
Ponedeljek, 24.7.2017 ob 18h
Danes bodo nekatere nevihte spremljala krajevna neurja z nalivi in močnejšimi sunki vetra. Ni izključen tudi pojav toče. Hladna fronta bo v popoldanskih in večernih urah prešla Slovenijo.
14°C
24°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Odprtje solarnega sistema


UČINKOVITA RABA ENERGIJE

| |
09.05.2012      13:59
A A

Odprtje solarnega sistemaPostavitev sončnih sprejemnikov
Postavitev sončnih sprejemnikov
Deli:

 

Na Vranskem je bil leta 2004 zgrajen sistem daljinskega ogrevanja na lesno biomaso. Kmalu se je pokazala potreba po dopolnitvi sistema, da bi se optimaliziralo njegovo delovanje in s tem zadržala ugodna cena toplote za ogrevanje in pripravo tople sanitarne vode, v primerjavi s sistemi, ki kot energent uporabljajo fosilna goriva. V okviru delovanja grozda za trajnostni razvoj in obnovljive vire je nastala ideja o dopolnitvi sistema daljinskega ogrevanja s sistemom za izkoriščanje sončne energije. V ta namen je bila načrtovana postavitev 850 m2 toplovodnih sprejemnikov sončne energije in hranilnika toplote, velikosti 100 m3. Zaloga toplote v hranilniku odgovarja moči vršnega kotla 1 MW. Vključitev dodatnega hranilnika toplote je pomembna tudi za delovanje sistema daljinskega ogrevanja, saj je tako omogočena kompenzacija moči pri prehodu sistema z nočnega v dnevno obratovanje in s tem pokrivanje jutranjih konic porabe.

 

Sistem za izkoriščanje sončne energije je namenjen predvsem oskrbi sistema daljinskega ogrevanja s potrebno toploto za pripravo tople sanitarne vode pri porabnikih v obdobju izven ogrevalne sezone, v prehodnih obdobjih v ogrevalni sezoni pa tudi kot podpora sistemu daljinskega ogrevanja. Na ta način pričakujemo, da bo cena za toploto iz sistema daljinskega ogrevanja za porabnike ugodnejša od cene toplote, pridobljene v lokalnih generatorjih toplote. Pričakovana količina toplotne energije, pridobljena iz solarnega sistema, znaša približno 190 MWh/leto. V poletnem obdobju bo sistem pokril okoli 70 % potreb po toploti in v obdobju ogrevalne sezone prispeval pribl. 30 % toplote v sistem daljinskega ogrevanja. Pričakovana vračilna doba investicije je okrog 12 let, po tem obdobju pa je energija sončnega sevanja brezplačna. Pričakovani dobiček v 25-letnem delovanju sistema znaša ok. 662.000 evrov. Z delovanjem tega sistema bomo letno prihranili 27 000 litrov kurilnega olja in zmanjšali izpuste CO2 v ozračje za okoli 96 ton.

 

Sistem je izvedlo podjetje S.O.L.I.D. iz Gradca, ob sodelovanju izvajalcev in strokovnjakov iz Slovenije. Vrednost celotne investicije je 430.000,00 evrov, deloma iz lastnih sredstev, deloma ob podpori države Slovenije.

 

Svečana otvoritev prvega tovrstnega solarnega sistema v Sloveniji, ki dopoljnjuje daljinsko ogrevanje na biomaso, je bila v petek, 11. maja 2012.

 
Priloge:
MS Office Word 2003
vabilo na otvoritev
3355_vabilonaotvoritevsolarnegasistema.doc (720 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Vransko? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občina Vransko
Občina Vransko
VRANSKO 59
Tel:(03) 703 28 00
Občinski informator Vransko
Številka: 135
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.07.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.