Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
4°C | 22°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
7°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

UPRAVNA ENOTA ŽALEC V LETU 2015


OBVESTILA

| |
12.02.2016      11:19
A A

UPRAVNA ENOTA ŽALEC V LETU 2015Deli:

Ljudje, ki nimajo veliko opravka z upravnim poslovanjem, si upravno enoto bržkone predstavljajo kot kraj zapletenih birokratskih postopkov in upravnih taks. Kdor je bral Kafkov Proces, sploh pa če je bil k temu primoran pri obveznem branju, se bo zaradi temačnih prispodob birokracije upravni enoti, če se le da, izognil. Na prvi pogled se zdi, da statistični podatki, ki sledijo v nadaljevanju, pritrjujejo tem prispodobam. S svojimi sodelavci in sodelavkami na Upravni enoti Žalec pa vam zagotavljam, da so povsem zgrešene.

 

Upravni postopki niso edino, kar nas na UE Žalec veže na prelepo Savinjsko, saj smo tudi mi tukaj doma. Zato smo veseli, če so naše stranke zadovoljne z našim delom in nas pohvalijo. Če pa se zgodi kaj takega, da nas upravičeno lahko grajajo, si po najboljših močeh prizadevamo, da z dobro voljo skupaj premagamo nevšečnosti. Pravijo, da vse, kar ljudje pokvarijo, dobra volja lahko popravi. Seveda so nam pri tem na prvem mestu vrednote Ustave Republike Slovenije in etika upravnega poslovanja, tako kot se spodobi za državni organ in uradništvo, saj smo temu zavezani tudi kot državljani. Glede etike upravnega poslovanja si bom dovolila poudariti še izjemen pomen načel in vrednot, določenih z aprila lansko leto  sprejeto Politiko Vlade Republike Slovenije o napredni in kakovostni javni upravi ter Strategijo razvoja javne uprave SJU 2020, ki določata nov strateški okvir za razvoj učinkovitih in odgovornih javnih institucij v družbi prihodnosti. [1]

 

Če od etike preidem k življenjskim situacijam, je upravno poslovanje in urejanje le-teh  na splošno zelo pomembno za ljudi, državljanke in državljane, ki so  stranke v naših postopkih. Temu na Upravni enoti Žalec, ki pokriva območje šestih občin Spodnje Savinjske doline (Braslovče, Polzela, Prebold, Vransko, Tabor, Žalec),  namenjamo veliko  pozornosti, ne samo, ker je to naše delo, ampak zato, ker si resnično želimo, da so ljudje zadovoljni z našimi storitvami. To nas znova spodbuja, da smo kljub zaostreni politiki zaposlovanja in financiranja zastavljene cilje in naloge tudi v preteklem letu 2015 dokončali po načrtovanih rezultatih.

 

S posledicami krize in z njo povezanih omejitev v javnem sektorju se soočamo tudi na področju kadrov. Od sredine leta 2011 nismo zaposlovali, čeprav se je število javnih uslužbencev zaradi upokojitev in drugih oblik prenehanja delovnega razmerja zmanjšalo za šest javnih uslužbencev. Trenutno nas je zaposlenih 44. V letošnjem  letu bomo imeli  še eno upokojitev in eno daljšo odsotnost. Medtem nam je ministrstvo dalo soglasje za (eno) nadomestno zaposlitev v letu 2016. Zaradi varčevalnih ukrepov in  potrebe po racionalizaciji dela upravne enote  smo  bili leta 2013 primorani prenehati z delom  v treh krajevnih uradih in v letu 2015 še z delom KU Polzela. Delovanje krajevnega urada Vransko spričo omenjenih  omejitev pri zaposlovanju in financiranju še vedno ohranjamo, saj je urad zelo dobro obiskan. Pri vsem tem je zelo pomembno, da se zaposleni zavedajo svoje odgovornosti do dela in ljudi v postopkih. To je tisto, kar nas je tudi v letu 2015 ves čas spodbujalo, da smo z odpovedovanjem  pri materialnih stroških in investicijah bili skrajno varčni.

 

Statistični podatki izkazujejo, da smo imeli v letu 2015 skupno v reševanju 17.138 upravnih zadev,  kar je za 7,8 % manj kot v letu 2014. Največji upad beležimo pri izdaji osebnih dokumentov. Pri tem je prav tako pomembno, da se je s kakovostjo in prizadevnostjo zmanjšalo  število  pritožb na naše delo. Od vseh prejetih pritožb jih je bilo največ s področja kmetijstva (9) in gradenj (8). Najpogostejši pritožbeni vzroki na področju kmetijstva so pri prometu s kmetijskimi zemljišči, in to v primerih, ko več predkupnih upravičencev poda izjavo za nakup istega kmetijskega zemljišča. Na ta način z uporabo vseh pravnih sredstev želijo realizirati interes za nakup kmetijskega zemljišča, ne glede na to, ali jim pravica po zakonu pripada ali ne. Na področju gradenj pa so najpogostejši pritožbeni vzroki nejasnosti pri razlagi prostorskih aktov in tudi zakonodaje ter podzakonskih predpisov s tega področja. Iz tega je razvidno, da so vzroki za nezadovoljstvo bolj sistemske narave, tako da na njih niti ne moremo kaj dosti vplivati. S tem ocenjujemo, da je  število pritožb na delo naših zaposlenih zelo nizko, glede na to, da smo v preteklem letu izdali skoraj 500 gradbenih dovoljenj.

 

Avgusta je začela veljati Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji. Na njeni podlagi je bilo obstoječim nosilcem dopolnilne dejavnosti naloženo, da morajo opravljanje te dejavnosti uskladiti na pristojni upravni enoti z določbami predmetne uredbe najpozneje do 1. januarja 2016. To obveznost je v roku opravilo le polovica zavezancev, ostali pa urejajo oz. bodo to najverjetneje še uredili v tem letu.

 

Upravno notranje zadeve (državljanstvo, društva, orožje, eksplozivi, javne prireditve, tujci, osebno ime, osebne listine, matične zadeve, promet itd.) sodijo med najobsežnejše in zajemajo raznovrstne postopke. Njihovo  število je v preteklem letu preseglo 15.000 zadev. V to področje spada tudi prijava prebivališča.Tu beležimo iz leta v leto porast števila postopkov za ugotavljanje dejanskega stalnega prebivališča, kar je večinoma posledica nastalih gospodarskih razmer, posledično pa osebnih finančnih stisk in neplačevanja dolgov.

 

Na podlagi  Zakona o povračilu škode osebam, za katere je bilo po odločbi Evropskega sodišča za človekove pravice ugotovljeno, da  so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva, smo imeli več izplačil. Te osebe so lahko na kateri koli upravni enoti v Republiki Sloveniji vložile zahtevo za določitev denarne odškodnine že leta 2014. V tej zvezi smo na naši upravni enoti skupno v letu 2014 in 2015 izdali 30 tovrstnih odločb in upravičencem iz tega naslova do konca preteklega leta  izplačali skoraj 43.000,00 evrov.

 

Preteklo leto je bistveno zaznamovala problematika  na področju tujcev. Sprejete so bile nekatere spremembe zakonodaje.  Novost pa je tudi uvedba enotnega dovoljenja za prebivanje in delo tujca iz tretjih držav (pred spremembo Zakona o tujcih so namreč tujci morali vložiti vlogo za delovno dovoljenje pri Zavodu RS za zaposlovanje in šele nato oziroma po pridobitvi predmetnega dovoljenja so lahko vložili prošnjo za prebivanje na upravni enoti). Od septembra 2015 dalje upravne enote izdajajo tujcem iz tretjih držav enotno dovoljenje za prebivanje in delo.

 

Vodimo tudi  postopke na področju tako imenovane »vojne zakonodaje«. Iz tega naslova  smo prejeli kar 667 zahtevkov za priznanje statusa in pravic vojnih veteranov, vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja.

 

Pomembna zakonska novost preteklega leta, ki je v praksi prav tako naloga upravnih enot, je spremenjen način priglasitve osebnega dopolnilnega dela (elektronsko preko spletnega portala AJPES - e-SODD). Gre za razširjen nabor del, ki jih lahko posamezniki opravljajo kot osebno dopolnilno delo in uvedbo sistema vrednotnic. Z vidika socialnih pravic velja omeniti, da  nakup ene vrednotnice pomeni pridobitev približno enega dneva pokojninske dobe. V letu 2015  smo tako priglasili 91 posameznikov za opravljanje navedenih del in izdali 209 vrednotnic.

 

Poleg številnih postopkov z različnimi upravnimi akti, odločbami in sklepi smo v preteklem letu opravili 33.476 drugih upravnih nalog, npr.  različna potrdila iz uradnih evidenc. Glede tega velja posebej izpostaviti delo na področju Registra kmetijskih gospodarstev, kjer smo v letu 2015 izvedli natanko 1118 sestankov.

 

Statistika naših najbolj prijetnih nalog v letu 2015 kaže, da smo izvedli kar 121 poročnih obredov, kjer so mladoporočenci dahnili usodni DA. Malo za šalo, vendar nam je ljubezen mladoporočencev na tem področju našega dela prav tako v veliko spodbudo.

 

Malo manj  nam je v zadovoljstvo, da si že več let  prizadevamo za dokončanje zadnjih denacionalizacijskih zadev, ki izstopajo po obsegu nacionaliziranega premoženja. Konec leta 2015 smo imeli v reševanju še štiri zadeve, od tega so kar tri zadeve v pritožbenem postopku.

 

Zaposleni na Upravni enoti Žalec se zavedamo, da dobrih rezultatov in kakovostnega odnosa do naših strank v preteklem letu ne bi bilo, če pri tem ne bi bilo tudi  dobrega  sodelovanja z vsemi državnimi organi, organi lokalne samouprave in javnimi ustanovami, ki sooblikujejo naše delo in tako prispevajo k našim rezultatom,  predvsem na področju okolja in prostora, upravnih notranjih zadev in policije, centrov za socialno delo, zavoda za zaposlovanje, geodetske uprave, organov pravosodja, sodišč in pravobranilstva. Dobro medinstitucionalno sodelovanje javne uprave je za nas  med ključnimi  pogoji  pravne varnosti ljudi in delovanja pravne države.

 

                                                                                                                  Simona Stanter

                                                                                                                       načelnica


[1] Oba dokumenta sta bila sprejeta aprila 2015 in sta dostopna na spletni strani Ministrstva za javno upravo: http://www.mju.gov.si/si/delovna_podrocja/kakovost_v_javni_upravi/strategija_razvoja_javne_uprave/ lansko leto strateškega pomena za razvoj javne uprave 
Priloge:
PDF
ue_zalec_v_letu_2015_-_clanek_februa.pdf
56365_ue_zalec_v_letu_2015_-_clanek_februa.pdf (112,03 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.