Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 19.08.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 18, na Primorskem okoli 20 stopinj C.
15°C | 28°C
nedelja, 20.08.2017
15°C | 24°C
ponedeljek, 21.08.2017
8°C | 25°C
torek, 22.08.2017
8°C | 25°C
sreda, 23.08.2017
10°C | 26°C
Opozorila
Petek, 18.8.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
28°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Upravna enota Žalec v letu 2014


OBVESTILA

| |
12.03.2015      11:37
A A

Upravna enota Žalec v letu 2014Deli:

Urejanje življenjskih situacij je na splošno zelo pomembno za ljudi, državljanke in državljane, ki so stranke v naših postopkih. Temu na Upravni enoti Žalec namenjamo veliko pozornosti, ne samo, ker je to naše delo, ampak zato, ker si resnično želimo, da so zadovoljni z našimi storitvami. Kakovost upravnih storitev in zadovoljstvo strank smo tako postavili na najvišjo raven pri poslanstvu in vrednotah našega dela. To nas znova spodbuja, da smo kljub zaostreni politiki zaposlovanja in financiranja zastavljene cilje in naloge tudi v preteklem letu 2014 dokončali celo z večjimi rezultati, kot so bili načrtovani.

 

Od sredine leta 2011 nismo zaposlovali, čeprav se je število javnih uslužbencev zaradi upokojitev in drugih oblik prenehanja delovnega razmerja zmanjšalo za pet javnih uslužbencev. Trenutno nas je zaposlenih 44. V letošnjem letu bomo imeli še eno upokojitev in eno daljšo odsotnost. Zaradi varčevalnih ukrepov in s tem povezane potrebe po racionalizaciji dela upravne enote smo bili leta 2013 primorani prenehati z delom v treh krajevnih uradih. Delovanje krajevnih uradov Vransko in Polzela spričo omenjenih omejitev pri zaposlovanju in financiranju s težavo ohranjamo. Pri vsem tem je zelo pomembno, da se zaposleni zavedajo svoje odgovornosti do dela in ljudi v postopkih. To je tisto, kar nas je tudi v letu 2014 ves čas spodbujalo, da smo z odpovedovanjem pri materialnih stroških in investicijah privarčevali več kot 25.000 evrov davkoplačevalskega denarja.

 

Statistični podatki izkazujejo, da smo imeli v letu 2014 skupno v reševanju 18.579 upravnih zadev. Pri tem je prav tako pomembno, da se je s kakovostjo in prizadevnostjo zmanjšalo  število  pritožb na naše delo. Od vseh prejetih pritožb jih je bilo največ s področja gradenj (11). Najpogostejši pritožbeni vzroki pa so nejasnosti tako pri razlagi prostorskih aktov kot tudi zakonodaje in podzakonskih predpisov s tega področja. Iz tega je razvidno, da so vzroki za nezadovoljstvo bolj sistemske narave, tako da na njih niti ne moremo kaj dosti vplivati. S tem ocenjujemo, da je  število pritožb na delo naših zaposlenih zelo nizko, glede na to, da smo v preteklem letu izdali 524 gradbenih dovoljenj.

 

Upravno notranje zadeve (državljanstvo, društva, orožje, eksplozivi, javne prireditve, tujci, osebno ime, osebne listine, matične zadeve, promet itd.) sodijo med najobsežnejše in zajemajo raznovrstne postopke. Njihovo število je v preteklem letu preseglo 16.900 zadev. V to področje spada tudi prijava prebivališča.Tu beležimo iz leta v leto porast števila postopkov za ugotavljanje dejanskega stalnega prebivališča, kar je večinoma posledica nastalih gospodarskih razmer, posledično osebnih finančnih stisk in neplačevanja dolgov.

 

Preteklo leto je zaznamoval Zakon o povračilu škode osebam, za katere je bilo po odločbi Evropskega sodišča za človekove pravice ugotovljeno, da  so bile izbrisane iz registra stalnega prebivalstva.Te so lahko na kateri koli upravni enoti v Republiki Sloveniji vložile zahtevo za določitev denarne odškodnine. Naša upravna enota je izdala 18 tovrstnih odločb in  upravičencem iz tega naslova do konca preteklega leta  izplačala 16.450 evrov.

 

"Na področju tako imenovane »vojne zakonodaje« smo vodili 399 upravnih postopkov za priznanje statusa in pravic vojnih veteranov, vojnih invalidov in žrtev vojnega nasilja. Maja 2014 je bil objavljen Zakon o spremembah Zakona o vojnih veteranih, na podlagi katerega bo vojnim veteranom, starejšim od 55 let, ki jim je bila z Zakonom za uravnoteženje javnih financ odvzeta pravica do plačila zdravstvenih storitev (dodatno zdravstveno zavarovanje), ta pravica ponovno priznana. Uresničevanje zakonskih določb, ki to urejajo, se začne eno leto po tem, ko Statistični urad RS ugotovi in objavi v Uradnem listu RS, da je gospodarska rast presegla 2,5 odstotka bruto domačega proizvoda.

 

Pomembna zakonska novost preteklega leta, katere namen je preprečevanje in odpravljanje diskriminacije invalidov, je Pravilnik o tehničnih pripomočkih in prilagoditvi vozila. Na podlagi  tega lahko senzorno in gibalno ovirane osebe uveljavljajo pravico do tehničnih pripomočkov in prilagoditev vozila. V zvezi s tem smo v preteklem letu obravnavali 5 zahtevkov za enostavnejše tehnične pripomočke in izdali 3 vrednotnice za plačilo tehničnih pripomočkov.

 

Poleg številnih postopkov z različnimi upravnimi akti, odločbami in sklepi smo v preteklem letu opravili  38.282 drugih upravnih nalog, npr.  različna potrdila iz uradnih evidenc. Glede tega velja posebej izpostaviti delo na področju prometa s kmetijskimi zemljišči in gozdovi ter kmetijami, kamor spada urejanje grafičnih enot rabe kmetijskih gospodarstev oziroma t. i. GERK-ov. Teh smo v letu 2014 zarisali natančno 1543.

 

Statistika naših najbolj prijetnih nalog pri sklepanju porok kaže, da je kar 97 parov v letu 2014 dahnilo usodni DA. Če se malo pošalim – ljubezen mladoporočencev nam je v našem delu prav tako v veliko spodbudo.

 

Malo manj pa nam je v zadovoljstvo, da si že več let prizadevamo za dokončanje še zadnjih denacionalizacijskih zadev, ki izstopajo po obsegu nacionaliziranega premoženja. Konec leta 2014 smo imeli v reševanju še pet zadev, od tega so kar štiri zadeve v pritožbenem postopku.

 

Zaposleni na naši upravni enoti se zavedamo, da dobrih rezultatov in kakovostnega odnosa do naših strank v preteklem letu ne bi bilo, če pri tem ne bi bilo tudi dobrega sodelovanja z vsemi državnimi organi, organi lokalne samouprave in javnimi ustanovami, ki sooblikujejo naše delo in tako prispevajo k našim rezultatom, predvsem na področju okolja in prostora, upravnih notranjih zadev in policije, centrov za socialno delo, zavoda za zaposlovanje, geodetske uprave, organov pravosodja, sodišč in pravobranilstva. Dobro medinstitucionalno sodelovanje javne uprave je za nas med ključnimi pogoji pravne varnosti ljudi in delovanja pravne države.

                                                           

Simona Stanter, načelnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 135
Izšla: 30.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.08.2017
Danes ni dogodkov.
25.08.2017 | Družabni dogodki
Po domače pri Lisjaku s skupino Zaka’ pa ne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.