Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, ponekod v vzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Dopoldne se bo v zahodni Sloveniji delno zjasnilo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
7°C | 13°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 21°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Prvomajski prazniki in javne prireditve


OBVESTILA

| |
15.04.2014      11:25
A A

Prvomajski prazniki in javne prireditveDeli:

V času prvomajskih praznikov imamo navado, da obiščemo kar nekaj javnih prireditev. Na predvečer 1. maja se po tradiciji prižigajo kresovi, včasih tudi ognjemeti, sam praznični dan pa se začne s tradicionalnimi budnicami, organizirani so razni pohodi, jurjevanje, proslave in še kaj.

Pravica do mirnega zbiranja in javnih zborovanj na javnih shodih in javnih prireditvah je ustavna pravica, ki ima po Zakonu o javnih zbiranjih dve komponenti, in sicer pravica vsakogar, da organizira zborovanja, prireditve, ter pravica vsakogar, da se le-teh udeleži.

 

Čeprav sta zbiranje in udeležba po zakonu svobodni, pa je organiziranje shodov in prireditev vezano na določene zahteve in omejitve. Pri organiziranju prireditev se organizatorji soočate s številnimi izzivi in zakonskimi določbami.

 

Javna prireditev je vsako organizirano zbiranje oseb zaradi izvajanja kulturne, športne, zabavne, izobraževalne ali druge aktivnosti tako, da je udeležba brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopna vsakomur. Na javno prireditev se vabi z vabili preko sredstev javnega obveščanja, s plakatiranjem na javnih mestih in podobno.

 

Zakon razlikuje med javnimi prireditvami, ki jih je potrebno le prijaviti pri pristojni policijski postaji, in javnimi prireditvami, za katere je potrebna izdaja dovoljenja na pristojni upravni enoti. Razlika je v naravi prireditve. Za velike športne dogodke in članska tekmovanja v prvi državni ligi v kolektivnih športih, prireditve na cesti, prireditve v začasnih gradbenih objektih (npr. šotor, tribuna, oder ...), prireditve, na katerih se uporablja nevarne predmete ali kurijo kresovi oz. izvede ognjemet, sodelujejo živali ali se pričakuje več kot 3000 obiskovalcev, je potrebno pridobiti dovoljenje upravne enote. Pri policijski postaji je potrebno prireditev prijaviti 5 dni pred dnevom prireditve, organizator pa prejme le potrditev prijave. Vlogo s prilogami za izdajo dovoljenja morate kot organizator na upravni enoti vložiti najmanj 10 dni pred dnevom prireditve. Vlogo najdete na spletni strani http://e-uprava.gov.si/storitve/pridobiVlogo.esju?id=1328. Upravna enota vam izda dovoljenje za organiziranje prireditve v obliki odločbe. Za vse shode in prireditve velja, da je prijava obvezna. Edina izjema so prireditve, za katere zakon določa, da jih ni treba prijaviti (npr. spontani ulični nastopi, svečanosti ob rojstvu in poroki, prireditve, na katere se udeleženci vabijo poimensko, jubileji in podobna zbiranja).

 

K vlogi je potrebno priložiti podrobnejšo opredelitev kraja, časa, trajanja, programa prireditve oz. načina varovanja, soglasje lastnika prireditvenega prostora ali dokazilo o lastništvu ter dokazilo o obvestitvi lokalne skupnosti (pristojne občine) o prireditvi. Glede na prireditev pa je potrebno priložiti še dovoljenje za čezmerno obremenjevanje okolja s hrupom (izda ga krajevno pristojna občina), dokazilo o tehnični brezhibnosti naprav oz. varni uporabi predmetov, če se uporabljajo na prireditvi (prireditveni šotori, lunaparki), dovoljenje za zaporo ceste s prometno tehnično dokumentacijo, če je zaradi prireditve potrebno prepovedati, omejiti oziroma preusmeriti promet (izda krajevno pristojna občina za lokalno cesto oz. Direkcija RS za ceste za državno cesto), izjavo veterinarske organizacije, če bodo sodelovale živali, dogovor o zagotovljeni nujni medicinski pomoči, izjavo zdravstvenega delavca, da bo na prireditvi zagotavljal prvo pomoč in dokazilo o njegovi strokovni usposobljenosti, elaborat izvedbe ognjemeta, skico prireditvenega prostora, soglasje lastnika ceste za uporabo ceste.

 

Če še ne veste, kam bi se odpravili za prvomajske praznike, obiščite spletno stran http://e-uprava.gov.si/e-uprava/shodiUE.euprava, kjer so objavljene vse prijavljene javne prireditve in javni shodi.

 

V imenu sodelavcev Upravne enote Žalec in svojem imenu vam želim sončne in prijetne prvomajske praznike.

   

                                                            Simona Stanter, načelnica UE Žalec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
24.10.2017 | Šole in vrtci
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
24.10.2017 | Kultura
Pravljična ura v Občinski knjižnici Tabor
24.10.2017 | Šport
Šola športnega plezanja
27.10.2017 | Kultura
Po domače pri Lisjaku

Bodite prvi pri oddaji mnenja.