Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

delno oblačno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
6°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
4°C | 21°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
23°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Po novem enotno dovoljenje za prebivanje in ......


OBVESTILA

| |
09.09.2015      11:15
A A

Po novem enotno dovoljenje za prebivanje in delo tujcevDeli:

Od 1. 9. 2015 dalje je za tujce iz tretjih držav uvedeno enotno dovoljenje za prebivanje in delo, ki tujcu omogoča, da vstopi, prebiva in dela v Sloveniji. To pomeni, da državljani tretjih držav, ki pridejo v Slovenijo z namenom zaposlitve, samozaposlitve ali dela, ne potrebujejo več dveh dovoljenj, saj enotno dovoljenje nadomešča tako dovoljenje za prebivanje kot tudi delovno dovoljenje. Upravna enota, ki je pristojna za izdajo enotnega dovoljenja, na območju katere tujec namerava prebivati oz. prebiva, bo soglasje Zavoda RS za zaposlovanje za izdajo enotnega dovoljenja za prebivanje in delo pridobila sama (po uradni dolžnosti). S tem je tujcem omogočen enostavnejši postopek pridobivanja dovoljenj na upravni enoti po načelu »vse na enem mestu«.

 

Na podlagi Zakona o tujcih upravna enota izda enotno dovoljenje tujcem, ki prihajajo v Republiko Slovenijo:

- zaradi zaposlitve, dela ali samozaposlitve,

- zaradi opravljanja sezonskega dela nad 90 dni,

- zaradi čezmejnega opravljanja storitev z napotenimi delavci,

- kot dnevni delovni migranti,

- kot rezidenti za daljši čas v drugi državi članici EU zaradi zaposlitve ali dela, samozaposlitve, opravljanja sezonskega dela ali kot dnevni delovni migranti.

 

Prošnjo za izdajo ali podaljšanje enotnega dovoljenja, ki se izda v obliki izkaznice, lahko vloži tujec ali njegov delodajalec. Tujec mora prošnjo za izdajo prvega enotnega dovoljenja vložiti pri diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v matični državi, delodajalec pa lahko prošnjo vloži pri diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Republike Slovenije v matični državi tujca ali pri upravni enoti v Republiki Sloveniji, kjer tujec namerava prebivati ali kjer je sedež delodajalca. Delodajalec lahko opravlja tudi ostala dejanja v upravnem postopku v skladu s tujčevim pooblastilom.

 

Prošnji za izdajo predmetnega dovoljenja je potrebno priložiti dokazila, s katerimi se dokazuje izpolnjevanje pogojev tako za prebivanje kot tudi za zaposlitev ali delo. Tujec mora tako imeti veljavno potno listino, katere veljavnost je najmanj tri mesece daljše od nameravanega prebivanja s Sloveniji, zadostna sredstva za preživljanje, ustrezno zdravstveno zavarovanje in izpolnjevati pogoje, ki so v Zakonu o tujcih določeni za izdajo posamezne vrste dovoljenja za prebivanje, poleg tega pa tudi dokazila, ki se za posamezno vrsto zaposlitve ali dela zahtevajo za podajo soglasja k izdaji enotnega dovoljenja, npr. pogodbo o zaposlitvi, spričevalo ipd. Nove prošnje za izdajo enotnih dovoljenj so dostopne na spletni strani Upravne enote Žalec: http://www.upravneenote.gov.si/zalec/o_upravni_enoti/obrazci_upravne_enote_zalec/obrazci_za_upravne_notranje_zadeve/.

 

Več glede zaposlovanja, samozaposlovanja in dela tujcev iz tretjih držav ter vrst soglasij lahko preberete tudi na spletni strani Zavoda RS za zaposlovanje: http://www.ess.gov.si/_files/7493/ZRZS_zlozenka_tujci_nova_zakonodaja.pdf.  

 

V določenih primerih pa morajo tujci pred vložitvijo prošnje na upravni enoti, tako kot doslej, pridobiti delovno dovoljenje pri Zavodu RS za zaposlovanje. Tako bo zavod tudi v prihodnje izdajal delovna dovoljenja za sezonska dela v kmetijstvu in gozdarstvu do 90 dni, za zaposlitev državljanov Bosne in Hercegovine na podlagi Sporazuma o zaposlovanju državljanov BiH v Sloveniji ter za zaposlitev hrvaških državljanov v prvih dveh letih njihovega zakonitega prebivanja v Sloveniji, v prehodnem obdobju po vstopu Hrvaške v EU.

 

Ne glede na prej navedene zakonske novosti pa imajo nekatere skupine tujcev  (tudi po datumu 1. 9. 2015) še vedno pravico do prostega dostopa na slovenski trg dela. To pomeni, da lahko opravljajo delo, se zaposlijo ali samozaposlijo brez dovoljenja za zaposlitev. Ta pravica ostaja za državljane držav Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora (EGP) in Švice.

 

Hkrati bi radi izpostavili, da delovna dovoljenja, ki so bila izdana do 31. 8. 2015 po Zakonu o zaposlovanju in delu tujcev, ostanejo v veljavi do poteka njihove veljavnosti. V postopku izdaje ali podaljšanja enotnega dovoljenja tujcu, ki ima veljavno osebno delovno dovoljenje z veljavnostjo treh let, se v času veljavnosti osebnega delovnega dovoljenja šteje, da je soglasje podano.

 

Za dodatne informacije smo vam na voljo na telefonskih številkah 03 713 51 04 (Simona Cajner),  03 713 51 05 (Aleš Kramaršek) in  03 713 51 07 (Barbara Šprajc), lahko pa nam pišite tudi na e-naslov ue.zalec@gov.si

 

Simona Stanter, načelnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
17.10.2017 | Kultura
S knjižnico po svetu: Čile, Bolivija, Argentina
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
VSAKDO LAHKO REŠI ŽIVLJENJE
24.10.2017 | Šole in vrtci
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
24.10.2017 | Šport
Šola športnega plezanja
17.10.2017 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
17.10.2017 | Kultura
S knjižnico po svetu: Čile, Bolivija, Argentina
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
VSAKDO LAHKO REŠI ŽIVLJENJE
21.10.2017 | Kultura
10. LETNI KONCERT FOLKLORNEGA DRUŠTVA VRANSKO
24.10.2017 | Šole in vrtci
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM

Bodite prvi pri oddaji mnenja.