Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 16.08.2018

pretežno jasno
Zvečer in ponoči bo pretežno jasno.
13°C | 28°C
petek, 17.08.2018
11°C | 30°C
sobota, 18.08.2018
13°C | 31°C
nedelja, 19.08.2018
14°C | 30°C
ponedeljek, 20.08.2018
15°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 16.8.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
13°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

OBVEZNOSTI ORGANIZATORJEV JAVNIH ZBIRANJ


OBVESTILA

| |
16.05.2017      11:19
A A

OBVEZNOSTI ORGANIZATORJEV JAVNIH ZBIRANJ


Ljudje smo socialna bitja, ustvarjeni za odnose in zato se že od nekdaj radi družimo, še posebno v toplejših mesecih, na številnih prireditvah in shodih. V tej zvezi bi radi organizatorje tovrstnih dogodkov opomnili na zakonske obveznosti, določene v Zakonu o javnih zbiranjih, ter definicijo javnega shoda in javne prireditve, kot je zapisano v nadaljevanju.


Deli:

Javni shod je vsako organizirano zbiranje oseb zaradi izražanja mnenj in stališč o vprašanjih javnega ali skupnega pomena na prostem ali v zaprtem prostoru, kjer je dostop dovoljen  vsakomur.


Javna prireditev je vsako organizirano zbiranje oseb zaradi izvajanja kulturne, športne, zabavne, izobraževalne, verske ali druge aktivnosti tako, da je udeležba brezpogojno ali pod določenimi pogoji dovoljena vsakomur.

 

Zakon o javnih zbiranjih, ki definira zgoraj navedene shode in prireditve, določa, da je tovrstne dogodke potrebno prijaviti na pristojno policijsko postajo najmanj 3 dni pred shodom in najmanj 5 dni pred načrtovano prireditvijo. Vloga oziroma obrazec je zakonsko predpisan in je takse prost.

 

V zakonsko določenih primerih, navedenih v nadaljevanju, pa si mora organizator pridobiti dovoljenje oziroma odločbo upravne enote. Gre za primere, ko obstajajo okoliščine, zaradi katerih bi lahko prišlo do ogrožanja življenja, zdravja in premoženja udeležencev. Organizator mora podati vlogo pri upravni enoti, na območju katere se organizira shod, najmanj 7 dni pred dnevom shoda oziroma za prireditev najmanj 10 dni pred dnevom prireditve. Izjema so le tekmovalne športne prireditve v kolesarstvu in avto-moto športu na cesti in prireditve, ki potekajo na območju dveh ali več upravnih enot. V teh primerih je potrebno vlogo za izvedbo prireditve oddati najmanj 30 dni pred prireditvijo.

 

Vlogo za prijavo prireditve oz. shoda mora organizator obvezno oddati na upravni enoti v naslednjih primerih:

 • shodi in prireditve na cesti;
 • prireditve, kjer obstaja nevarnost utopitve;
 • prireditve z zbiranjem živali;
 • mednarodne športne prireditve;
 • tekmovanja klubov v prvi državni ligi članic oz. članov v kolektivnih športih;
 • prireditve, na katerih se uporablja odprt ogenj;
 • prireditve, na katerih se uporabljajo predmeti ali naprave, zaradi katerih je lahko ogroženo življenje ali zdravje ljudi oz. premoženje;
 • prireditve, na katerih se pričakuje več kot 3000 udeležencev.

 

Organizator, ki ima digitalno potrdilo, lahko poda tovrstno e-prijavo na krajevno pristojni policijski postaji ali e-vlogo za izdajo dovoljenja na pristojni upravni enoti preko državnega portala eUprava (https://e-uprava.gov.si/podrocja/drzava-druzba/drustva-javne-prireditve/javne-prireditve-in-shodi.html).

 

V vlogi za izdajo dovoljenja za javno prireditev ali shod, ki je zakonsko predpisana, je potrebno navesti podatke o organizatorju, kraj, čas in trajanje tovrstnega zbiranja, program in predvideno število udeležencev, osebne podatke vodje prireditve in vodje rediteljev ter navesti način varovanja. Upravna taksa za izdajo dovoljenja znaša 22,60, za elektronsko vlogo pa 18,10 EUR.

 

Vlogi za izdajo dovoljenja za javno prireditev ali shod, ki ga izda upravna enota, je v nekaterih primerih potrebno priložiti še nekatera druga dovoljenja:

 • dovoljenje za zaporo ceste ali omejitev prometa pri organiziranju prireditve ali shoda na cesti (Direkcija RS za infrastrukturo ali pristojni organ občine);
 • dovoljenje za organiziranje prireditve na vodi v območju morskega pristanišča (Uprava RS za pomorstvo);
 • soglasje za prireditve z zbiranjem živali (Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin – pridobi upravna enota po uradni dolžnosti);
 • dovoljenje za uporabo zrakoplova na prireditvi (Javna Agencija za civilno letalstvo RS);
 • dovoljenje za začasno ali občasno čezmerno obremenitev okolja na prireditvi, kjer se uporabljajo zvočne ali druge naprave, ki povzročajo čezmeren hrup ali drugačna čezmerna obremenitev okolja (pristojni organ občine ali Ministrstvo za okolje in prostor);
 • dovoljenje za izvedbo klasične igre na srečo (srečelov, tombola) večje vrednosti (Ministrstvo za finance, Finančna uprava RS).

 

K vlogi je treba priložiti tudi soglasje lastnika prireditvenega prostora (najemna ali druga pogodba ali pisno soglasje) ali dokazilo o lastništvu (oz. navesti št. parcele in katastrsko občino) ter dokazilo, da je o prireditvi obveščena občina, kjer bo prireditev potekala (npr. kopija dopisa občini). V primeru, da je organizator prireditve občina ali da je občina lastnik prireditvenega prostora, vlogi ni potrebno priložiti dokazila, da je bila o prireditvi obveščena (kljub temu da je to na vlogi navedeno kot priloga). Organizator prireditve, ki je hkrati lastnik prireditvenega prostora, v vlogi navede ali poda izjavo, da je lastnik prireditvenega prostora.

 

Organizatorji dogodkov seveda ne smejo pozabiti na načrt varovanja prireditve ali shoda, v katerem je treba navesti, kdo bo to izvajal in na kakšen način bo dogodek varovan. Prav tako so organizatorji dolžni oceniti, kakšne vrste prireditve oz. shoda organizirajo glede na Pravilnik o službi nujne medicinske pomoči in glede na določena merila izbrati izvajalca zdravstvenega varstva (izpolniti morajo obrazec Priloga 15 zgoraj navedenega pravilnika).

 

Prireditve, ki jih ni potrebno prijaviti, so npr. spontani ulični nastopi, prireditve, na katere se udeleženci vabijo z osebnimi vabili, svečanosti ob rojstvu in poroki, jubileji in podobna zbiranja.

Prav tako ni potrebna prijava, če prireditev organizirajo:

-       gospodarske družbe in samostojni podjetniki posamezniki v okviru opravljanja svoje redne dejavnosti v svojih poslovnih prostorih, ki so namenjeni za opravljanje te dejavnosti;

-       državni organi, lokalne skupnosti, politične stranke, sindikati, verske skupnosti, društva ter druge organizacije v zvezi z opravljanjem svoje dejavnosti, v svojih poslovnih prostorih, ki so namenjeni za opravljanje dejavnosti;

-       študenti, dijaki in učenci v mejah hišnega reda v šolskih prostorih.

 

Namig, če ne veste, kaj bi počeli danes ali v naslednjih dneh, vam svetujemo, da si ogledate spletne strani javnih prireditev na območju Republike Slovenije na spletni strani državnega portala eUprava – Prireditve in shodi (https://e-uprava.gov.si/aktualno/prireditve-in-shodi).

 

Za dodatne informacije smo vam na voljo na Krajevnem uradu Vransko na telefonski številki 03 703 28 20, ki je odprt vsak torek od 8.00 do 12.00 in od 12.30 do 15.00 ure. Lahko pa nas pokličete tudi na sedež Upravne enote Žalec na številko 03 713 51 20 ali nam pišite na e-naslov ue.zalec@gov.si.

                                                         

 

Simona Stanter, načelnica
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Vransko? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občina Vransko
Občina Vransko
VRANSKO 59
Tel:(03) 703 28 00
Občinski informator Vransko
Številka: 146
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.08.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.