Že dolgo velja, da je gasilstvo predvsem domena moških, a vendar so tudi ženske pomemben del gasilskih društev, znotraj katerih prevzemajo vse pomembnejše funkcije. Že zdavnaj niso več zadolžene zgolj za čiščenje gasilskega doma in pripravo peciva ob različnih dogodkih, temveč se vse pogosteje vključujejo tudi v operativni del.
Podatki za Slovenijo kažejo, da delež članic v prostovoljnih gasilskih društvih znaša okrog 33 odstotkov, s svojo prisotnostjo pa članice prispevajo k raznolikosti gasilskih ekip tako na operativni kot organizacijski ravni. Morda je nekoč veljalo, da je bila njihova vloga omejena na administrativne ali podporne naloge, a danes to ne drži več. To dokazujejo tudi članice PGD Prekopa-Čeplje-Stopnik, saj se ravno v tem trenutku tri članice izobražujejo na tečaju za operativnega gasilca, na katerem je od 23 udeležencev kar 12 predstavnic nežnejšega spola. Zagotovo se bodo po opravljenem tečaju lotile še kakšnih usposabljanj za različne specialnosti. Že zdaj v gasilskem društvu delujejo članice, ki so se usmerile v različna področja: 3 članice imajo opravljen tečaj za nosilca izolirnega dihalnega aparata, 2 članici tečaj za usposabljanje gasilcev za delo z motorno žago, 2 članici tečaj za usposabljanje gasilcev za gašenje notranjih požarov, 1 članica tečaj za usposabljanje gasilcev za gašenje požarov v naravi, 1 članica tečaj za bolničarja, prepričani pa smo, da bomo pridobili še kakšno strojnico in voznico tovornjaka, s čimer bomo še dodatno okrepili operativno pripravljenost društva.
Marsikje je še vedno mogoče zaznati stereotip, da ženske niso primerne za delo v operativi, a v našem gasilskem društvu so članice sprejete kot enakovreden del ekipe. Redno se udeležujejo mesečnih operativnih vaj, kjer imajo možnost poprijeti za vsako delo. Morda se občasno še srečujejo s težavo ustrezne zaščitne opreme, saj so obleke pogosto prilagojene moškim, manjše velikosti pa so težje dostopne. Tudi na tem področju se razmere izboljšujejo, saj so danes že na voljo obleke po meri, kar prispeva k večji varnosti in udobju pri delu.
Poleg operative so članice dejavne še na drugih področjih. Na tekmovalnem področju imamo v PGD Prekopa-Čeplje-Stopnik ekipo članic B in ekipo starejših gasilk, letos pozimi pa so se prvič vključile tudi v ligo sesalnega voda. Bistvo takšnih udejstvovanj je predvsem druženje in izmenjava izkušenj, kar pripomore tudi k želji po vključitvi v operativni del delovanja društva.
Članice imajo v društvu pomembno vlogo tudi kot mentorice mladine, saj v društvu delujejo ekipe pionirjev, mladincev in pripravnikov, zato jim dela zagotovo ne zmanjka. Njihovo delo je nepogrešljivo pri vzgoji nove generacije gasilcev. Seveda pa ne smemo pozabiti tudi na tiste članice, ki svojo podporo izkažejo s pomočjo pri organizaciji različnih dogodkov. Ob tem moramo izpostaviti prvi božični bazar, na katerem se je stojnica starejših gasilk kar šibila pod domačimi dobrotami, mentorice pa so s svojimi varovanci poskrbele za palačinke, čaj in vroč kakav.
Ženske danes v gasilstvu niso več zgolj spremljevalke dogajanja, temveč enakovredne operativke, mentorice in organizatorke. S svojo predanostjo dokazujejo, da pogum, strokovnost in pripravljenost pomagati niso odvisni od spola, temveč od srca in odgovornosti do skupnosti.
PGD Prekopa-Čeplje-Stopnik





