Logo MojaObčina.si

Vransko

DANES
2°C
-7°C
JUTRI
2°C
-3°C
Deli
2215

Začetki folklore na Vranskem

Začetki organizirane folklore na Vranskem segajo 50 let nazaj, v leto 1966, ko je profesorica biologije Lilijana Lukman, ki  je bila v času študija na biotehnični fakulteti v Ljubljani članica znane slovenske folklorne skupine France Marolt, na OŠ Vransko ustanovila prvo folklorno skupino.  Sodelujoče učence je poučevala plese, značilne za različne slovenske pokrajine in nastopali so na prireditvah na Vranskem in drugod po državi.

Člani prve skupine še niso imeli enakih oblačil, saj so jih krojili in izdelovali sami, po nasvetih ge. Lukman. Za to je bila zelo nadarjena ena od članic skupine, Malči Uran-Pirc iz Motnika, ki se je kasneje z izdelovanjem noš tudi poklicno ukvarjala in še danes  se oblečena v narodno nošo rada udeležuje raznih prireditev.

Člani te prve skupine, ki so na fotografiji, so v večini šolanje na OŠ Vransko zaključili leta 1968. Sledilo je nekaj let premora,  potem pa je ta običaj na šoli ponovno zaživel.

 

                                                                                                                                   Emilijan Brišnik

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!