Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Danes bo oblačno. Zjutraj bo na zahodu začelo deževati, padavine bodo čez dan zajele vso državo. Predvsem v južni Sloveniji bodo tudi nevihte s krajevnimi nalivi. Zapihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem popoldne zmerna do močna burja. Meja sneženja se bo proti večeru spustila do nadmorske višine okoli 1200 m, v noči na ponedeljek pa tudi pod 1000 m. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, na Primorskem do 18 stopinj C.
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 12°C
torek, 24.10.2017
3°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
5°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 6h
Danes popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
8°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava maket slovenskih kozolcev mojstra ......


KULTURA

| |
14.05.2012      9:57
A A

Razstava maket slovenskih kozolcev mojstra Franca Pogačarja


Na Vranskem se je v dnevih med 11. in 13. majem odvijala razstava maket slovenskih kozolcev mojstra Franca Pogačarja.


Deli:
Franc Pogačar iz Ljubljane se že vrsto let ukvarja z izdelavo maket slovenskih kozolcev. S svojimi natančno izdelanimi maketami pomaga ohranjati del slovenske ljudske stavbne dediščine, na katero se v zadnjem času pozablja.
Njegove makete so izdelane v razmerju 1 : 25 in natančno posnemajo izvirnik. Sestavni deli posameznega kozolca so izdelani povsem ročno, kar vključuje tudi miniaturno klesanje. Vsi deli so pomanjšani v izbranem razmerju, enako velja tudi za strešno kritino.
Franc Pogačar predstavlja svoje miniaturne kozolce na bienalnih razstavah domačih in umetnostnih obrti v Slovenj Gradcu in Ljubljani ter drugje po Sloveniji, sodeluje na natečajih Turistične zveze Slovenije in z nekaterimi šolami ter fakultetami. Za svoje delo je prejel najvišje priznanje Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije »zlata vitica«. 
Danes postaja kozolec tista dediščina, na katero moramo biti še posebej ponosni in jo moramo ohranjati, saj je to arhitekturna posebnost slovenskega prostora in prepoznavna značilnost slovenske pokrajine, zato imamo tudi na Vranskem v seznam nepremične kulturne dediščine kot profano (posvetno) stavbno dediščino vpisanih 24 kozolcev z območja občine Vransko, ki se v skladu z Zakonom o varstvu kulturne dediščine varujejo v Občinskem prostorskem načrtu Občine Vransko.

 

Katja Završnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.