Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
Ponoči bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20 stopinj Celzija.
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
14°C | 28°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 24°C
nedelja, 02.07.2017
12°C | 24°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 19h
V sredo popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo krajevni nalivi in močnejši sunki vetra, ni izključen pojav toče.
16°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Razstava maket slovenskih kozolcev mojstra ......


KULTURA

| |
14.05.2012      9:57
A A

Razstava maket slovenskih kozolcev mojstra Franca Pogačarja


Na Vranskem se je v dnevih med 11. in 13. majem odvijala razstava maket slovenskih kozolcev mojstra Franca Pogačarja.


Deli:
Franc Pogačar iz Ljubljane se že vrsto let ukvarja z izdelavo maket slovenskih kozolcev. S svojimi natančno izdelanimi maketami pomaga ohranjati del slovenske ljudske stavbne dediščine, na katero se v zadnjem času pozablja.
Njegove makete so izdelane v razmerju 1 : 25 in natančno posnemajo izvirnik. Sestavni deli posameznega kozolca so izdelani povsem ročno, kar vključuje tudi miniaturno klesanje. Vsi deli so pomanjšani v izbranem razmerju, enako velja tudi za strešno kritino.
Franc Pogačar predstavlja svoje miniaturne kozolce na bienalnih razstavah domačih in umetnostnih obrti v Slovenj Gradcu in Ljubljani ter drugje po Sloveniji, sodeluje na natečajih Turistične zveze Slovenije in z nekaterimi šolami ter fakultetami. Za svoje delo je prejel najvišje priznanje Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije »zlata vitica«. 
Danes postaja kozolec tista dediščina, na katero moramo biti še posebej ponosni in jo moramo ohranjati, saj je to arhitekturna posebnost slovenskega prostora in prepoznavna značilnost slovenske pokrajine, zato imamo tudi na Vranskem v seznam nepremične kulturne dediščine kot profano (posvetno) stavbno dediščino vpisanih 24 kozolcev z območja občine Vransko, ki se v skladu z Zakonom o varstvu kulturne dediščine varujejo v Občinskem prostorskem načrtu Občine Vransko.

 

Katja Završnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 134
Izšla: 31.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
28.06.2017
Danes ni dogodkov.
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA
30.06.2017 | Kultura
Po domače pri Lisjaku z ansamblom Zupan
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.