Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 11.12.2017

pretežno oblačno
Danes bo oblačno, popoldne se bo ponekod oblačnost trgala. V severovzhodnih krajih bo večinoma suho, drugod bodo padavine, ki bodo popoldne slabele in marsikje prehodno ponehale. Meja sneženja bo večinoma nad okoli 1800 m nad morjem. Pihal bo zmeren, ponekod tudi močan južni do jugozahodni veter, ki se bo čez dan še nekoliko okrepil. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 14, ob morju do 16 °C.
0°C | 13°C
torek, 12.12.2017
10°C | 11°C
sreda, 13.12.2017
2°C | 2°C
četrtek, 14.12.2017
1°C | 7°C
petek, 15.12.2017
4°C | 10°C
Opozorila
Ponedeljek, 11.12.2017 ob 6h
Jugozahodnik bo v višjih legah presegal hitrost 100 km/h, ponekod po nižinah pa 70 km/h. Veter bo začel slabeti v noči na torek.
0°C
13°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Bodite pozorni na divje lovce po jamah


KRONIKA

| |
27.11.2017      7:55
A A

Bodite pozorni na divje lovce po jamahPomor več tisoč jamskih živali spomladi 2017 v jami Škadavnica (Foto: Teo Delić)
Pomor več tisoč jamskih živali spomladi 2017 v jami Škadavnica (Foto: Teo Delić)
Deli:

V petek, 17. novembra, smo pri Podgradu naleteli na tri češke divje lovce, ki so želeli oditi v jamo Veternica. Doslej smo v jamah po Dobrovljah našli le njihove pasti. Tokrat smo jim vstop v jamo preprečili in od njih zahtevali, da nam posredujejo svoja imena. Preverili smo jih pri pristojnih organih. Podana so bila lažna imena. Ker pa zaenkrat v jamah nismo našli novih pasti za jamske živali, kazenska ovadba še ni bila podana.

Prebivalce Vranskega naprošamo, naj bodo pozorni na predvsem češke, pa tudi poljske in nemške državljane, ki se zadržujejo ali povprašujejo po jamah v bližini. Na Vranskem je največ jam v okolici Podgrada in Jeronima, pri sv. Joštu in na Čreti. Gre za divje lovce, ki nastavljajo pasti v jame in jih potem čez nekaj časa poberejo. Takšen način lova jamskih živali je lahko uničevalen za celotno populacijo določene živali, saj se lahko v pasti ujame več tisoč živali. Takšen pomor smo spomladi našli v jami Škadavnica. Na območju Dobrovelj živijo zelo redke jamske živali, zato je varovanje teh še pomembnejše.

Poleg tega pa po zakonu smejo v podzemeljske jame vstopati samo osebe z opravljenim izpitom Usposobljen za samostojno jamarsko dejavnost, ki ga izvaja Jamarska zveza Slovenije. Tuji jamarji lahko v jame vstopajo le v spremstvu lokalnih jamarjev oziroma o obisku obvestijo lokalno jamarsko društvo in Jamarsko zvezo Slovenije.

Če boste opazili kaj sumljivega, o tem obvestite nas (041 906 914 – Maks Petrič, Center jamskih doživetij) ali pristojni Zavod RS za varstvo narave Celje (03 4260 343). Zelo bomo hvaležni za vsako informacijo.

S skupnimi močmi lahko ustavimo uničevanje naših čudovitih jam.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 139
Izšla: 30.11.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
11.12.2017
Danes ni dogodkov.
15.12.2017 | Družabni dogodki
Pravljično pod kostanji
19.12.2017 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.