Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
7°C | 13°C
torek, 23.10.2017
7°C | 12°C
sreda, 24.10.2017
2°C | 17°C
četrtek, 25.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Kako zdravi svetloba?


NOVICE

| |
05.02.2014      12:12
A A

Kako zdravi svetloba?Deli:

V medicini ima zdravljenje s svetlobo dolgo tradicijo. Prvi uporabljeni vir v fotomedicini je bila seveda sončna svetloba. Slednjo so za  namene zdravljenja uporabljali že v starem Egiptu. Kasneje je Hipokrat opisoval ustreznost njene uporabe za zdravljenje različnih težav. Četudi takrat zdravilni učinki sončne svetlobe znanstveno še niso bili podprti, so se jih ljudje zelo dobro zavedali, rimski in arabski zdravniki pa so zdravljenje s svetlobo vpeljali v splošno zdravstveno prakso. Danes v veliki meri poznamo delovanje telesa in vemo, da organizem svetlobo pretvori v elektrokemično energijo. Slednja sproži verigo biokemičnih reakcij v celicah,  ki pospešujejo presnovo in krepijo imunske odzive celotnega telesa.

 

Temelje sodobne terapije s svetlobo je postavil danski zdravnik Niels Ryberg Finsen pred približno sto leti. Leta 1903 je prejel Nobelovo nagrado za medicino za dosežke na področju terapije s svetlobo. Finsen je izdelal prvo napravo, ki je oddajala umetno sintetizirano sončno svetlobo, in dosegel izjemne rezultate pri zdravljenju bolnikov s posebno obliko kožne tuberkoloze. V začetnem obdobju razvoja fotomedicine so se uporabljali predvsem infrardeči in ultravijolični deli svetlobnega spektra. V zgodnjih osemdesetih letih je skupina raziskovalcev razvila vir svetlobe, ki je prvotno temeljil na terapiji z nizkoenergijskim laserjem, dejansko pa je deloval skoraj v celotnem spektru vidne svetlobe in v delu infrardečega spektra. Skupina je ob tem odkrila nekatere fizikalne lastnosti, ki so bistvenega pomena za učinkovito terapijo. Na podlagi tega so kasneje razvili sistem za svetlobno terapijo BIOPTRON. To je patentirana medicinska naprava za terapijo s svetlobo s posebno optično enoto, ki oddaja svetlobo, podobno delu spektra elektromagnetnega sevanja, ki ga v naravi oddaja sonce, vendar brez UV-sevanja.

 

V prostorih fizioterapije v Zavodu sv. Rafaela se uporablja svetlobna terapija BIPTRON , ki velja za novo obliko zdravljenja.

 

Uporablja se za preprečevanje, zdravljenje in v rehabilitaciji. Deluje naravno s spodbujanjem zmožnosti telesa za regeneracijo in ponovno vzpostavitev ravnovesja, telesu torej pomaga sprostiti lastne možnosti zdravljenja. Ko doseže tkiva, svetlobna terapija pospešuje proces biostimulacije. To pomeni, da spodbuja koristne biološke procese v organizmu in s tem krepi telesne funkcije. Terapija je primerna kot dopolnitev konvencionalnih zdravstvenih metod, pri določenih stanjih pa tudi kot samostojna terapija. Izredne lastnosti sistema BIPTRON omogočajo, da njegova svetloba prodre ne le do kože, pač pa tudi v podkožna tkiva. Svetlobna terapija lahko učinkovito pomaga izboljšati mikrocirkulacijo, okrepiti človekov obrambni mehanizem, spodbuditi obnovitvene in popravljalne procese celotnega telesa, izboljšati kolagen in kakovost kože, pospešiti celjenje ran, lajšati bolečine in zmanjšati njihovo intenzivnost. Zelo dobri rezultati so tudi pri celjenju pooperativnih in posttravmatskih ran, revmatskih bolezni (osteoartritis, revmatoidni artritis, artroze, bolečine hrbtenice), pri športnih poškodbah, pri znakih sezonskih razpoloženjskih motenj, npr. sindrom kronične utrujenosti, manjša motivacija, pri alergijskih boleznih dihal.

 

Eno osvetljevanje traja od 4 do 10 minut, opravljamo ga več dni zaporedoma.

Je izjemno učinkovita medicinska indikacija brez znanih negativnih stranskih učinkov.

 

 Prispevek pripravila Simona Novak, diplomirana fizioterapevtka.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 137
Izšla: 29.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.