Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.01.2018

pretežno oblačno
-2°C | 5°C
torek, 23.01.2018
-3°C | 7°C
sreda, 24.01.2018
0°C | 11°C
četrtek, 25.01.2018
0°C | 10°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
5°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Gasilska zveza Žalec – skupaj rešujemo, ......


DRUŠTVA

| |
15.05.2015      13:02
A A

Gasilska zveza Žalec – skupaj rešujemo, skupaj praznujemo


Gasilska zveza Žalec letos praznuje 60-letnico delovanja. Zveza, ki povezuje 32 prostovoljnih gasilskih društev in 1 prostovoljno industrijsko gasilsko društvo iz občin Žalec, Braslovče, Polzela, Tabor in Vransko, pripravlja pestro praznovanje tega jubileja.


Deli:

Najprej naj povemo, kaj oziroma zakaj praznujemo. Na območju sedanje Gasilske zveze Žalec so leta 1878 ustanovili Prostovoljno požarno brambo Sv. Peter v Savinjski dolini, nato pa leta 1881 še Prostovoljno požarno brambo Žalec.

 

Na pobudo narodnjakov so leta 1897 ustanovili Zvezo slovenskih požarnih bramb za Spodnjo Štajersko s sedežem v Žalcu. Prvi načelnik zveze je bil Josip Širca, ki je bil tudi načelnik požarne brambe v Žalcu. Načelnik je dobil nalogo, naj po predpisih Deželne gasilske zveze v Gradcu napiše slovenski vežbovnik. Rokopis je skrbno hranjen v muzeju Gasilske zveze Žalec.

 

Velik preobrat v gasilstvu ter pri ohranjanju slovenskega jezika in narodnega obstoja je tisti čas pomenilo poveljevanje v slovenskem jeziku, ki ga je leta 1888 pri požarni brambi uveljavil  Janez Hausenbichler, ki je bil takrat tudi žalski župan.

 

Občinska gasilska zveza Žalec je bila ustanovljena v času, ko so se ukinjali okraji in formirale občine. Ustanovni občni zbor takratne zveze je bil 29. maja 1955 v mali dvorani Partizana v Žalcu. Navzočih je bilo 64 delegatov. V novoustanovljeni občinski zvezi je delovalo 40 gasilskih društev, v njih je bilo 2660 članov. Za prvega predsednika OGZ Žalec je bil soglasno izvoljen Vinko Jordan, ki je zastavil trdne temelje za delo in naloge nove gasilske zveze. Danes lahko trdimo, da je bilo delo GZ Žalec v celotnem obdobju 60 let aktivno in uspešno. Dobra je bila organiziranost gasilstva za permanentni razvoj in dvig strokovnosti požarno-reševalne varnosti v slovenskem prostoru.

 

Danes so v zvezi združena prostovoljna gasilska društva iz petih občin, skupaj preko 4500 članic in članov.

 

Tako kot z ramo ob rami pripadniki sil civilne zaščite rešujemo, bomo gasilci skupaj s slovensko vojsko, reševalci, policisti in drugimi udi praznovali.

 

Program praznovanja bomo začeli v petek, 29. maja, ko bo vodstvo Gasilske zveze Žalec in gasilskega poveljstva vsake občine obiskalo župane občin, iz katerih so prostovoljna gasilska društva, povezana v Gasilsko zvezo Žalec.

Istega dne, 29. maja, bo ob 19. uri v dvorani Doma kulture v Braslovčah strokovni forum z naslovom Gasilska zveza Žalec v sistemu zaščite in reševanja – z ramo ob rami rešujemo. Na forumu bodo poleg Gasilske zveze Žalec sodelovali predstavniki Gasilske zveze Slovenije, župani spodnjesavinjskih občin, predstavniki Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, nujne medicinske pomoči, policije in Slovenske vojske.

V soboto, 13. junija, bo ob 17. uri na Vranskem nogometna tekma med gasilci iz Gasilske zveze Žalec in pripadniki Slovenske vojske. Pokrovitelj tekme je Občina Vransko.

Vrhunec praznovanja bo v petek, 26. junija, ko se bodo v središču Žalca odvijale različne prireditve. Od 17. ure dalje se bodo predstavile sile za zaščito in reševanje (gasilci, gorska reševalna služba, jamarji, nujna medicinska pomoč, vojska), ob 17.30 pa bo začetek prikaznih vaj (sprejem sumljive pošiljke, prometna nesreča, AED-ukrepanje - defibrilator). Ob 21.00 bo na Šlandrovem trgu potekala slavnostna akademija na prostem, sledil pa ji bo koncert. Prireditev se bo začela s prihodom praporov in častnega voda (60 gasilcev) iz gasilskih društev GZ Žalec, skozi mesto se bodo nato peljala vsa gasilska vozila prostovoljnih gasilskih društev, združenih v GZ Žalec, potem bo na vrsti nastop gardistov Slovenske vojske. Na slavnostni akademiji kot gosta pričakujemo predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja. Visokemu gostu bo namenjen poseben sprejem. Po pozdravnih nagovorih bo kulturni program skupine Coda Express.

Pa še sporočilo vodstva Gasilske zveze Žalec:

Hvala vsem, ki ste s svojim trudom in humanim delom prispevali, da je Gasilska zveza Žalec danes takšna, kot je. Vsi skupaj pa se bomo trudili, da bi bila še boljša.

Pridružite se nam na praznovanju.

Z gasilskim pozdravom Na pomoč!

 

                                                                                                        Skupina za promocijo GZ Žalec

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 140
Izšla: 22.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.01.2018
Danes ni dogodkov.
23.01.2018 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
23.01.2018 | Kultura
Potopisno predavanje - Divja Aljaska
23.01.2018 | Družabni dogodki
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
27.01.2018 | Kultura
Gledališki abonma IKARUS
23.01.2018 | Družabni dogodki
LITERARNO DRUŽENJE V NAŠEM DOMU
23.01.2018 | Kultura
Potopisno predavanje - Divja Aljaska
23.01.2018 | Družabni dogodki
PRAVLJIČNA URA S POUSTVARJANJEM
27.01.2018 | Kultura
Gledališki abonma IKARUS

Bodite prvi pri oddaji mnenja.