Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo v zahodni Sloveniji pretežno jasno. Drugod bo delno jasno, na jugu bo več oblačnosti. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja, drugod severovzhodnik.
2°C | 17°C
sreda, 22.10.2018
5°C | 15°C
četrtek, 24.10.2018
4°C | 20°C
petek, 25.10.2018
6°C | 19°C
sobota, 26.10.2018
6°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
17°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Zdravilo in alkohol je slaba kombinacija


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
13.12.2017      13:06
A A

Zdravilo in alkohol je slaba kombinacija


Globoko smo že zakorakali v zadnji mesec letošnjega leta in že se spogledujemo z dnem, ko bomo obrnili zadnji list v letošnjem koledarju ter z željo po lepšem jutri nazdravili začetku novega leta. Ker je to čas, ko se nekoliko več kot običajno srečujemo s pitjem alkohola, vas želimo opozoriti na neželene učinke alkohola v kombinaciji z zdravili.


Mateja Kadilnik
Mateja Kadilnik
Deli:

Presnova večine zdravil kot tudi alkohola poteka večinoma v jetrih. To pomeni, da lahko alkohol preko učinkov na encime v jetrih vpliva na razgradnjo oziroma presnovo učinkovin, običajno jo upočasni, in povzroči spremenjeno delovanje zdravila. Razpoložljivost učinkovine se v primeru upočasnjene presnove poveča, kar ima za posledico večje tveganje za pojav škodljivih stranskih učinkov zdravila. Vendar to velja le za občasne uživalce alkohola in ne tudi tiste, ki alkohol uživajo redno. Pri teh se zaradi kroničnega uživanja alkohola in vpliva na jetrne encime učinkovine navadno hitreje razgradijo in izločijo, njihova učinkovitost pa se posledično zmanjša. Praktični primer take učinkovine je varfarin, učinkovina proti strjevanju krvi (registrirano ime Marevan). Ob jemanju varfarina se pri občasnem pitju alkohola izrazijo akutni neželeni učinki z notranjimi krvavitvami kot posledica povečanega učinka zdravila, pri kroničnem uživanju alkohola tega učinka zdravila ni, pojavi pa se lahko nastajanje krvnih strdkov, kapi in srčnih infarktov.

 

Alkohol pa lahko na zdravila vpliva tudi tako, da okrepi njihov učinek. To se še posebej izrazi v kombinaciji z zdravili, ki vplivajo na delovanje osrednjega živčevja in možganov, kot so pomirjevala, uspavala, zdravila za zdravljenje hudih bolečin, antidepresivi, druga zdravila za zdravljenje duševnih motenj, zdravila za splošno anestezijo, zdravila za zdravljenje alergij (antihistaminiki). Pri teh se kot posledica sočasnega uživanja z alkoholom poveča pomirjevalni (sedativni) učinek, zato ob jemanju teh zdravil ne smemo uživati alkohola.

Pitje alkohola pa se ne odsvetuje le pri jemanju zdravil na recept, temveč je potrebna previdnost tudi v kombinaciji z zdravili, ki jih lahko kupimo v prosti prodaji. Tako se na primer pri paracetamolu, ki ga jemljemo ob glavobolu, bolečinah in povišani temperaturi, v kombinaciji z alkoholom poveča njegov hepatotoksični učinek, pride lahko do hude okvare ali celo odpovedi delovanja jeter. Paracetamol tako ni zdravilo izbora za lajšanje glavobola po prekrokani noči.


Zavedajte se tudi, da je alkohol psihoaktivna snov, ki vpliva na naše miselne (kognitivne) sposobnosti. Alkohol nas spremeni, spremeni sposobnost našega dojemanja, sprejemanja odločitev, podaljša naš odzivni čas in zmanjša sposobnost za vožnjo. Zato pijte alkohol preudarno in v količinah, ki ne predstavljajo tveganja za zdravje. To je po priporočilih za ženske 10 gramov čistega alkohola na dan (kozarec vina, 2,5dl piva ali 0,03dl žganja), za moške je količina 20 gramov. Glede varnosti sočasnega pitja alkohola in jemanja vaših predpisanih zdravil ali zdravil, ki jih lahko kupite v prosti prodaji, pa posvetujte s farmacevtom v lekarni.

Tekst: Mateja Kadilnik
Priloge:
PDF
voscilo2017_lekarnavojnik.pdf
100190_voscilo2017_lekarnavojnik.pdf (6,46 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Ogledalo? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Ogledalo
Keršova ulica 8
Tel:(03) 780 06 40
Ogledalo
Številka: 120
Izšla: 21.09.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31
23.10.201 | Ostalo
Izlet po Kozjanskem
24.10.2018 | Šport
Članska košarkarska tekma
25.10.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Obdelava digitalnih fotografij 2. del
26.10.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačna delavnica Priprava na starševstvo
27.10.201 | Šport
Izlet Ušesa Istre
30.10.2018 | Tečaji in delavnice
Repair cafe - kavarniška popravljalnica z mojstri
23.10.201 | Ostalo
Izlet po Kozjanskem
24.10.2018 | Šport
Članska košarkarska tekma
25.10.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Obdelava digitalnih fotografij 2. del
26.10.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačna delavnica Priprava na starševstvo
27.10.201 | Šport
Izlet Ušesa Istre

Bodite prvi pri oddaji mnenja.