Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.08.2018

jasno
Popoldne bo povečini sončno, ponekod bo pihal šibak veter vzhodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 32, na Primorskem ob šibki burji do 34 °C.
14°C | 31°C
ponedeljek, 20.08.2018
14°C | 32°C
torek, 21.08.2018
15°C | 32°C
sreda, 22.08.2018
15°C | 33°C
četrtek, 23.08.2018
15°C | 30°C
Opozorila
Nedelja, 19.8.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Projekt SOPA: Skupaj za odgovoren odnos do ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
26.03.2018      8:56
A A

Projekt SOPA: Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkoholaDeli:

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje smo v letu 2016 pričeli s programom SOPA, katerega kratice pomenijo Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola. Program bo trajal do konca leta 2020, osnovni namen pa je odpraviti oziroma zmanjšati tvegano in škodljivo pitja alkohola v Sloveniji ter s tem zmanjšati negativne posledice na različnih ravneh posameznikovega življenja ter vzpostaviti odgovoren odnos do alkohola pri vključenih deležnikih. Pristop vključuje profile iz zdravstvenega in socialnega sektorja, nevladnih organizacij, katerih področja dela oziroma programi obravnavajo ranljive skupine. Trenutno smo v pred pilotni fazi pristopa, ki zajema predvsem vzpostavljanje sodelovanja z vsemi zunanjimi deležniki, ki bodo pristop izvajali.

 

S tem namenom smo se v četrtek, 22. marca, sestali na regionalnem srečanju SOPA v Mariboru, kjer so sodelovali izvajalci ali strokovnjaki, ki bodo v okviru konzorcija (zdravstveni dom in center za socialno delo) v tem istem okolju izvajali pilotni pristop. Tako strokovnjaki NIJZ in sodelujoči zunanji strokovnjaki so predstavili pristop, način vključevanja in vlogo vključenih posameznih profilov (vidik zdravstvenega doma in centra za socialno delo). Predstavljen je bil tudi potek izvajanja pilota, ki se začne jeseni in bo trajal do leta 2020. Prisotni so bili seznanjeni tudi z vsebino usposabljanj ter časovnico izvajanj v lokalnem okolju Območne enote NIJZ Maribor, Celje, Murska Sobota in Ravne na Koroškem, katerih predstavniki so bili prav tako na srečanju.

 

Ravno medsektorsko sodelovanje več profilov različnih poklicev znotraj 18 lokalnih okolij  po Sloveniji pri naslavljanju alkoholne problematike, postavlja dobre temelje, da nam bo tekom treh let skupaj uspelo oblikovati učinkovit pristop, s katerim bomo pomembno prispevali k celovitejšemu reševanju vprašanja tveganega in škodljivega pitja. Slednje je pri nas pogosto prisotno, kar kažejo tudi številke. Slovenija se glede obsega posledic zaradi škodljive rabe alkohola nahaja v samem evropskem vrhu.

Tvegano pitje alkohola predstavlja za državo tudi znatno finančno breme. Ocena zdravstvenih stroškov, ki so povezani s pitjem alkohola, so v letih 2011—2014 v Sloveniji v povprečju znašali 153 milijonov evrov letno. Pri tem niso všteti stroški zaradi prometnih nezgod, nasilja v družini in drugih kriminalnih dejanj, kar številko dvigne na 234 milijonov evrov.

Več podatkov:

Podatki raziskave o Uporabi tobaka, alkohola in prepovedanih drog (2015) kažejo, da v Sloveniji 43 % prebivalcev med 25 in 64 letom, alkohol pije čez mejo manj tveganega pitja alkohola ali pa se je v zadnjem letu visoko tvegano opilo. CINDI raziskava je razkrila, da kar 28 % moških in 16 % žensk v starosti od 25 do 34 let se opija enkrat do trikrat mesečno ali pogosteje. Visok odstotek potrjuje tudi podatek o registrirani porabi alkohola, ki se giblje med 10,3 in 13,5 litra čistega alkohola na odraslega prebivalca na leto.

Kontakt za medije:

Ana Štruc

e-naslov: pr_sopa@nijz.si, tel. 040 838 628
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 119
Izšla: 21.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.08.2018
Danes ni dogodkov.
23.08.201 | Tečaji in delavnice
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
26.08.201 | Ostalo
Poletni kramarski sejem
23.08.201 | Tečaji in delavnice
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
24.08.2018 | Tečaji in delavnice
Kreativna delavnica za mlade - izdelava ovitkov za zvezke
26.08.201 | Ostalo
Poletni kramarski sejem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.