Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 15.08.2018

pretežno oblačno
V prvem delu noči bodo padavine povsod ponehale. Proti jutru se bo od severa začelo jasniti, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do 20 °C.
14°C | 26°C
četrtek, 14.08.2018
17°C | 24°C
petek, 16.08.2018
12°C | 28°C
sobota, 17.08.2018
12°C | 30°C
nedelja, 18.08.2018
14°C | 30°C
Opozorila
Torek, 14.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Zdravje in lepota

Evropski in svetovni teden cepljenja 2018: ......


ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
23.04.2018      15:15
A A

Evropski in svetovni teden cepljenja 2018: Cepljenje je pravica posameznika in odgovornost vseh


Evropski in svetovni teden cepljenja letos potekata od 23. do 30. aprila 2018 in izpostavljata pravico do cepljenja vsakega posameznika ter odgovornost do družbe, ki jo s cepljenjem izraža. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) cepljenje priporočamo, saj gre za enega najučinkovitejših javnozdravstvenih ukrepov za zmanjšanje bremena nalezljivih bolezni, pred katerimi lahko zaščitimo sebe in svojo okolico.


Deli:

Cepiva pred nalezljivimi boleznimi ščitijo tako posameznika kot družbo. Ko je dovolj veliko število ljudi  v skupnosti cepljenih, ni dovolj občutljivih za ohranitev prenosa nalezljive bolezni. Skupaj ščitijo tiste, ki so najbolj ranljivi, vključno z dojenčki. Vsaka oseba ima zato pravico do lastne zaščite in deljenja družbene odgovornosti za zaščito tistih, ki sami ne morejo biti cepljeni.

 

V Sloveniji imamo dobre možnosti zaščite pred nalezljivimi boleznimi

V Sloveniji imamo srečo, da je cepljenje dostopno skoraj vsakemu posamezniku. Poleg otroških nalezljivih bolezni se lahko cepimo tudi proti ostalim boleznim, s katerimi se lahko okužimo zaradi svojega dela, življenjskega sloga, potovanj ipd. »Nalezljive bolezni niso izginile. Tveganje, da bo povprečni Evropejec zbolel z otroško paralizo ali davico, če nima veselja z eksotičnimi potovanji, je res izjemno majhno. Prav nič pa se ni zmanjšalo tveganje, da zbolimo s tetanusom, saj je bacil tetanusa razširjen, nahaja se v zemlji in nesnagi. Ni načina, da bi tveganje zmanjšali drugače kot s cepljenjem,« je povedala izr. prof. dr. Maja Sočan z NIJZ in dodala: »Enako velja za preprečevanje klopnega meningoencefalitisa – vir virusa so gozdne živali, prenašalci pa klopi. Virus se iz klopa prenese zelo hitro, zato je brez dvoma poprej ustvarjena zaščita izjemno pomembna

 

Cepljenje izkoreninilo določene bolezni v razvitem svetu

Državni programi cepljenja, predvsem cepljenja otrok so spremenili zemljevid pojavljanja nalezljivih bolezni. Doprinesli so k zmanjševanju umrljivosti najbolj ranljive populacije – dojenčkov in malčkov, mladostnikov in starejših ljudi.  V ekonomsko razvitem delu sveta so dosledno izvajani programi cepljenja povzročili izjemen upad določenih nalezljivih bolezni – črne koze so bile izkoreninjene, otroška paraliza se v  Evropi že dolgo ne pojavlja več, davica je redkost, steklino se preprečuje s pravočasnim cepljenjem. Generacije, ki so jim omenjene nalezljive bolezni predstavljale vsakdanje dogodke, so ostarele ali pa jih ni več. Mlajši predstave in izkušenj, kako veliko tveganje predstavljajo nalezljive bolezni, nimajo več.

Cepljenje lahko opravite v  izmed ambulant Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Dodate informacije so dosegljive na naslednji povezavi. Več o cepljenju in odnosu slovenske javnosti do cepljenja najdete v monografiji z naslovom Cepljenje: Stališča in odnos ključnih javnosti do cepljenja v Sloveniji. Monografija prinaša pomembne ugotovitve, kakšen je odnos do cepljenja v naši družbi, kakšni miti o njem se ustvarjajo, kako se utrjujejo in kdo so tisti, ki ključno vplivajo na odnos javnosti do cepljenja. 

 Ključne ugotovitve:

  • Matere otrok, vključenih v program cepljenja, glede informacij o cepljenju najbolj zaupajo zdravstvenih delavcem.
  • Delež zdravnikov, ki zaupajo v cepljenje, je zelo visok, skoraj vsi zaupajo v učinkovitost cepiv.
  • Po mnenju zdravnikov je strah pred stranskimi učinki cepiv razlog, da večina staršev nasprotuje cepljenju oziroma ga odlaga.
  • Med študenti medicine prevladuje zaupanje v cepljenje in v učinkovitost cepiv, vendar anketirani študenti niso prepoznali tolikšne pomembnosti cepljenja, kot bi bilo za stroko zadovoljivo.

Objave v medijih na področju cepljenja proti nalezljivim boleznim v Sloveniji so izrazito na strani cepljenja ko
preventivnega ukrepa za kolektivno varstvo prebivalstva pred nalezljivimi boleznimi.

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO): Cepiva lahko zaščitijo ljudi vseh starosti

  • Cepiva so prispevala k zdravju in dobremu počutju vseh prebivalcev evropske regije SZO. V zadnjih 60 letih je cepljenje rešilo več otroških življenj kot katerikoli drug medicinski ukrep.
  • Nekatera cepiva s preprečevanjem hude pljučnice, encefalitisa (vnetje možganske ovojnice) ali diareje preprečujejo umrljivost v zgodnjem otroštvu, medtem ko druga preprečujejo vseživljenjsko invalidnost ali raka v kasnejših obdobjih življenja.
  • Cepljeni otroci s preprečevanjem nadaljnjega širjenja bolezni pred okužbo pomagajo zaščititi osebe, ki so premlade za cepljenje, sošolce s posebnimi zdravstvenimi stanji in stare starše.
  • Cepljeni zdravstveni delavci pomagajo preprečevati širjenje teh bolezni med ranljivimi bolniki.

Povzela: Lea Sreš

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 119
Izšla: 21.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
15.08.201 | Družabni dogodki
Pohod na Kislico
16.08.201 | Družabni dogodki
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
18.08.201 | Šport
Pohod na Košutico
23.08.201 | Tečaji in delavnice
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
15.08.201 | Družabni dogodki
Pohod na Kislico
16.08.201 | Družabni dogodki
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
18.08.201 | Šport
Pohod na Košutico
23.08.201 | Tečaji in delavnice
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
24.08.2018 | Tečaji in delavnice
Kreativna delavnica za mlade - izdelava ovitkov za zvezke

Bodite prvi pri oddaji mnenja.