Logo MojaObčina.si

Vojnik

DANES
10°C
-5°C
JUTRI
12°C
-5°C

20. - 26. januar 2020: Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu

Rak materničnega vratu (RMV) je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka. Zato je Svetovna zdravstvena organizacija maja 2018 pozvala k boju za eliminacijo RMV kot javnozdravstvenega problema. Ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, imajo kar 70–90 % manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za tem rakom. Enako velja za ženske, ki so bile cepljene proti HPV (človeškim papilomavirusom) še pred prvo okužbo. Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za RMV, izjemno majhna. Razveseljujejo pa tudi podatki ki kažejo, da se je precepljenost deklic v letu 2019 glede na preteklo leto povečala za 10 odstotnih točk in se približala 60 %, kar je zelo razveseljivo.

 

Celotno sporočilo za medije je dosegljivo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na naslednji povezavi, kjer so dosegljive tudi dodatne informacije in pojasnila.

 

Hkrati vas vabimo tudi k spremljanju naših družbenih omrežjih - Instagram, Facebook in Twitter.

 

Povzela: Lea Sreš

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi