Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Danes bo oblačno, le na severovzhodu bo sprva še malo jasnine. Zjutraj bo v zahodnih krajih pričelo deževati. Ob morju bo popoldne zapihal jugo, drugod se bo nekoliko okrepil južni do jugozahodni veter. Popoldne se bo dež na zahodu krepil in širil proti osrednjim krajem, v noči na nedeljo pa zajel vso Slovenijo. Predvsem na Primorskem bodo tudi posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo na severozahodu okoli 7, drugod od 9 do 15 °C.
4°C | 11°C
nedelja, 26.11.2017
3°C | 5°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 6°C
torek, 28.11.2017
-6°C | 7°C
sreda, 29.11.2017
2°C | 6°C
Opozorila
Sobota, 25.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
11°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

70-letnica šolstva v Socki


OSNOVNA ŠOLA

| |
16.11.2015      14:35
A A

70-letnica šolstva v Socki


Šola v Socki praznuje 70. rojstni dan, zato smo se v petek, 6. novembra 2015, skupaj s krajani, bivšimi učitelji in učenci sprehodili med spomini, ki jih čuva.


Mlade glasbenice med nastopom
Mlade glasbenice med nastopom
Deli:

Na začetku prireditve so vse zbrane pozdravili ravnateljica Osnovne šole Vojnik gospa Olga Kovač, podžupan Občine Vojnik gospod Viktor Štokojnik, predsednik Krajevne skupnosti Nova Cerkev gospod Slavko Jezernik in predsednica Turističnega društva Nova Cerkev gospa Zvezdana Stolec. Vsem najlepša hvala za prijazne besede in darila.

 

Šola v Socki je odprla svoja vrata 15. oktobra 1945. Takrat je šolska vrata prestopilo kar 110 učencev, ki so obiskovali sedem razredov osnovne šole, poučevali so trije učitelji, pouk je potekal celodnevno. Šola je domovala v graščini Socka in ni imela niti stranišča niti pitne vode. Stranišče so dobili v letu 1950. Zgradili so ga s samoprispevki krajanov, aprila 1951 pa je bil v šolo napeljan še vodovod. V šolskem letu 1953/54 je šola v Socki postala štirirazredna, leta 1954 je v šoli prvič zagorela luč. Gospa Katica Pešak je leta 1965 v šoli ustanovila še malo šolo. Leta 1972 je bila največja investicija na novo prekrita šolska streha, ker je denarja primanjkovalo, so z njim nakupili opeko, streho pa je prostovoljno prekrilo kar 84 krajanov. Leta 1976 so bile razmere v šoli že zelo slabe, zato so krajani v februarju organizirali javno tribuno, na kateri so poudarili težave glede obstoja šole.

V letu 1992/93 je svet šole intenzivno razpravljal o gradnji nove šole v Socki. Zbor krajanov glede aktivnosti za izgradnjo nove šole je bil sklican 1. decembra 1993 in ustanovili so iniciativni odbor. Člani odbora so obiskali vsa gospodinjstva v Socki in na ta način zbrali izjave o pomoči pri izgradnji šole. Pomoč je bila ponujena v lesu, obrtniških in udarniških delih, denarju. S skupnimi močmi in z močno podporo vodstva šole, Občine Vojnik in krajanov je bil 1. februarja 1996 položen temeljni kamen za novo zgradbo šole v Socki. Verjeli ali ne, 28. septembra istega leta je bila slovesna otvoritev nove šole, ki se je je udeležil tudi minister za šolstvo, doktor Slavko Gaber. Na prireditev je prišlo okoli 600 obiskovalcev. Tako so 1. oktobra 1996 učenci šole v Socki zapustili šolske prostore v graščini in se preselili v novo šolo, kjer je svoj prostor dobila tudi skupina vrtca. Šola v Socki je v letu 2003/04 prešla na devetletno osnovno šolo, leta 2005 pa je bil na šoli organiziran tudi pouk podaljšanega bivanja. V šolskem letu 2009/10 je šola v Socki prejela priznanje župana Občine Vojnik za uspešno sodelovanje s krajem, krajevno skupnostjo, občino in društvi.

 

Prireditev »70-letnica šole v Socki« smo pripravili v sodelovanju s Kulturnim društvom Socka, Prostovoljnim gasilskim društvom Socka in krajani. Vsem iskrena hvala! Najlepša hvala tudi vsem govornikom, ki so z nami obujali spomine in nas popeljali v preteklost: prvi soški učiteljici gospe Jožici Jazbec, prvošolkama iz leta 1945, gospe Jožici Sitar in gospe Anici Zagrušovcem, gospodu Marjanu Hrušovarju in gospodu Branku Zupaneku, gospe Katici Pešak in gospe Stanislavi Štravs, gospe Barbari Smrečnik Špegelj, naši bivši ravnateljici gospe Majdi Rojc, bivšemu županu naše občine gospodu Benediktu Podergajsu ter Karin Rajh in Mojci Cvikl. Program so z glasbenimi in plesnimi točkami popestrili učenci POŠ Socka, otroci Vrtca Mavrica iz oddelka POŠ Socka, Vrajeva peč, Ljudski pevci iz Socke in glasbeniki Tomaž Majcen, Sandi Majcen, Matija Božnik in Franc Božnik.

Po končani prireditvi so se učenci POŠ Socka in otroci vrtca posladkali s torto, gostje pa so odšli v dvorano Gasilskega društva Socka na pogostitev, druženje in klepet, na obujanje spominov in prijateljevanje …

Maja Kovačič, POŠ Socka
Foto: Lea Sreš
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI OSNOVNA ŠOLA VOJNIK? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OSNOVNA ŠOLA VOJNIK
OSNOVNA ŠOLA VOJNIK
PRUŠNIKOVA ULICA 14
Tel:
Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.11.2017
Danes ni dogodkov.
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
01.12.2017 | Ostalo
Izdelovanje venčkov
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
01.12.2017 | Ostalo
Izdelovanje venčkov
02.12.2017 | Kultura
Predstavitev posthumno izdane knjige Draga Medveda

Bodite prvi pri oddaji mnenja.