Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 14.11.2018

delno oblačno
Ponoči se bo pooblačilo v vzhodnih krajih, oblačno bo ostalo tudi drugod v notranjosti Slovenije. Jasnilo se bo na Primorskem, kjer bo zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, ob morju 12 °C.
8°C | 14°C
četrtek, 13.11.2018
8°C | 17°C
petek, 15.11.2018
5°C | 12°C
sobota, 16.11.2018
1°C | 9°C
nedelja, 17.11.2018
2°C | 8°C
Opozorila
Torek, 13.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Očistimo Slovenijo 2018


PROSTOVOLJSTVO, DOGODKI

| |
12.08.2018      6:47
A A

Očistimo Slovenijo 2018


Društvo Ekologi brez meja pripravljamo že tretjo izvedbo okoljevarstvene akcije Očistimo Slovenijo, ki bo potekala 15. 9. 2018 pod geslom ŠE ZADNJIČ! Tokrat v okviru največjega okoljskega projekta v zgodovini človeštva, Očistimo svet 2018 (World Cleanup Day 2018), ki bo na isti dan potekal v 150 državah! Okoljski izzivi potrebujejo našo takojšnjo pozornost in zdaj je zadnji čas, da jih naslovimo.


Deli:

Ekologi brez meja smo Slovence v skupni čistilni akciji Očistimo Slovenijo združili že leta 2010 in 2012, o uspešnosti našega dela pa priča rekordna udeležba, ki je prekosila vse ostale sodelujoče države. Tokrat želimo še višje. Letos bomo še zadnjič združili vse skupnostne akcije v dobrobit našega okolja, nato pa poskrbimo, da Slovenija ostane čista za vedno. Še zadnjič zato, ker je potrebno vse moči usmeriti v preprečevanje nastajanja odpadkov in posledično tudi smetenja. Čisto Slovenijo za vedno bomo dosegli z dvigom zavedanja o pomenu zmanjševanja, ponovne uporabe in ločenega zbiranja odpadkov. Zato namen letošnje akcije ni le čiščenje, temveč bo še večji poudarek namenjen dvigu ozaveščenosti.

Stremimo k temu, da bodo aktivnosti pred in po 15. septembru imele dolgoročen pozitiven učinek na okolje, družbo in gospodarstvo. Spodbuditi želimo aktivno sodelovanje občanov pri organizaciji aktivnosti v vseh slovenskih občinah. V okviru letošnje akcije bo izveden tudi pregled vseh slovenskih občin s pokritostjo divjih odlagališč in posodobitev registra divjih odlagališč. 15. septembra pa bomo s skupnimi močmi očistili območja razpršenih odpadkov in divja odlagališča in izvajali druge okoljske in družbene aktivnosti.

Kako lahko sodeluješ?

Prostovoljci 150 držav združimo moči in vsi čistimo na isti dan. Letos čistimo s pomembno ambicijo: naj Slovenija ostane čista za vedno!

Cilji akcije

Na dan akcije očistimo čim več divjih odlagališč in Sloveniji omogočimo, da ponovno »zadiha«!

Na vseh ravneh (nacionalno in regionalno) skrbimo za osveščanje o trajnostnem življenju ter še posebej preventivi smetenja.

Aktivno osveščamo o naših 4 ključnih področjih delovanja: zero waste filozofiji, pomenu ponovne uporabe izdelkov in njihovih surovin, preprečevanju smetenja ter borbi proti zavrženi hrani.

Navdušiti vse Slovence, da poslanstvo skrbnega ravnanja do okolja ter odnosa do njega prenašajo med svoje družine, prijatelje, znance, poslovna partnerje itd. ter s svojim zgledom navdihujejo vse generacije, ki jim sledijo!

 

Katja Sreš, odnosi z javnostmi

 

Ekologi brez meja

Trubarjeva 50

1000 Ljubljana

T: 040 255 433

M: katja.sres@ocistimo.si

www.ebm.si

Spoštovani,

 

ko smo oblikovali cilje letošnje akcije Očistimo Slovenijo, smo bili enotni. Letos bomo v takšni obliki čistili še zadnjič, ker:

 

želimo spremeniti navade ljudi, ki odpadke odmetavajo v okolje,

želimo ljudi ozavestiti o pomembnosti zmanjšanja količine odpadkov,

želimo akcijo razširiti tudi na druge družbene aktivnosti, ki prispevajo k boljšemu bivalnemu okolju.

Vsakoletne čistilne akcije sicer pozitivno vplivajo na izgled, urejenost in čistost našega okolja, a žal ne odpravljajo vzroka onesnaževanja: naših navad. Z akcijo Očistimo Slovenijo želimo narediti korak naprej in nadgraditi dosedanje čistilne akcije z ozaveščanjem o pomenu preventive. Naš cilj je doseči tako čisto Slovenijo, da čistilne akcije sčasoma v taki obliki ne bi bile več potrebne.

 

Očistimo Slovenijo 2018 prav tako spodbuja različne družbene in okoljske aktivnosti, ki pripomorejo k boljšemu bivalnemu okolju. Če torej menite, da v vaši občini po spomladanskem ponovno čiščenje ni potrebno, se lahko na ta dan občani pridružijo akciji z aktivnostmi, kot so sajenje dreves in okrasnih rastlin, obnova otroških igral in klopi oziroma z drugimi aktivnostmi, ki se vam zdijo v vaši občini potrebne.

 

Letošnja akcija bo posebna še zaradi enega razloga. Ne le, da želimo 15. septembra ponovno združiti celotno Slovenijo, točno na ta datum bo več milijonov prostovoljcev čistilo v kar 150 državah sveta. Vsekakor verjamemo, da se bo največji civilni iniciativi v zgodovini pridružilo karseda veliko Slovencev in Slovenk – upamo, da boste, kot dvakrat doslej, pri tem naš ključni organizacijski partner. Brez občin, občanov, lokalnih organizacij in komunalnih podjetij, je akcija Očistimo Slovenijo 2018 zelo težko izvedljiva.

 

V mesecih pred akcijo in po njej bo veliko energije, znanja in truda vloženih v nacionalno ozaveščanje in nagovor ljudi k spremembi navad. Čeprav ste v prvotnem odzivu nekateri omenili, da čistilno akcijo organizirate že prej, upamo, da se boste vseeno odločili podpreti naš skupni projekt in se pridružili akciji na svoj način v soboto, 15. septembra, ali pa v tednu dni pred tem. Le skupaj lahko dosežemo dolgoročen pozitiven učinek na okolje, družbo in gospodarstvo.

 

Prilagamo povzavo do možnih okoljevarstvenih aktivnosti, ki bi jih lahko izvedli v vaši občini in tako izkoristili motivacijo občanov za skupno dobro. Tisti, ki ste že potrdili sodelovanje, preverite tabelo, ki smo jo pripravili - če imate še kakšen dodaten predlog za aktivnosti, nam ga lahko sporočite.

 

Prosimo, da nam sporočite:

 

predlog lokalno prepoznavne osebe, ki bi lahko promovirala akcijo v vaši občini kot lokalni ambasador,

ime kontaktne osebe z občine, na katero se lahko obrne občinski koordinator prostovoljec, ki bo povezoval in organiziral akcijo v občini.

Dopis vam posredujemo tudi v PDF obliki. Za več informacij in dodatna vprašanja se nam lahko oglasite na lokalno@ocistimo.si.

 

Verjamemo, da boste tudi tokrat z nami krojili čisto zgodbo o uspehu!

 

Ekologi brez meja in mreža prostovoljcev






0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 121
Izšla: 02.11.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.