Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Ponekod po nižinah bo spet nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 0, v alpskih dolinah do -8, ob morju okoli 4 °C.
-4°C | 10°C
torek, 21.11.2017
-3°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
2°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
0°C | 14°C
petek, 24.11.2017
0°C | 12°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
-4°C
10°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Samo skupaj lahko premaknemo stvari


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
20.01.2016      8:39
A A

Samo skupaj lahko premaknemo stvari


Visoko občinsko priznanje srebrni vojniški grb pomeni za vsakega prejemnika potrditev, da je v svojem življenju in delu ravnal prav, nesebično in v korist okolja, v katerem živi. Tudi Egidij Čretnik, prejemnik srebrnega vojniškega grba za leto 2015, ni izjema. Poleg opravljanja zahtevnih službenih obveznosti je posvetil svoj prosti čas gasilstvu in prostovoljstvu. Za svoje delo v Prostovoljnem gasilskem društvu Socka je dobil priznanje, ki mu pomeni priznanje za preteklo delo in hkrati obvezo, da tudi v prihodnje aktivno deluje.


Egidij Čretnik: »Samo skupaj lahko premaknemo stvari in svet naredimo lepši, boljši, kajti v slogi je moč!«
Egidij Čretnik: »Samo skupaj lahko premaknemo stvari in svet naredimo lepši, boljši, kajti v slogi je moč!«
Deli:

Aktiven krajan
Egidij Čretnik je Sočan, aktiven krajan in gasilec. Ko ga je Socka potrebovala, se je aktivno vključil v delo PGD Socka in pomagal zapolniti vrzel, ki je nastala v njihovih vrstah. Če se človek rodi in živi v kraju, pomeni, da v veliki meri živi s krajem. To velja za ljudi, ki gledajo na življenje malo širše, ki so občutljivi na okolje in ljudi, ki živijo okoli njih.

Uradna obrazložitev ob podelitvi priznanja: Egidij Čretnik ob službi in delu na kmetiji vedno najde čas za prostovoljno delo v dobrobit kraju. Je aktiven član Prostovoljnega gasilskega društva Socka že več kot 18 let. Vse skozi je aktiven in nepogrešljiv pri vseh aktivnostih v društvu. Kmalu po vstopu v gasilske vrste je prevzel odgovorno funkcijo predsednika in jo uspešno opravljal kar 15 let. V tem času je Gasilsko društvo Socka z njegovim prizadevanjem doživelo velik vzpon v rasti in razvoju, dobili smo veliko nove opreme in  povsem pa prenovili gasilski dom. Vestno se je izobraževal tudi v gasilstvu. Svoje znanje kot predavatelj prenaša na mlajše generacije gasilcev. Vseskozi je aktiven tudi na nivoju Gasilske zveze Vojnik-Dobrna, kjer je bil član predsedstva GZ, zelo uspešno pa vodi blagajniško poslovanje Gasilske zveze že 16 let. Egidij Čretnik je v kraju poznan kot dobrosrčen in čuteč za pomoč vsem delujočim društvom v kraju. Vedno je pripravljen priskočiti na pomoč sosedu in ostalim krajanom. Egidij se je zavzemal za Socko in predstavljal glas Sočanov v  KS Nova Cerkev, in v Občinskem svetu. Aktiven je bil tudi v odborih. Za vsestransko prostovoljno delo, pomoč sočloveku in dobrosrčnost občina Vojnik Egidiju Čretniku podeljuje srebrni vojniški grb.

 
Osnovno šolo je obiskoval v Socki in jo končal v Vojniku, bil srednješolec v Celju in nato študent VEKŠ v Mariboru, kjer je končal I. stopnjo. Nato se je izobraževal ob delu; na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru je pridobival znanje ekonomije in zaključil študij kot diplomirani ekonomist. Želja po zanju ga je pripeljala na podiplomski študij na Fakulteti za državne in evropske študije v Kranju. Dosegel je naziv magister znanosti za področje državnih in evropskih študij. Njegova poklicna pot ga je vodila na različna delovna mesta. Kot vodja finančnega knjigovodstva je delal v Zdravstvenem centru Celje, kot vodja računovodstva v Ingradu Celje in Avtotehniki Celje ter kot direktor v podjetju Partner Celje. Svojo poklicno pot je nadaljeval v Psihiatrični bolnišnici Vojnik, nato v Skupnosti zavodov osnovne zdravstvene dejavnosti celjske regije nekaj časa kot vodja računovodstva, potem pa kot vodja oddelka za plan in analize. Ponovno se je zaposlil v Psihiatrični bolnišnici Vojnik kot namestnik direktorja; tam je zaposlen kot svetovalec še danes. Življenje mu je izpolnjevala družina in izobraževanje ob delu. Je oče dveh otrok, sina Simona in hčerke Tanje, ter dedek dveh vnukov. Posvetil se je poklicu, družini in se vključeval v delo KS Nova Cerkev. Dva mandata je opravljal delo kot član sveta KS in zastopal interese krajanov Socke. Prav tako je opravljal naloge svetnika v okviru Občine Vojnik in ponosen je, da je znal zastopati interese krajanov ter soustvarjal podobo kraja in občine.


Samo skupaj lahko premaknemo stvari
V gasilske vrste je zajadral pozno, leta 1997, ko so se pojavile kadrovske težave v vodstvu PGD Socka. Porajala so se vprašanja, kaj se bo zgodilo s PGD, bo društvo ukinjeno, priključeno ali bo mirovalo? Na pobudo aktivnega krajana, prijatelja in predanega gasilca Vikija Božnika je Egidij prevzel mesto podpredsednika društva. Naloge je opravljal eno leto in 1998 postal predsednik PGD Socka. Svoje poslanstvo vodenja društva je opravljal tri mandatna obdobja, skupaj 15 let. Leta 2013 je svoje mesto predal mladi predsednici Brigiti Božnik, ki uspešno nadaljuje z delom. Še vedno je aktivni član, opravlja funkcijo podpredsednika društva. Na občnem zboru leta 2014 mu je društvo podelilo naziv »častni predsednik PGD Socka«, na kar je še posebej ponosen.

V času vodenja PGD Socka se je izobraževal na področju gasilstva in pridobil strokovna znanja, opravil tečaj za gasilca, pridobil čin višjega gasilskega častnika organizacijske smeri II. stopnje, končal izobraževanje za informatika in tečaj za predavatelja. Še danes svoje gasilsko poslanstvo nadaljuje kot predavatelj in svoje znanje prenaša na mlajše rodove gasilcev. Za društvo opravlja finančno-računovodska opravila, prav tako pa opravlja tudi naloge blagajnika Gasilske zveze Vojnik-Dobrna. V tem obdobju je vodstvo PGD največ pozornosti, dela in sredstev namenjalo izobraževanju mladih gasilcev, urejanju prostorov društva in nabavi opreme. Skupaj s poveljnikom in člani upravnega odbora so skrbeli za pridobivanje in izobraževanje podmladka in članov, saj so bile njihove usmeritve jasne: društvo mora imeti usposobljene in ustrezno opremljene gasilce, saj le v tem primeru lahko pomagajo sokrajanom takrat, ko so pomoči potrebni. Tako je društvo uredilo in opremilo dvorano gasilskega doma, sejno sobo, na novo so bile urejene sanitarije, garaže, nabavljena je bila osebna in skupna zaščitna oprema in vozila (avtocisterna, gasilsko vozilo z visokotlačno črpalko). Članice in člani so dosegali vidne uspehe na gasilskih tekmovanjih in društvo je navezalo pristne prijateljske stike z gasilci DVD Prezid in DVD Gojanec.

Egidij rad obišče kakšno kulturno, športno in seveda gasilsko prireditev. Aktivno deluje tudi kot član upravnega odbora Društva ekonomistov Celje in upravnega odbora Društva računovodskih in finančnih delavcev Celje ter komisije za članstvo in povezave v tem društvu. V prostem času, ki ga ni ravno v izobilju, z veseljem kaj postori okoli domače hiše, kaj prebere in preživi čas z domačimi, še posebej z vnukoma. Egidij Čretnik je za svoje družbeno delo dobil priznanje KS Nova Cerkev ter več gasilskih priznanj in odlikovanj, priznanje srebrni vojniški grb pa ga obvezuje, da nadaljuje delo v korist skupnosti. Njegov moto – samo skupaj lahko premaknemo stvari in svet naredimo lepši, boljši, kajti v slogi je moč – je še kako živ. Čestitamo! 

Lea Sreš

Foto: Matjaž Jambriško
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.11.2017
Danes ni dogodkov.
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.