Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

delno oblačno
Ponoči se bo od severovzhoda pooblačilo, zjutraj bo ponekod v vzhodni Sloveniji že rahlo deževalo. Na Primorskem bo spet zapihala burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 9, ob morju in v Vipavski dolini okoli 11 °C.
8°C | 15°C
torek, 22.10.2018
5°C | 15°C
sreda, 23.10.2018
4°C | 16°C
četrtek, 24.10.2018
5°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 20.10.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
15°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zgodovina naše vrtne ute


UMETNOST

| |
27.06.2018      9:29
A A

Zgodovina naše vrtne ute


Nekoč je v Vojniku stalo kar nekaj vrtnih ut, ki se jih zelo dobro spominjam iz svojega otroštva. Ena redkih, danes še ohranjenih stoji pred našo hišo ob starem mogočnem kostanju na naslovu Murnova ulica 1.


Vrtna uta v mesecu maju 2018 (arhiv TD Vojnik).
Vrtna uta v mesecu maju 2018 (arhiv TD Vojnik).
Deli:

V tej hiši, ki stoji nedaleč vstran od starega župnišča, so nekoč stanovali kaplani in ji domačini pravimo stara kaplanija. Leta 1953 sem začela hoditi v osnovno šolo, kamor so že hodili tudi sestra Roza, brat Maks ter sosedovi otroci iz Arclina. Takrat še ni bilo veliko avtomobilov in smo otroci v šolo hodili peš. Pot nas je vodila od naše domačije v spodnjem Arclinu, kjer se je po domače reklo pri Jakl, skozi gozd po poti mimo Goropičjekove kapele ter mimo domačije Podlogarjevih in kmetije in kapele Poličevih, mimo Pušnega mlina, čez most, pod katerim je žuborela reka Hudinja. Nato mimo Lebanove domačije in kapele po poti mimo njiv in polj do domačije Župnjekovih. Prečkali smo glavno cesto in po drevoredu hrušk prišli do kaplanije. Nato mimo farne cerkve sv. Jerneja in starega župnišča, na koncu katerega je bila najprej vrtna uta. Ob mogočni stari lipi je bil vodnjak oziroma štirna. Tam smo se otroci večkrat ustavili in si »nacigali« vodo, da smo se odžejali. Nasproti je stalo mogočno župnijsko gospodarsko poslopje in kozolec. Do šole je pot vodila skozi šolski sadovnjak.

V tistih časih je bila cesta makadamska, ob njej je raslo sadno drevje. Njive so bile na spodnji in zgornji strani ceste za gospodarskim poslopjem. Nekje v sedemdesetih letih so v Vojniku začeli graditi novo bivalno naselje, kjer so se gradile hiše in kasneje tudi stanovanjski bloki. Tako je bilo treba razširiti tudi cesto. Zaradi širitve ceste je bilo treba vrtno uto podreti ali prestaviti. Da ta imenitna vrtna uta ne bi storila svojega konca, je tedanji župnik Martin Lupše predlagal naši družini, da bi vrtno uto prestavili k naši hiši, v katero smo se s starši preselili že leta 1968. Predloga smo se zelo razveselili. Leta 1972 smo se z gospodom Edijem Marčičem dogovorili in smo uto prestavili na jugozahodno stran hiše. Na tistem mestu je uta stala kakšna tri ali štiri leta. Ker pa smo kasneje potrebovali prostor za garažo, smo uto prestavili h kostanju nad vodnjak pred hišo, kjer stoji še danes. Moja starša, Jože in Roza Lebič, pa tudi župnik gospod Lupše so na stara leta velikokrat zahajali v senco vrtne ute, kjer so radi poklepetali ob kavici ali čaju. Večkrat so se tudi mimoidoči ustavili in z njimi spregovorili kakšno prijazno besedo. Ob raznih priložnostih so se tudi moji otroci velikokrat slikali ob uti. Pri mnogih slovesnostih v farni cerkvi je veliko ljudi iskalo senco pod kostanjem in v uti, saj je bilo v njej prostora za klopco in kar nekaj ljudi. Iz vodnjaka, katerega betonski pokrov pokriva naša vrtna uta, črpamo vodo za zalivanje gredic pri cerkvi, korita z rožami in vrt.

Zadnja tri leta smo na prireditvi Božični Vojnik v uti, ki smo jo uporabili za hlev, na razstavo postavili dvojne jaslice. Vse smo lepo okrasili in osvetlili. Mnogi obiskovalci so si pogledali božični čudež v naši uti in tudi zelo pohvalili našo postavitev in domiselno izvedbo. Upam, da bo naša stara vrtna uta kraju in prostoru, na katerem stoji, vedno v ponos in da bo ta stari arhitekturni biser še dolgo služil svojemu namenu.

Tekst: Jožica Korošec
Foto: arhiv Turističnega društva Vojnik in družine Korošec

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Ogledalo? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Ogledalo
Keršova ulica 8
Tel:(03) 780 06 40
Ogledalo
Številka: 120
Izšla: 21.09.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
22.10.2018 | Ostalo
Pravljično ustvarjalna urica
23.10.201 | Ostalo
Izlet po Kozjanskem
24.10.2018 | Šport
Članska košarkarska tekma
25.10.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Obdelava digitalnih fotografij 2. del
26.10.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačna delavnica Priprava na starševstvo
27.10.201 | Šport
Izlet Ušesa Istre

Bodite prvi pri oddaji mnenja.