Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 19.01.2018

oblačno
1°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
-1°C | 7°C
nedelja, 21.01.2018
-2°C | 8°C
ponedeljek, 22.01.2018
-5°C | 5°C
torek, 23.01.2018
-2°C | 7°C
Opozorila
Četrtek, 18.1.2018 ob 18h
Zvečer in v prvem delu noči na petek bodo najmočnejši sunki jugozahodnega vetra v višjih legah in po nižinah severovzhodne Slovenije lahko presegali hitrost 70 km/h.
1°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Slovenski jezik množično v Evropskem ......


KULTURA

| |
06.02.2014      12:42
A A

Slovenski jezik množično v Evropskem parlamentu


Evropska poslanka Zofija Mazej Kukovič (EPP/SDS) je včeraj skupaj z drugimi slovenskimi poslankami in poslanci v Evropskem parlamentu v Strasbourgu gostila skoraj 140 mladih iz slovenske manjšine v Avstriji in Italiji.


Zofija Mazej Kukovič
Zofija Mazej Kukovič
Deli:

Mladi so opozorili, da mnogi v Avstriji in Italiji dandanes ne vedo, kaj slovenska manjšina pravzaprav je. Kljub meji in neposredni bližini Slovenije za dvojezične table še vedno obstaja pogoj, da mora vsaj 17,5 % prebivalcev govoriti slovensko.

 

»Počaščena sem, da vas srečam toliko mladih slovensko govorečih zamejcev. To je dogodek brez primere. Govoriti slovensko v Evropskem parlamentu je zame zagotovo največji ponos, zato se še toliko bolj veselim slovenskih obiskov. Vi vsi ste branilci slovenske identitete«, je povedala Mazej Kukovičeva.

 

Mladi so tekom razprave izpostavili največji problem, s katerim se soočajo v težkih časih krize, in sicer pomanjkanje priložnosti za zaposlitev. Mazej Kukovičeva je izpostavila: »Vsaka Evropska zakonodaja je povezana na reševanje brezposelnosti mladih. Konkretne rešitve so v garancijskih shemah za mlade, kjer bi ti po 4 mesecih brezposelnosti morali dobiti eno izmed priložnosti; pripravništvo, študij, funkcionalna znanja.«

 

»Pomemben doprinos k rešitvam za mlade je tudi mobilnost v smislu študija, zaposlitve ali podjetništva, kar podpirata program Erasmus in program Eurostars. Tudi v slovenskih programih izobraževanja bi se morali osredotočiti na vzpodbujanje ustvarjalnosti, inovativnosti in orientacije v globalnem prostoru, ne pa učenja na pamet tisočerih podatkov.«

 

Med 5 milijoni mladih brezposelnih v EU, od tega več kot 30.000 v Sloveniji, gre v veliki meri za strukturno brezposelnost. Sistemi izobraževanja se premalo ozirajo na potrebe trga. Na področju informacijskih tehnologij bo EU potrebovala 1 milijon strokovnjakov. Tudi demografske spremembe zahtevajo več znanj iz področja medicine, in teh je v Sloveniji premalo. Na področju pridelovanja hrane je manj kot 5 % tistih, ki se s tem profesionalno ukvarjajo. »Pri pridelavi hrane je danes potrebno povezati motiko z računalnikom! To je priložnost za mlade z ustrezno izobrazbo. Zato smo finančno perspektivo EU do leta 2020 naravnali v smislu teh potreb. Izobraževalni sistem je vsaj v Sloveniji del problema, ki mora postati del rešitve,« je zaključila Mazej Kukovičeva. 

 

Zofija Mazej Kukovič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 117
Izšla: 13.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.01.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.