Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 16.12.2017

oblačno
Oblačno bo. Padavine bodo dopoldne ponehale, najpozneje na jugu države. Pozno popoldne se bo od severa pričelo jasniti. Na Primorskem bo pihala povečini šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 0 do 5, na Primorskem okoli 10 °C.
1°C | 6°C
nedelja, 17.12.2017
-4°C | 6°C
ponedeljek, 18.12.2017
-6°C | 4°C
torek, 19.12.2017
-6°C | 3°C
sreda, 20.12.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Sobota, 16.12.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Intervju

Za osnovno enakopravnost invalidov


INTERVJU

| |
02.02.2016      9:33
A A

Za osnovno enakopravnost invalidov


»Ljudje ne vedo, kaj vse lahko komu drugemu predstavlja oviro,« opozarja predsednica Medobčinskega društva delovnih invalidov Celje, Vojničanka Dragica Mirnik.


Dragica Mirnik
Dragica Mirnik
Deli:

Občina Vojnik se je decembra lani pridružila redkim občinam, ki se ponašajo z listino Občina po meri invalidov. To sicer ne pomeni, da so po občini odpravili vse ovire, ki onemogočajo dostop invalidom, temveč bolj to, da so se vsi na občini zaobljubili, da bodo v prihodnjih letih poskušali življenje invalidom v občini kar se da olajšati. »Veliko truda je bilo vloženega v to, zato smo lahko na dobljeno listino ponosi vsi. Listine ne moreš ravno enostavno dobiti,« poudarja predsednica Medobčinskega društva delovnih invalidov Celje, Vojničanka Dragica Mirnik.

Odkar so se lotili priprav za pridobitev listine, so v Vojniku izvedli okrogle mize na to temo, da bi izvedeli, kaj invalidi v občini najbolj pogrešajo. Nekaj pomanjkljivosti so že sproti popravili, denimo nekatere klančine na pločnikih, vzpostavili so indukcijske zanke v farnih cerkvah Nova Cerkev in Vojnik, še več dobrih del nameravajo opraviti v prihodnje.

Vse pomanjkljivosti, kot denimo previsoko postavljeni bančni avtomati pri izpostavi Abanke, niso v domeni občine, a Mirnikova vseeno upa, da bodo z vztrajnim in s prijaznim opozarjanjem banke sčasoma dosegli cilj. Kot tudi, da bodo avtobusne prevoznike sčasoma prepričali, da bodo kupovali takšne avtobuse, na katere se bodo lahko mirno popeljali tudi invalidi ali mamice z vozički. Ponosna je, da so se invalidom prilagodili na Petrolovi bencinski črpalki ter knjižnici. Pa čeprav so praktično le v dovolj velikem formatu napisali, kam naj pokličejo ali kje naj pozvonijo, če potrebujejo pomoč pri dostopu. »Veliko stvari se prej ni zgodilo le zato, ker ljudje nimajo pravih informacij. Ne vedo, kaj vse lahko komu drugemu predstavlja oviro. Zato se mi pri vsem tem najbolj bistveno zdi, da smo vzpostavili povezanost med društvi, ki so registrirana v občini, in da bomo z njimi sodelovali, si izmenjevali izkušnje,« poudarja.

Prikupna gesta, ki jo je, z županom Brankom Petretom na čelu, storil celoten občinski svet je, da so se vsi svetniki včlanili v medobčinsko društvo delovnih invalidov in, jasno, tudi plačali članarino. Društvo s tem denarjem največkrat pomaga invalidom, ki živijo v socialno šibkih razmerah, saj so ravno ti »prvi, ki izgubijo službo, in zadnji, ki jo dobijo,« pravi Mirnikova.

Dragica sicer tudi iz prve roke pozna, kako je, če si invalid. Poganjata jo namreč umetna kolka oziroma »školjki«, kot jim ljubko pravi njena vnukinja. »'Počasi', me opozarja, 'ti imaš umetne školjke',« Dragica ponovi opozorila vnukinje, ki ji poleg vnuka vliva daleč največ energije do dela. Mirnikovo so bolehni kolki zaznamovali že v otroštvu. »Zelo veliko časa sem prebila v bolnišnici. Že takrat sem dejala, da bom, ko bom velika, medicinska sestra. A da jaz bom dobra in prijazna. Takrat nisem imela zgolj dobrih izkušenj s tem poklicem,« se spominja. Čeprav je uresničila napovedi in postala sestavni del zdravstva (ravno konec januarja se je upokojila), se je operacije kolkov otepala, kolikor je bilo mogoče. »Strah me je bilo. Ko sem končno v to šla in se znebila bolečin, sem se takoj včlanila v društvo. Po operaciji sem sama sebi obljubila, da bom pomagala drugim na tej poti. Koristno je, če si dva podobna invalida izmenjata izkušnje. Ljudje potrebujejo drug drugega, potrebujejo pogovor,« poudarja predsednica več kot 1700-članskega društva.

Listina Občina po meri invalidov obenem nagovarja vse občane, da so pozorni do ljudi, ki jim niso vse stvari enako dostopne kot večini. Veliko namreč lahko storijo s tem, da ne zaparkirajo parkirnega mesta, namenjenega invalidom. Večkrat se zgodi, da ljudje mesto sicer pustijo prazno, parkirajo pa na črtkani del označenega parkirišča, češ, saj ima invalid še dovolj prostora. S tem nevede povsem hendikepirajo sicer samostojnega človeka na vozičku, saj ta potem ne more dovolj odpreti avtomobilskih vrat, da bi lahko voziček vzel iz avta in nanj sedel. Veliko preglavic invalidom (tako slepim kot ljudem na vozičkih) predstavljajo tudi na pločniku parkirani avtomobili ali reklamne table, ki so postavljene na pešpoteh. »Včasih ne potrebujemo denarja, da lahko skupaj veliko stvari spremenimo. Potem bomo končno lahko rekli, da so tudi invalidi enakopravni člani družbe,« zaključuje sogovornica.

Rozmari Petek 
Foto: Matjaž Jambriško
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 117
Izšla: 13.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
19.12.2017 | Tečaji in delavnice
Priprava zdravih božičnih dobrot
19.12.2017 | Ostalo
Županov novoletni sprejem
20.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
20.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev POŠ Socka
21.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev OŠ Vojnik
22.12.2017 | Ostalo
Obisk Božička v Kamrici
23.12.2017 | Družabni dogodki
GLEDALIŠKA PREDSTAVA ZA OTROKE
24.12.2017 | Ostalo
Polnočnice na Frankolovem
16.12.2017 | Kultura
Odprtje Božičnega Vojnika 2017
16.12.2017 | Kultura
Koncert KUD Godba na pihala Nova Cerkev in Nuške Drašček
19.12.2017 | Tečaji in delavnice
Priprava zdravih božičnih dobrot
19.12.2017 | Ostalo
Županov novoletni sprejem
20.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.