Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo pretežno jasno, marsikje bo po nižinah nastala megla. Tudi ob morju bo lahko megleno, proti jutru se bo zgostila nizka oblačnost, ki se bo razširila tudi proti Notranjski. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju okoli 12 stopinj C.
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 21°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Preventiva je boljša in cenejša od kurative


GOSPODARSTVO

| |
13.05.2014      8:03
A A

Preventiva je boljša in cenejša od kurative


Fizioterapija je znanost in umetnost. Znanost, ker gre za izvajanje različnih metod in tehnik, ki so znanstveno utemeljene. In umetnost, ker je treba izbrati primerno tehniko in jo ustrezno aplicirati na prizadeti predel telesa. Gre za prepletanje znanosti in umetnosti oz. za fizioterapevtovo intuicijo, da »sliši« govorico bolečine. (Vesna Tajnšek, Fizioart fizioterapija).


Deli:

 

Kakšno poslanstvo imate kot fizioterapevtka in katere vrste terapij boste izvajali?

Fizioterapevt je pomemben del zdravstvenega tima. Njegovo poslanstvo je, da izboljša kakovost posameznikovega življenja in njegovih sposobnosti za gibanje na področju preventive, zdravljenja in rehabilitacije. Delo zaobjema vsa starostna obdobja – od rojstva do pozne starosti. Vedno več ljudi prisega na fizioterapijo, kar dokazujejo vedno daljše čakalne dobe, ki hkrati vzbujajo vedno večje nezadovoljstvo. Kot zaposlena v javnem zavodu sem se počutila ujeto med zdravstvenim sistemom, pacientom in svojimi moralnimi vrednotami. Vedno težje sem nekoga z bolečino prestavila na čakalno listo za tri mesece ali več. Zaradi velikega števila pacientov v ambulanti je delo časovno omejeno, mnogokrat imaš premalo časa, če želiš zares odpraviti vzroke bolečine. Zato sem se odločila, da odprem samoplačniško fizioterapijo. Njene prednosti so naslednje:

  1. INDIVIDUALEN PRISTOP: v terapevtskem postopku obravnavam samo eno osebo.
  2. HOLISTIČEN ALI CELOVIT PRISTOP: doseči ravnovesje v kostnem, mišičnem, fascialnem, živčnem, limfnem in energetskem sistemu. Skupaj s stranko analiziram obremenitve, ki jih izvaja vsakodnevno (npr. službene, športne), in svetujem, kako prizadeti del pravilno obremenjevati. Sestavim vaje, ki okrepijo prizadeti del telesa in ki naj bi postale del življenja. Ker je človek psihofizično bitje, je treba vedno integrirati tudi psihični vidik vsakega posameznika.
  3. MANUALNA FIZIOTERAPIJA: terapevtska obravnava, ki vključuje paleto sodobnih metod in tehnik. Skupaj s stranko si prizadevam izbrati zanjo najprimernejšo kombinacijo, zato vsak dobi svojo unikatno obravnavo.
  4. PROTIBOLEČINSKA ELEKTROTERAPIJA z aparatom HITOP: po potrebi manualno terapijo dopolnim z omenjenim aparatom, ki je novost elektroterapije v fizioterapiji. Gre za elektroterapijo z visokimi frekvencami, s katero vplivamo na metabolizem celic. Povečata se število in velikost mitohondrijev, energijskih celic našega telesa. Zato že po prvi terapiji oseba občuti več energije in vitalnosti.
  5. ČAS OBRAVNAVE: odvisen je od tega, kdaj v terapevtskem procesu pridemo do optimalnega rezultata, zato lahko terapije časovno trajajo 30 minut, eno uro, uro in pol ali dve uri.
  6. ŠTEVILO OBRAVNAV: v povprečju svetujem 3–5 obravnav. Za nadaljnje vzdrževanje svetujem mesečni obisk ali obisk telovadbe, ki ustreza trenutnemu stanju posameznika.
  7. FIZIOTERAPIJA NA DOMU: v primeru, da posameznik ne more priti na fizioterapijo, ga lahko obiščem na domu.

 

Vaše delo je tudi preventiva, kako jo boste obravnavali, kaj boste ponudili interesentom na tem področju?

Eden pomembnejših ciljev dela v fizioterapiji Fizioart je, da je preventiva boljša in cenejša od kurative. Zato bomo skupaj s Turističnim društvom Vojnik v poletnih dneh (ob torkih in sredah) organizirali brezplačno telovadbo v vojniškem parku ob reki Hudinji (junij, julij, avgust). S sabo bo treba prinesti telovadno blazino (podloga za na plažo) in večjo brisačo. Termini:

 

Joga za hrbtenico: torek ob 9. uri zjutraj (čas trajanja: 1 ura)

Hatha joga vinjasa flow: torek ob 19. uri (čas trajanja: 1,5 ure)

Pilates joga: sreda ob 19. uri (čas trajanja: 1 ura)

Funkcionalna stabilizacija in mobilizacija hrbtenice: sreda ob 20. uri (čas trajanja: 45 minut)  

    

Kaj pomenijo posamezne vrste terapij, da bodo ljudje lažje razumeli vašo ponudbo in storitve, ki jih nudite?

Joga za hrbtenico je terapevtska oblika joge s poudarkom na gibanju in krepitvi hrbtenice, vključene so tudi vaje proti revmatizmu, vaje za boljšo prebavo, vaje za preprečevanje in zdravljenje urinske inkontinence, ravnotežne vaje. Primerna je za ljudi s hrbteničnimi težavami in ljudi v tretjem življenjskem obdobju.

Hatha joga vinyasa flow je hatha joga z elementi dinamičnega povezovanja jogijskih asan, ki jih usklajeno z dihom povežemo v zaporedje. Vadba je nekoliko intenzivnejša. Primerna je za ljudi, ki želijo več dinamičnega raztezanja in krepitve telesa ter istočasno psihično umiritev.

Pilates joga je kombinacija vaj za krepitev mišičnega steznika trupa in jogijskega raztezanja. Primerna je za ljudi, ki želijo okrepiti center telesa (trebuh) in hkrati raztezati celotno telo.            

Funkcionalna stabilizacija in mobilizacija hrbtenice je novost, ki jo je razvil češki ortoped s tridesetletnimi izkušnjami dr. Richard Smišek. Gre za krepitev mišičnih verig v predelu trupa, zaradi česar se zmanjša obremenitev medvretenčnih diskov in se izboljša regeneracija. Primerna je za ljudi, ki že imajo težave s hrbtenico (stenoza, protruzija diska, skolioza, glavoboli itd.). Vadba se izvaja s posebnimi elastikami.

 

In kje vas najdemo?

Smo na lokaciji Kmetijske zadruge Celje (enota Vojnik), zraven centra Tuš na Celjski cesti 24b v Vojniku. Vse informacije lahko dobite tudi na telefonski številki 040 606 037 (Vesna Tajnšek, Fizioart fizioterapija, diplomirana fizioterapevtka).

 

Jure Vovk

Foto: Jure Vovk
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.