Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.08.2018

pretežno jasno
Ponoči bo večinoma jasno. Zjutraj se bo na jugovzhodu rahlo pooblačilo. Najnižje jutranje temperature bodo večinoma od 13 do 16, ob morju okoli 19 °C.
14°C | 31°C
torek, 20.08.2018
14°C | 31°C
sreda, 21.08.2018
14°C | 32°C
četrtek, 22.08.2018
15°C | 32°C
petek, 23.08.2018
15°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
31°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Palestinski Vojničan s podjetniško žilico


GOSPODARSTVO

| |
21.09.2017      18:01
A A

Palestinski Vojničan s podjetniško žilico


Mohamed Jodeh se je ukvarjal z marsičem, tradicijo pa je zgradil na klimatskih napravah in toplotnih črpalkah.


Umirjeni, uglajeni in vedno prijazni Mohamed Jodeh je v kraju dobro poznan.
Umirjeni, uglajeni in vedno prijazni Mohamed Jodeh je v kraju dobro poznan.
Deli:

Umirjeni, uglajeni in vedno prijazni Mohamed Jodeh je v kraju dobro poznan. Čeravno ga, tudi zadnja leta, ko se je pravzaprav upokojil in vodenje podjetja prepustil sinu Yasinu, veliko ni doma. Z ženo sta nekoč veliko potovala poslovno, zdaj sta si vzela več časa tudi za zasebna potovanja. Še vedno je s podjetjem, ki ga je ob izteku 80 let prejšnjega stoletja ustanovil, sicer povezan. »A ne na način, da bi komandiral. Le, da še kje kaj pomagam,« v izogib kakšnim nejasnostim vljudno doda sogovornik.


Mohameda Jodeha, rojenega Palestinca iz danes tako zelo oblegane Gaze, je v Vojnik, kakopak, pripeljala ljubezen. Kot mladenič je pri svojih 17 letih zaradi nevzdržnih političnih razmer v Gazi zapustil domovino in odšel na šolanje v Zagreb. Tam je svoje ekonomsko znanje nadgradil tudi z magisterijem. Takrat se je še dalo oditi iz države v želji po novih priložnostih, danes Palestinci iz Gaze praktično ne morejo zapustiti ozemlja, na katerem v nevzdržnih razmerah živi dva milijona ljudi. Meje so zanje zaprte, kar posledično pomeni tudi, da ima Mohamed Jodeh izredno malo stikov s svojimi brati in sestrami, ki še danes večinoma živijo v Gazi. Ob oddihu ob slovenskem morju je takratni študent spoznal ženo, zapriseženo Vojničanko, zato se je sem sčasoma preselil tudi sam. »Prvo moje delo v Sloveniji je bilo v Gorenju. Potem sem bil samostojni zastopnik slovenskih podjetij za Irak in sem nekaj časa živel tudi tam. Ko sem se vrnil, sem začel organizirati sejme v tujini. V Tuniziji, Kuvajtu, Jordaniji. Predvsem severna Afrika mi je bila zelo zanimiva, v teh državah sem nato zastopal kar nekaj slovenskih podjetij in pomagal pri izvozu v te države. Še danes imam s temi ljudmi dobre poslovne stike,« pravi.


Dobro poslovanje s severno Afriko je botrovalo tudi samemu imenu njegovega podjetja. Ime Atlas trading je podjetju namreč nadel po tamkajšnjem gorovju Atlas. »Ustanovil sem ga po letu 1989. Prej se ni dalo, po tem letu pa je tako imenovani Markovičev zakon to omogočal.« Priložnosti za posel je iskal povsod. Enako širok je bil tudi spekter izdelkov, s katerimi je trgoval; od računalniških iger do, končno, prenosnih klimatskih naprav. »S klimatskimi napravami smo začeli poslovati leta 1992. Postali smo zastopnik za znane in uveljavljene blagovne znamke klimatskih naprav. To prednost pred konkurenco imamo še danes. V tistem začetnem obdobju se spomnim, da smo zgolj na Hrvaškem prodali sedem tisoč prenosnih klimatskih naprav. Pred desetimi leti smo se začeli ukvarjati tudi s toplotnimi črpalkami in tudi na tem področju pridobili zastopništva največjih podjetij s tega področja. »Poleg zastopstev največjih podjetij ogrevalne tehnike in klimatskih naprav imajo v novih prostorih, ki so jih leta 2010 zgradili v Vojniku, tudi servisne delavnice. Tudi te so nujne za poslovanje, skupaj pa njegovo podjetje danes zaposluje 12 ljudi.


Na vprašanje, ali je bilo v njegovih mladih letih lažje najti dobro priložnost, kot jo je danes, Jodeh pravi: »V poslu je vedno bolj ali manj enako. Nikoli niso boljše ali slabše priložnosti. Treba je imeti predvsem znanje, pa gre. Zato je tako pomembno naše otroke dobro izobraziti. Morda si včasih lahko obogatel le s prodajo, danes zato potrebuješ znanje.«

Tekst in foto: Rozmari Petek

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Ogledalo? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Ogledalo
Keršova ulica 8
Tel:(03) 780 06 40
Ogledalo
Številka: 119
Izšla: 21.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.08.201 | Šport
Pohod na Košutico
23.08.201 | Tečaji in delavnice
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
26.08.201 | Ostalo
Poletni kramarski sejem
18.08.201 | Šport
Pohod na Košutico
23.08.201 | Tečaji in delavnice
Otroške igrarije v Knjižnici Vojnik
24.08.2018 | Tečaji in delavnice
Kreativna delavnica za mlade - izdelava ovitkov za zvezke
26.08.201 | Ostalo
Poletni kramarski sejem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.