Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Na Nanosu oživljena Vertovčeva pridiga


DOGODKI, VERSKE

| |
26.06.2014      16:50
A A

Na Nanosu oživljena Vertovčeva pridiga


V čast velikega Slovenca, domoljuba in pobudnika nastanka slovenske himne Matije Vertovca, je Turistično društvo iz Podnanosa, v sodelovanju z domačim planinskim društvom, 22. junija organiziralo pohod in krajši kulturni program pri cerkvi sv. Hieronima na Nanosu.


Foto Blaž Rosa
Foto Blaž Rosa
Deli:

Za vse, ki so se na Nanos podali peš, je bilo zborno mesto pred kulturnim domom v Podnanosu, vsi ostali pa so se lahko z avtomobili pripeljali prav do cerkve ali pa so pešačili le del poti. Ob 12. uri je bila maša, ki jo je daroval domači župnik Dominik Brus.

Po maši je pred cerkvijo sledila pridiga, ki jo je imel Matija Vertovec na binkoštni ponedeljek leta 1820 prav pred cerkvijo sv. Hieronima in kjer naj bi ga poslušalo nekaj tisoč ljudi. V pridigi je bilo čutiti razpetost med poklicem duhovnika, ki zavzeto in predano opravlja svoje dušnopastirske naloge - in človekom, ki želi ljudem, s katerimi deli dobro in zlo, pomagati, zlasti tam, kjer so pomoči najbolj potrebni. To je seveda kmečko gospodarstvo, ki preživlja v Vertovčevem času mnoge tehnološke spremembe zaradi državne politike, ki je spoznala, da mora sodobno urejeno kmečko gospodarstvo prispevati k blagostanju državljanov. Vertovca je odlično uprizoril član dramske skupine 'Ga pihnemo' Vasja Starc.

Za konec je nastopil še moški pevski zbor 'Matija Vertovec' iz Podnanosa. Program je vodil in povezoval Blaž Fabčič.

Jožica Kodre 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!