Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
2°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 26.10.2017
5°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šport

Trinajstič v »Emavs« k sv. Mariji Magdaleni...


ŠPORT, DOGODKI

| |
15.04.2015      18:32
A A

Trinajstič v »Emavs« k sv. Mariji Magdaleni


Društvo Zdravljica iz Lozic skrbi za ohranjanje družabnega in kulturnega življenja na vasi. Da nam druženje veliko pomeni smo Lozičani dokazali tudi letos, ko smo se na velikonočni ponedeljek, kot že dvanajstič poprej, podali v Otošče, k cerkvici sv. Marije Magdalene.


Deli:

Ob župnijski cerkvi sv. Frančiška Ksaverija so se nam številnim domačinom pridružili prijatelji, sorodniki, znanci, pa tudi marsikateri neznanec je bil vmes.

Začetna strnjena skupina pohodnikov se je kmalu preoblikovala v razpotegnjeno kačo, ki se je v lepem pomladnem vremenu vila skozi  Lozice in vse do zaselka Žvanuti, kjer je bil prvi postanek. Tamkajšnji prebivalci nam že tradicionalno pripravijo tekoča okrepčila in vsako leto se v njihovi ponudbi pojavi kakšen nov zvarek »zdravilne« pijače.

Pot smo nadaljevali po cesti, ki je bila do 1866 edina prometnica, ki je povezovala Vipavsko dolino s Postojno. Po njej so potovali NapoleonBonaparte, papež Pij VI, feldmaršal Radetzky  in druge znane osebnosti. Ob tej cesti leži tudi kapelica, katere izročilo pravi, da naj bi bila postavljena v zahvalo, ker je nekdo na tem mestu odkril zaklad.

Društvo Zdravljica je kapelico obnovilo leta 2004. Nekaj let pozneje pa še očistilo odsek omenjene ceste pred kapelico, kjer se sedaj lepo vidi njeno prvotno stanje z obcestnimi kamni. Kapelici dela družbo miniaturno mlinsko kolo-simbol društva Zdravljica, ki je seveda največja atrakcija za otroke.

V cerkvi sv. Marije Magdalene smo imeli mašo ob 12. uri. Omenjena cerkev  je med  starejšimi na Vipavskem, saj je bila prvič posvečena 1496. Popolno prenovo je doživela 1988. Letos je bogoslužje vodil domačin, jezuit, p. Miran Žvanut. V pridigi je poudaril, da tako kot je bila cerkev popolnoma obnovljena, tako smo vabljeni tudi verniki, da popolnoma obnovimo našo notranjost. Da jo napolnimo z žarom, z veseljem in s svetlobo velikonočnega jutra.

Maši je sledilo zaključno druženje ob okrepčilu, za katerega vsako leto poskrbijo požrtvovalni organizatorji. Tudi tokrat nas je v zaključni del prireditve popeljal glas harmonike. Svoj meh je raztegnil nadebudni loziški glasbenik Urban.

Za nami je še en uspešno izpeljani pohod. Hvala organizatorjem in  vsem udeležencem. Se vidimo naslednje leto, na štirinajstem pohodu!

M.V.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!