Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
9°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 17°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Tečaj prve pomoči na Lozicah


SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO, ZDRAVJE IN LEPOTA, VSEŽIVLJENJSKO UČENJE

| |
10.10.2014      12:04
A A

Tečaj prve pomoči na Lozicah


V soboto, 27. septembra 2014, je v Domu krajanov na Lozicah potekal tečaj prve pomoči, ki sta ga izvedla Jure Pahar in Robert Vrtič, diplomirana zdravstvenika Splošne nujne medicinske pomoči (SNMP) iz Zdravstvenega doma Ljubljana. Tečaj je potekal v okviru projekta 'Stisni me močno'.


Deli:

Z omenjenim projektom, ki so ga pripravili na SNMP-ju, želijo okrepiti mrežo prvih posredovalcev, torej izobraženih laikov, ki pristopijo k bolnemu/poškodovanemu in mu po svojih najboljših močeh nudijo pomoč. Gre za obnovitveni tečaj temeljnih postopkov oživljanja (TPO) in uporabe avtomatskega zunanjega defibrilatorja (AED) za laike.

Če izvajamo TPO in uporabimo AED v treh do petih minutah po srčnem zastoju izven bolnišnice lahko povečamo delež preživetja celo več kot 50 %. Vsaka zamujena minuta pred defibrilacijo (uporabo AED) zmanjša verjetnost preživetja do odpusta iz bolnišnice za 10 %. Prav zato ima očividec ključno vlogo pri preživetju bolnika ob srčnem zastoju.

V začetku letošnjega leta so ob finančni pomoči Mestne občine Ljubljana začeli poučevati osmo- in devetošolce ljubljanskih osnovnih šol. Želijo si, da bi Ministrstvo za zdravje uvidelo smiselnost učenja za vse generacije TPO, da bi projekt 'Stisni me močno' in številne druge projekte, ki delujejo po Sloveniji, tudi finančno podprlo, saj menijo, da bi lahko z učenjem prvih posredovalcev bistveno izboljšali preživetje bolnikov po srčnem zastoju.

Tečaj je bil sestavljen iz predavanj (TPO za laike pri odraslih in otrocih, uporaba AED, prepoznavanje in ukrepanje ob življenje ogrožajočih stanjih, prva pomoč ob poškodbah, krvavitvah, opeklinah, omrzlinah) in delavnic (učenje TPO in uporaba AED na lutkah ter simulacija dogodkov).

Tečajniki so obnovili osnove prve pomoči, novost zanje pa je bila naprava AED, s katero so se naučili tudi upravljati. Uporaba same naprave je zelo enostavna, saj nas le-ta z jasnimi navodili v slovenskem jeziku vodi skozi postopek, ki ga moramo opraviti pri osebi, ki ima srčni zastoj. Če v prvih desetih minutah temu človeku ne pomagamo, pride do tako obsežnih možganskih poškodb, da je kvalitetno preživetje skoraj nemogoče. Zato je zelo pomembno, da so z AED opremljeni kraji, ki so časovno najbolj oddaljeni od baze NMP. Številni kraji v okolici to napravo že imajo in zagotovo bi bila pomemben prispevek tudi za prebivalce našega kraja. Glede na to, da čakanje na prihod strokovne pomoči traja dlje, kot bi si želeli, je ključnega pomena naša prva pomoč ponesrečencu/bolniku tudi s pomočjo AED-ja.

Predavatelja, ki sta na privlačen način predstavila omenjeno tematiko, sta izrazila zadovoljstvo ob dejstvu, da je bila na tečaju zastopana celotna starostna struktura udeležencev. Presenetila sta ju njihova vedoželjnost  in aktivno sodelovanje, kar je pripomoglo k temu, da se je načrtovani čas tečaja za dobro uro podaljšal.

Dobra volja, obilica smeha in dobro razpoložena predavatelja so bili gotovo zadosten razlog, da nam ni bilo žal sončne jesenske sobote, ki smo jo preživeli na tak način.

V imenu društva Zdravljica se zahvaljujem SNMP-ju Zdravstvenega doma Ljubljana, da so se odzvali našemu povabilu in na tak način prispevali k zdravstveni ozaveščenosti krajanov.

Največja dobrina, ki smo jo dobili z rojstvom, je življenje. Prav je, da ga varujemo ter v življenju izkoristimo vse potenciale, ki jih imamo.

Mojca Vrtič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!