Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
14°C | 17°C
torek, 23.10.2017
8°C | 17°C
sreda, 24.10.2017
4°C | 20°C
četrtek, 25.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
14°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Orehovanje v Orehovici


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU

| |
27.10.2014      12:24
1
A A

Orehovanje v Orehovici


Že ko se je Vladka Navotnik pred nekaj leti iz rodne Koroške preselila v Orehovico, po domače na Strnadovo domačijo, se je ne samo lepo vklopila v vaško življenje, ampak ga je s svojim izjemnim človeškim čutom in povezovalno energijo, začela bogatiti. V soboto, 4. oktobra je na svojem borjaču izpeljala prvo 'Orehovanje'.


Vladka Navotnik kot prva orehova kraljica
Vladka Navotnik kot prva orehova kraljica
Deli:
»Okrog in okrog so griči, na sredi je dolinca,

po gričih raste trta, ki daje žlahtna vinca.

V zaledju te dolince je strnjena vasica,

obdana s polji, polepšana z vrtovi in kamnitimi mostovi.

Pod njimi potok Pasji rep si vtira strugo žuboreč.

Skromne kmečke hiše so sezidane iz kamna,

kot v posmeh burji, ki se pozimi v njih zaganja.

Vaška posebnost so orehi,

ki na borjačih hladno senco ponujajo poleti.«

Prav ti verzi iz pesmi 'Orehovica, moja rojstna vas', ki jo je okrog leta 1950 napisala Angela Rudolf, takratna lastnica Strnadove domačije (Orehovica 28), so Vladko navdihnili za organizacijo 1. Orehovanja. Vasica pri Podnanosu je že po imenu tesno povezana z drevesom in njegovimi plodovi. Vaščani Orehovice pa so, kot pravi nadaljevanje Angeline pesmi, preprosti in pridni kmetje, ki se ob večerih v poletnem času radi zberejo na vasi.

Željo po prijateljskem druženju in številne pomene, ki jih ima oreh, je Vladki uspelo združiti v nepozaben dogodek. Da je oreh okusen, zdravilen, izjemno uporaben v kulinarične in ustvarjalne namene ter da človeška domišljija nima meja, so dokazali številni izdelki, ki so jih vaščani in drugi Vladkini prijatelji prinesli s seboj kot 'vstopnico' na dogodek. Sir z orehi, orehova potica, kruh z orehi, palačinke z orehovim nadevom, orehovec, 'dilca' iz orehovega lesa, svečniki in košarice iz orehovih lupin, nakit iz oreha, orehovi angelčki, slika oreha in številni drugi izdelki, ki so jih obiskovalci postavili na mize, so najprej poskrbeli za pravo razstavo, kasneje pa tudi za okusno pogostitev.

Večer so glasbeno obarvali člani Kraške klape, ki so zapeli nekaj slovenskih ljudskih in dalmatinskih pesmi. Vladkini prijateljici pa sta druženje nadgradili s poučnim predavanjem, 'Kako uspešno streti komunikacijski oreh'. Poudarili sta, da je bistvo uspešne komunikacije in medčloveških odnosov predvsem to, da znamo svoje misli jasno izražati, predvsem pa, da znamo biti dobri poslušalci.

Zdravici pod krošnjo oreha je sledila simpatična razglasitev 1. orehove kraljice. Lento je upravičeno prejela gostiteljica Vladka, ki je v svojem nagovoru hudomušno dejala, da se kot kraljica ne bo zavzemala za mir, ampak za to, da bi se tudi v prihodnje ljudje na vasi radi družili in da pomen oreha ne bo šel v pozabo. Tako je Vladka, za katero organiziranje takšnih druženj ni prav nič trd oreh, že napovedala, da bo Orehovanje postalo tradicija.

ib
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Jurij Makovec
Jurij Makovec Se strinjam0 Se ne strinjam0
Pohvalno, da je Vladka pripravila orehovanje, obžalujem le, da nisem bil obvešče pred dogodkom, da bi se ga udeležil.
Da je Kraška klapa zapela tudi dalmatinske sredi Orehovice, pa je precej neokusno in brez narodne zavesti. Ne boste doživeli, da bi Dalmatinci iz kake vasi v bližini Splita zapeli še kako slovensko. Zakaj bi mi zapeli kako njihovo!?

31.10.2014 ob 9:38:53 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran