Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.01.2018

pretežno jasno
1°C | 12°C
torek, 22.01.2018
-5°C | 8°C
sreda, 23.01.2018
-2°C | 14°C
četrtek, 24.01.2018
-3°C | 13°C
petek, 25.01.2018
1°C | 9°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
12°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Teden kulture v Podnanosu


KULTURA

| |
22.01.2015      15:03
A A

Teden kulture v Podnanosu


Tradicionalni Teden kulture v Podnanosu, ob počastitvi slovenskega kulturnega praznika, se bo začel v petek, 30. januarja 2015, z odprtjem razstave 'Zdravljica 1844 - 2014'. Razstava v prostorih Krajevne skupnosti Podnanos bo na ogled do konca februarja. V soboto, 31. januarja, bo organiziran 12. zaporedni pohod 'Z Vertovcem v rojstni kraj slovenske himne'. Niz kulturnega dogajanja se bo nadaljeval v nedeljo, 1. ferbruarja, s premierno uprizoritvijo filma 'Tistega lepega dne, 50 let pozneje', ki je nastajal pred dobrima dvema letoma, ob počastitvi 50-letnice snemanja kultnega filma Tistega lepega dne. Učenci OŠ Vipava, podružnice Podnanos, bodo v četrtek, 5. februarja popoldan, v avli OŠ Podnanos, pripravili prireditev Knjižna menjalnica za vse generacije, s krajšim kulturnim programom. V soboto, 7. februarja, bo sledilo petje na vasi, pri katerem sodelujeta Oktet Vidus in MoPZ Matija Vertovec. Pesem bo zadonela na Lozicah, v Podragi, Podnanosu, Porečah, Orehovici in Podbregu. Teden kulture se bo v dvorani Kulturnega doma Podnanos zaključil na praznični dan, v nedeljo, 8. februarja, z Ur'co smeha v izvedbi domače dramske skupine Ga Pihnemo.


Letos bo že 12. pohod iz Šmarij do Podnanosa - Foto arhiv TD Podnanos
Letos bo že 12. pohod iz Šmarij do Podnanosa - Foto arhiv TD Podnanos
Deli:

Razstava 'Zdravljica 1844 – 2014'

Podnanos je tesno povezan z rojstvom slovenske himne. Letos obeležujemo 50. letnico smrti domačina in skladatelja Stanka Premrla, ki je himno uglasbil. Matija Vertovec, nekdanji duhovnik in vikar v Podnanosu, takrat Št. Vidu, pa je leta 1943 v Bleiweisovih Novicah objavil članek 'Vinske trte hvala' in na koncu članka pozval »prvega pesnika med nami, pevca ljubezni«, da trti napiše hvalnico. Leta 2014 je minilo 170 let, odkar je France Prešeren okoli Martinovega začel pisati svojo Zdravljico. Napitnica, ki kljub navidezni izrazni preprostosti in domačnosti nosi v sebi veliko artistično zmogljivosti, je mojstrovina, ki ne deluje samo z idejami, temveč tudi s svojo umetniško sugestijo. V okviru slovenskega kulturnega praznika bomo v Podnanosu te dogodke posebej obeležili in gostili razstavo Gorenjskega muzeja, 'Zdravljica 1844 – 2014'. Odprtje razstave, ki smo jo v Podnanos pripeljali v sodelovanju z Lavričevo knjižnico Ajdovščina, bo v petek, 30. januarja, ob 18. uri v Kulturnem domu Podnanos. Uvodni predstavitvi razstave, v kateri bo sodelovala tudi njena avtorica Monika Rogelj, obogateni s kulturnim programom, bo sledil ogled razstave v prostorih krajevne skupnosti Podnanos.

Razstavo si bo mogoče ogledati do 28. februarja. V soboto, 31. januarja, bo razstava odprta od 15. do 19. ure, v nedeljo, 1. februarja, od 11. do 20. ure, na praznik pa od 15. do 19. ure. Vse ostale dneve je možen voden ogled razstave po predhodnem dogovoru pri predstavnici TD Podnanos Joži Kodre, na telefonski številki

070 799 309.

Dvanajsti pohod 'Z Vertovcem v rojstni kraj slovenske himne'

V spomin na duhovnika, poljudnoznanstvenega pisca, rojaka in učitelja vipavskih vinogradnikov, bo TD Podnanos v soboto, 31. januarja, organiziralo tradicionalni, že dvanajsti pohod 'Z Vertovcem v rojstni kraj slovenske himne', ki se vije med vipavskimi vinorodnimi griči od Šmarij do Podnanosa. Ker trasa pohoda ni krožna, bo organiziran prevoz šoferjev iz Podnanosa po svoja vozila v Šmarje. Čas hoje je od 3 do 4 ure, dolžina trase pa 16 km. Tura ni zahtevna in je tako primerna za vse starostne skupine.

Zbor pohodnikov bo ob 8. uri na domačiji 'Poljšakova brajda' v Šmarjah. Pot vodi mimo Erzelja, kjer bo v cerkvi Sv. Mihaela ob 10.30 sv. maša, ki jo bo daroval župnik z Goč, g. Ivan Furlan. Za petje pri maši bo poskrbel moški pevski zbor iz Podnanosa, ki nosi ime po duhovniku Matiji Vertovcu. Po maši sledi degustacija vin pri družini Volk na Erzelju. Pohod se bo nadaljeval proti Gočam, kjer bodo za toplo malico poskrbeli na Frlanovi kmetiji. Pohod se zaključi v Podnanosu oz. njegovem zaselku Podbreg, s krajšo kulturno slovesnostjo v kleti 'Vidus', kjer bo sodelovala tudi aktualna Slovenka vinska kraljica Sandra Vučko, s Cvena pri Ljutomeru.

'Tistega lepega dne, 50 let pozneje'

V nedeljo, 1. februarja, bo ob 18. uri v dvorani Kulturnega doma Podnanos premierna uprizoritev filma 'Tistega lepega dne, 50 let pozneje', ki je nastal ob 50-obletnici snemanja kultnega filma Tistega lepega dne, ki še danes velja za izstopajočo mojstrovino v zgodovini slovenske filmske umetnosti. Še posebej so na film čustveno navezani domačini iz Podnanosa, saj je bil skoraj v celoti posnet prav v Podnanosu, ki se je poleti leta 1962 spremenil v filmsko vas, v velik studio na prostem. Film je tako pomemben del krajevne identitete, saj vam bo skoraj vsak starejši domačin znal obuditi spomine in izbrskati zanimive anekdote, ki jih je doživel bodisi kot statist ali zgolj kot zvedavi opazovalec dogajanja.

Spomini na snemanje filma so po pol stoletja še vedno živi. Le kako bi pozabili na Štefuca, dvakratnega vdovca, ki mora med italijansko okupacijo skrbeti za štiri otroke, ki jim obljubi novo mamo? Ali na mamo Pečanko, ki noče niti slišati, da bi Štefucu za ženo dala še tretjo hčer? Zato so se domačini odločili jubilej primerno obeležiti. Podnanoške 'gase' so se od 22. do 24. junija 2012 prelevile v filmsko in gledališko prizorišče. Na štirih posebej izbranih krajih, kjer so bili posneti ključni kadri, je kar 52 domačih gledališčnikov v živo kar 33-krat odigralo prizore po filmski predlogi.

V filmu 'Tistega lepega dne, 50 let pozneje' gre za preplet prizorov iz Tistega lepega dne, z igranimi kadri, ki so nastali tistega junija, leta 2012. 

Knjižna menjalnica in petje na vasi

Otroci OŠ Vipava, podružnica Podnanos, bodo pod mentorstvom učiteljic v četrtek, 5. februarja ob 17.00, v avli OŠ Podnanos pripravili Knjižno menjalnico za vse generacije in jo zaokrožili s krajšim kulturnim programom. Svoje prebrane knjige, slikanice, stripe različnih vsebin in starosti boste lahko zamenjali s takimi, ki so ostale še neprebrane.

Poleg knjig, ki so v preteklosti pogosto delale družbo v dolgih večerih, je vaško življenje nekoč bogatilo petje na vasi in je predstavljajo pomemben del kulture posameznega kraja. V Podnanosu in njegovih zaselkih bodo petje na vasi obudili na predvečer kulturnega praznika, v soboto 7. februarja. Sodelovala bosta MoPZ Matija Vertovec in Oktet Vidus. Pesem bo zadonela na Lozicah ob 18.00, v Podragi, ob 18.30, v Podnanosu pri 'Johanovih' (pred rojstno hišo skladatelja Stanka Premrla) ob 19.00, v središču Orehovice ob 20.00, Podbregu ob 20.30 ter nazadnje, ob 21.00 še v Hraščah.

Ur'ca smeha

Teden kulture v Podnanosu se bo zaključil v nedeljo, 8. februarja ob 16.30, v Kulturnem domu Podnanos, v veselem in hudomušnem ozračju z Ur'co smeha. Dramska skupina Ga Pihnemo, ki že več let združuje amaterske igralce iz Podnanosa in okolice, bo skeče z raznoliko vsebino, od iskanja službe, inteligence in hemoroidov, nanizala v zabavno celoto.

TD Podnanos
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!