Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

pretežno jasno
Zvečer bo zmerno do pretežno oblačno, predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Krepil se bo jugozahodni veter.
16°C | 21°C
torek, 23.09.2018
14°C | 25°C
sreda, 25.09.2018
5°C | 20°C
četrtek, 26.09.2018
4°C | 20°C
petek, 27.09.2018
3°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 18h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
16°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Cirius Vipava v družbi štirinožnih ......


ŠOLSTVO, DRUŠTVA

| |
30.05.2017      10:06
A A

Cirius Vipava v družbi štirinožnih prijateljev


V Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Vipava smo imeli sredi maja prav poseben dan. Obiskali so nas člani Društva reševalnih psov Nova Gorica in s seboj pripeljali svoje glavne pomočnike na štirih tacah. Vsi člani s svojimi kužki so se nam najprej predstavili. Pri nas so bili: Jerneja Ternovec in pes Fly, Davorin Bastjančič in psički Zona in Lu ter Mitja Gregorič s psičko Raayo.


Deli:

Preden smo začeli s pravo šolsko predstavitvijo, so se vodniki s psi sprehodili med nami. Veliko časa smo namenili opazovanju, božanju in občudovanju psov. Po začetnem spoznavanju smo prešli na ugotavljanje veščin, ki jih potrebujeta tako reševalec kot njegov pasji pomočnik. Videli smo, da morajo biti kužki zelo ubogljivi in poslušni. Z občudovanjem smo opazovali, kako reševalci pse pripnejo nase in ti mirno visijo v zraku, ko se spuščajo iz helikopterja. Pokazali so nam, kako pridno obujejo čeveljčke, da jim na ledeni ploskvi ne drsi in da se njihove občutljive tačke ne poškodujejo med raziskovanjem ruševin.

Med spoznavanjem dela reševalcev smo si ogledali in preizkusili njihovo opremo. Ugotovili smo, da je čelada precej težka in da smo v njihovih oblačilih zelo dobro vidni.

Za zaključek je sledila prav posebna točka. Reševalci so uprizorili, kako pes išče pogrešano osebo. Eden izmed njih se je skril, kuža pa ga je iskal, dokler ga ni našel, čeprav mu je veter precej otežil nalogo. Z neprekinjenim lajanjem je svojo vodnico kuža opozoril, da je pogrešanega našel. Glasnega in vztrajnega lajanja se naši učenci in otroci iz vrtca niso čisto nič prestrašili. Pasjemu reševalcu smo zaploskali za zelo dobro opravljeno delo. Za obisk, nova znanja in izkušnje, predvsem pa za vse podarjene nasmehe se Društvu reševalnih psov Nova Gorica še posebej zahvaljujemo.

V CIRIUS-u Vipava sicer pse poznamo tudi v drugačni vlogi. Od februarja 2015 obiskujeta našo hišo Primož Zenko in psička Vita iz društva Ambasadorji nasmeha. Z obiski sta začela v dopoldanskem času in vsakih štirinajst dni lepšala dopoldneve našim učencem in otrokom iz vrtca. Učenci so psičko Vito lepo sprejeli. Po začetni zadržanosti in malce strahu pred večjim psom so učenci hitro spoznali, da je Vita sicer zelo živahna in igriva, vendar ubogljiva in poslušna psička. Najraje lovi žogo ali jo išče, ko jo učenci skrijejo. Zelo rada se tudi sprehaja in posladka s priboljškom iz majhnih ali velikih rok, ki se nato hitro obrišejo v brisačo, kdaj pa kdaj tudi kar v hlače.

Poleg psičke Vite je začel v letošnjem letu prihajati v CIRIUS tudi pes Bono. Vsako sredo zjutraj se pripelje s specialno in rehabilitacijsko pedagoginjo Ano in se namesti v vrtcu. Večinoma se z njim igrajo in učijo otroci iz vrtca, včasih pa se jim pridružijo tudi učenci iz drugih skupin. Ana Boštjančič, vzgojiteljica v Prilagojenem programu za predšolske otroke, ki je ravno tako članica Društva ambasadorjev nasmeha, v terapiji s psom vidi veliko pozitivnega. Skupaj s sodelavkami se je odločila, da terapijo in aktivnosti s psom oblikuje v inovacijski projekt Kosmatinec v vrtcu, voden preko Zavoda za šolstvo.

Že po prvem letu izvajanja projekta so se pokazale njegove številne prednosti. Otroci se psov manj bojijo kot na začetku šolskega leta, pogumnejši in občasno predrznejši otroci pa so ob ustrezni vzgoji in ponavljanju dobili več občutka, kako ustrezno pristopiti do psa, ga priklicati k sebi in se z njim igrati. Učenje nege in skrbi za psa vključuje veliko akademskih znanj, ki jih učenci ob druženju s psom pridobivajo in utrjujejo. Ta znanja vključujejo preštevanje, poznavanje količin, poznavanje delov telesa, orientacija na sebi, na drugemu in v prostoru, priklic posameznih besed in odgovarjanje na enostavna vprašanja, podajanje artikulacijsko ustreznih navodil psu in še bi lahko naštevali.

Pri delu s psom je najpomembnejše, da nikoli ne pozabimo na dobrobit psa. Pomembno je, da je v skupini med delom prisotnih dovolj strokovnih delavcev in je delo skrbno načrtovano vnaprej. Prav s tem namenom se k aktivnostim in terapiji s psom v vrtcu vključuje tudi delovna terapevtka Lucija Batič, ki kot zaposlena v CIRIUS-u otroke dobro pozna in je strokovno usposobljena za delo s terapevtskim psom. Poleg dela v skupini Lucija pripravi individualne terapije, pri katerih z vodnico psa tesno sodelujeta in se sprotno prilagajata psu, otroku in nastali situaciji. Delo je zelo razgibano in raznoliko, otrokom in odraslim pa prinaša številne prednosti, ki bi jih brez prisotnosti štirinožnega prijatelja sicer težko dosegli.

Ana Boštjančič, specialni in rehabilitacijski pedagog

                                                                                             
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI CENTER ZA IZOBRAŽEVANJE, REHABILITACIJO IN USPOSABLJANJE VIPAVA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 200
Izšla: 31.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3

Bodite prvi pri oddaji mnenja.