Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Danes bo na zahodu zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko rosi. Drugod bo dokaj sončno z nekaj zmerne oblačnosti. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 22 stopinj C.
9°C | 17°C
nedelja, 22.10.2017
14°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 17°C
torek, 24.10.2017
4°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Za karitas ni počitnic …


PROSTOVOLJSTVO

| |
05.08.2014      10:35
A A

Za karitas ni počitnic …


Vse kar pri karitas počnemo, delamo z veseljem, zato naj naslov ne izzveni v smislu jamranja, temveč v smislu povabila, da smo tudi v poletnih dneh vsi pripravljeni delati dobro. Zato nekaj poudarkov iz naših dejavnosti.


Deli:

Sodelavci Karitas vipavske dekanije stalno in budno spremljamo stiske družin in posameznikov v našem okolju. Še posebej smo pozorni do ljudi, ki jih je doletela brezposelnost in se je s tam njihovo socialno stanje bistveno poslabšalo. Tako prejema v Centru karitas v Ajdovščini pomoč 391družin in 121 posameznikov. Letno pripravimo več kot 2000 paketov s hrano in higienskimi potrebščinami. Ker je letos napovedana dobava hrane EU šele jeseni, smo se skupaj s Slovensko karitas obrnili na državo. In ne zaman. Iz blagovnih rezerv RS smo junija 7 ton hrane, v septembru je pride prav toliko, iz sredstev karitas smo jo kupili več kot 10 ton, veliko smo zbrali po trgovinah in župnijah, tako da naše skladišče ni nikoli prazno. Po župnijah smo dali pobudo za zbiranje krompirja.

Še posebej pa smo pozorni do otrok, predvsem šolarjev, katerim pomagamo s šolskimi potrebščinami, boni za nakup le-teh v knjigarni, nekaterim tudi s plačilom toplega obroka. Trenutno poteka akcija Otroci nas potrebujejo – Da bo korak v šolo vesel, s katero zbiramo darove za šolarje. Zelo je uspela tudi akcija Pokloni zvezek, v katero so se vključile osnovne šole in vrtci. Ta akcija ima dvojni namen: na eni strani zbiranje, na drugi pa učenje solidarnosti in prav to slednje lahko beremo na razglednicah, ki jih pišejo otroci, ki darujejo zvezek. Že v začetku počitnic smo začeli z delitvijo potrebščin, razdelili smo veliko zvezkov in bonov za nakup potrebščin v knjigarni.

Sredstva, ki jih dobimo od skupnih akcij od darovalcev po župnijah in posameznikov, so več kot dobrodošla, zato pozdravljamo vsako pobudo, pa naj se gre za dar ob praznovanju rojstnega dne, obletnice poroke, srebrne maše, spomin na pokojne ali ob kakšni drugi priložnosti. Zahvala Društvu gospodinj in dramski skupini s Planine, ki so od vsake vstopnice za predstavo Dobra stara šola namenile po en evro za pomoč otrokom. Kar 2.109 EUR se je nabralo. V začetku julija so se pri nas oglasili nekdanji delavci Primorja, ki so prejeli izplačilo prednostnih terjatev in so začutili solidarnost ter izrazili pripravljenost pomagati najbolj potrebnim. V ta namen je bilo na transakcijski račun Karitas vipavske dekanije do konca julija darovanih skupaj 5.250 EUR za nakup mleka in plačilo dodatnih bonov za nakup šolskih potrebščin šolarjem iz družin v stiski. Hvala vsem.

Delovni tabor Streha nad glavo: Škofijska karitas Koper in Škofijska gimnazija Vipava tudi letos od 3. do 14. avgusta organizirata delovni tabor v Novi Topoli. S sredstvi, ki so bila zbrana v akciji Ne pozabimo, bodo pomagali pri gradnji hiše socialno ogroženi družini, v kateri živi starejša mati z dvema sinovoma s posebnimi potrebami. Poleg tega pa bodo pomagali še drugim ljudem pri različnih vzdrževalnih delih ali pri čiščenju posledic poplav.

Škofijska karitas Koper je pobratena s Škofijsko karitas Banja Luka, zato se vsako leto sredstva, ki se zberejo v postni akciji Ne pozabimo namenijo eni ali več družinam v stiski na njihovem področju. S zbranimi sredstvi se kupi gradbeni materiali, s katerim mladi, večinoma dijaki Škofijske gimnazije Vipava, pomagajo do strehe nad glavo družini, ki jo na njihovem terenu izbere Škofijska karitas Banja Luka. Letos je to že 13. delovni tabor, udeležuje se ga 22 prostovoljcev, večinoma dijakov Škofijske gimnazije Vipava, kakor tudi mojstri – prostovoljci ter predstavniki Karitas in gimnazije.  

Sodelovanje z Banjaluško karitas teče že vrsto let, tako tudi akcija Posvojitev na razdaljo, v katero je vključenih 76 njihovih otrok. To pomeni 300 EUR letno pomoči posameznemu otroku. Tudi ob letošnjih poplavah je Škofijska karitas Koper zbrala in poslala na področje Škofijske karitas Banja Luka dva zabojnika humanitarne pomoči. Pri nakladanju je pomgala tudi Slovenska vojska (na fotografiji).

Prodajna razstava Umetniki za karitas je trenutno v Hotelu Alp v Bovcu in Frančiškovi dvorani na Sveti Gori (na fotografiji). V pripravi je že nova, 20. mednarodna likovna kolonija pod geslom Tujec sem bil in ste me sprejeli. Glede na to, da je to jubilejna kolonija, smo med udeležence povabili slikarske zakonske pare, ki so sodelovali v preteklih kolonijah. Povabljeni, da se nam 21. avgusta pridružite na Sinjem vrhu.

Jožica Ličen
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!