Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.08.2018

pretežno jasno
Zvečer se bo povsod razjasnilo, ponoči bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, ob morju okoli 20 °C.
17°C | 35°C
sreda, 20.08.2018
17°C | 35°C
četrtek, 22.08.2018
19°C | 34°C
petek, 23.08.2018
19°C | 35°C
sobota, 24.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
35°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Vipava na kulturni poti Leonarda da Vincija


NOVICE

| |
06.11.2017      12:26
A A

Vipava na kulturni poti Leonarda da Vincija


Leonardo da Vinci je leta 1500 obiskal Vipavo, kar jo uvršča na zemljevid krajev, kjer je deloval ta znameniti mož. Vipava bo igrala pomembno vlogo na novi evropski kulturni poti.


Deli:
Pobudo za ustanovitev nove evropske poti je dalo Leonardovo rojstno mesto Vinci ob bližajoči se 500 - letnici smrti (1452 – 1519) tega vsestranskega genija: izumitelja, znanstvenika, anatoma, inženirja, arhitekta, slikarja in kiparja. Župan Občine Vipava mag. Ivan Princes je prepoznal izjemno priložnost in čast, ki so jo s povabilom med ustanovitelje nove evropske kulturne poti Vipavi izkazali pobudniki in njihov predstavnik g. Leonardo Paglianti, predsednik Zgodovinsko - znanstvenega odbora o življenju Leonarda da Vincija. Pogovori in srečanja so bili uspešni in začelo se je skupno mednarodno sodelovanje. Poleg Vipave bo k združenju ‘’DA VINCIJEVE POTI’’ z namenom vključitve v ‘’Evropske kulturne poti’’ Sveta Evrope pristopil še rojstni kraj Leonarda da Vincija - Vinci iz Italije in kraj, kjer je Leonardo preživel zadnja leta svojega življenja - Amboise v Franciji.
V Lanthierjevem dvorcu je jeseni potekala konferenca o Leonardu da Vinciju, na kateri je g. Alessandro Vezzosi - svetovno priznan leonardist, direktor muzeja Museo Ideale Leonardo da Vinci - govoril o da Vinciju in njegovem življenju. Zapisi znanega umetnika pričajo o tem, da so njegove poti vodile tudi na slovensko ozemlje v Vipavo. Da Vinci je Vipavo obiskal leta 1500, ko mu je Beneška republika naročila izvedbo študije za zaščito območja pred turškimi vpadi. Reka Vipava je bila v skladu z njegovimi načrti primerno sredstvo za zagotavljanje učinkovite obrambe. Izviri reke Vipave, ki jih obiskal tudi Leonardo da Vinci, so dandanes ena glavnih turističnih znamenitosti Vipave.
Veseli smo, da je izmed številnih krajev, kjer je Leonardo da Vinci deloval, posebno mesto dobila prav Vipava. Mednarodnega srečanja v Vinciju in Lucci, kjer so jeseni potekali pogovori in predstavitev nove evropske kulturne poti sta se udeležila tudi župan Občine Vipava Ivan Princes in podžupan Jožko Andlovic in obeta se zanimiv projekt, ki je zelo zanimiv za našo turistično destinacijo, ter je enkratna priložnost za predstavitev bogate kulturne dediščine Vipave. Vipava, ki je znana tudi kot slovenske Benetke, ker ima kot vodno mesto kar 25 mostov, je skupaj s predstavniki mest Vinci in Amboise zgradila nov most prijateljstva. Načrtujemo že skupne aktivnosti in povezovanje med posameznimi kraji, župan pa napoveduje, da bomo v Vipavi dobili še en most, ki
bo narejen po načrtih Leonarda da Vincija – maketo mostu Salvatico.
Iris Skočaj,
Zavod za turizem TRG Vipava


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 199
Izšla: 29.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.08.2018
Danes ni dogodkov.
24.08.2018 | Turizem
Koncert Klape Rišpet
27.08.201 | Tečaji in delavnice
Intenzivni tečaj angleščine English in Action
22.08.201 | Tečaji in delavnice
Dan odprtih vrat Selekcijsko trsničarskega središča Vrhpolje
24.08.2018 | Turizem
Koncert Klape Rišpet
26.08.2018 | Kultura
Prireditve na Vipavskem: Ditka trio
27.08.201 | Tečaji in delavnice
Intenzivni tečaj angleščine English in Action

Bodite prvi pri oddaji mnenja.