Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

pretežno jasno
Danes se bo od severozahoda povečini delno zjasnilo, le po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije bo ostalo precej nizke oblačnosti. Predvsem ponekod v vzhodni Sloveniji bodo sprva še občasne padavine. Burja na Primorskem bo slabela in do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 °C.
5°C | 14°C
nedelja, 19.11.2017
0°C | 12°C
ponedeljek, 20.11.2017
-2°C | 13°C
torek, 21.11.2017
3°C | 12°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Sijoča zunanjost, dih jemajoča notranjost


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
08.11.2012      13:04
A A

Sijoča zunanjost, dih jemajoča notranjost


Slab začetek, dober konec, bi lahko zapisali v primeru obnove dvorca Lanthieri sredi Vipave. Sijoča zunanjost, dih jemajoča notranjost, sta končni rezultat dolge zgodbe o speči Trnjulčici vipavskega trga.


Zunanjost dvorca Lanthieri
Zunanjost dvorca Lanthieri
Deli:
Takoj po odhodu vojske, ki je v dvorcu v povojnem času imela Dom JLA, so se začela ugibanja, kaj vse bi lahko uredili v dvorcu, ki ga je neusmiljeno najedal zob časa. Vsekakor nekaj, kar bi Vipavo vrnilo na turistični zemljevid Slovenije. Še najbližje (toda še vedno daleč) je bila ideja, da bi Hit odprl igralnico, čemur pa lokalna skupnost ni bila preveč naklonjena. Očitno se je čakanje izplačalo in naplavilo sožitje mlade novogoriške univerze (ki je iskala primerne prostore za svoje ambicije) z vipavsko občino. Kombinacija je bila uspešna na razpisu tedanjega kulturnega ministrstva za črpanje nepovratnega denarja iz evropskih skladov (3 mio evrov), ostalo do skoraj štirih milijonov težke prenove je morala zagotoviti občina iz drugih virov.

 

Toda tedaj se je zapletlo pri izbiri izvajalca, pritožbe in ponovni razpisi in spet pritožbe so začetek (predvsem pa konec) del pomikale v nevarno cono, v kateri bi lahko ostali brez evropskih cekinov. Pa je Primorjeva hčerinska družba Stavbenik uspela končati do roka, pa čeprav so ob prenovi redno prihajali do izjemnih odkritji, ki so zahtevale dodatne restavratorske posege.

 

Dvorec je tako brez večjih težav prestal tehnični pregled in pridobil uporabno dovoljenje, tako da novogoriška univerza iz Ajdovščine v Vipavo že seli Visoko šolo za vinogradništvo in vinarstvo. Univerza bo namreč imela v najemu večji del stavbe in jo bo tudi upravljala, vipavska občina pa bo uporabljala sejno sobo in poročno sobo, obnovili so tudi kapelo (ki jo je vojska uporabljala kot skladišče premoga) prav za poročne obrede.

 

Slavnostno odprtje bo ob slovenskem kulturnem prazniku, ker pa si javnost želi videti notranjost pred tem datumom, bo občina v soboto, 17. novembra, odprla grada trdna vrata. Vodeni ogledi se bodo začeli že ob 9. uri, vsak naslednji bo v razmaku 45 minut. Pogoj pa je, da morajo imeti obiskovalci s seboj sobna obuvala (copate), zaradi novega parketa po sobanah. Na ogled župan Princes vabi tudi ajdovske občane.  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Latnik
Številka: 191
Izšla: 27.10.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.