Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo dež večinoma ponehal. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, na Primorskem okoli 15 °C.
14°C | 25°C
ponedeljek, 22.09.2018
17°C | 23°C
torek, 24.09.2018
14°C | 22°C
sreda, 25.09.2018
5°C | 19°C
četrtek, 26.09.2018
3°C | 20°C
Opozorila
Sobota, 22.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zdravica na velikem platnu


DOGODKI, UMETNOST

| |
27.06.2017      11:51
A A

Zdravica na velikem platnu


Zgodba o slovenski himni sega že v leto 1843, ko je takratni šembiski duhovnik Matija Vertovec, dal pobudo Francetu Prešernu, naj v vezane vrstice zloži hvalnico vinski trti. To sporočilo je objavil v sestavku Vinske trte hvala v tretji številki Kmetijskih in rokodelskih novic, 19. julija, že v prvem letu njihovega izhajanja. Pesnik ljubezni se je na to odzval in leto kasneje napisal napitnico Zdravico, ki jo je uglasbilo preko dvajset skladateljev. Eden izmed njih je bil tudi naš rojak iz Podnanosa Stanko Premrl.


Foto Matic Slemič
Foto Matic Slemič
Deli:

Njegova melodija je bila prvič izvedena pred 100 leti v ljubljanski dvorani Union 18. novembra 1917 pod taktirko Mateja Hubada na prireditvi slovenske matice. Med množico ljudi se je njegova melodija hitro prijela in postala ponarodela. Melodija naj mu bi prišla v uho v času počitnic leta 1905, ki jih je preživljal  v domači vasi. Redno je zahajal tudi v sosednjo vas na Lozice, kjer je imel stric trgovino. V njej sta bili zaposleni tudi njegovi dve sestri. Že na poti do Lozic je imel v mislih melodijo Prešernove Zdravljice, zato si je prve note zapisal kar na papirnato vrečko – škrtoc, ki sta mu jo dali sestri. Pri rosnih 25 letih pa jo je zaključil na Dunajskem konservatoriju.

Vse to in še več je bilo prikazano v filmu Zdravica, ki je bil prvič prikazan širši množici ljudi v Vipavi v kulturnem domu v petek, 23. 6. 2017. Dan kasneje pa je bila premiera filma v Podnanosu, rojstnem kraju slovenske himne na starem placu pred cerkvijo svetega Vida.

Prvi pobudnik za snemanje filma o nastanku slovenske himne je bil Jadran Strle, ki je tudi začel s Turističnim društvom Podnanos snemati film, vendar je njegova smrt delo prekinila. Nekaj let kasneje so se na pobudo predsednika Stojana Vitežnika člani Turističnega društva Podnanos skupaj z dramsko skupino »Ga pihnemo«, ki deluje v okviru Turističnega društva Podnanos odločili, da skušajo ponovno zbrati ekipo in posneti film o Zdravljici, saj marsikateri Slovenec ne ve, kdo je avtor in kdo skladatelj slovenske himne, še manj pa, da je pobudo za nastanek Zdravljice dal vsestranski duhovnik iz Št. Vida, Matija Vertovec.

Film je bil posnet v organizaciji Turističnega društva Podnanos in Občine Vipava pod vodstvom mladega režiserja in scenarista Nejca Furlana. Snemalno vlogo je prevzela studijska ekipa DD Studio Projekcija - Dominik Vrčon. Pri snemanju filma je sodelovalo okrog 150 igralcev. Glavne vloge so odigrali člani dramske skupine s številni nadarjenimi igralci iz Podnanosa in okolice. Poleg tega so priskočili na pomoč tudi  MePZ Stanko Premrl Podnanos, Folklorno društvo iz Vipave in društvo aleksandrink iz Prvačine. Glavne vloge v filmu so odigrali  Vasilij Starc – Matija Vertovec, Bruno Andlovec – France Prešeren, Dejan Slokar - Premrl v času študija na Dunaju, Ljubo Frelih – Premrl v zrelejših letih v Ljubljani, Marjan Vovk in Lucija Žgur – oče in mati Stanka Premrla, Ivica Petrič – gospodinja Matija Vertovca, Tereza Vitežnik in Andreja Pižent Trošt – sestri Stanka Premrla, Blaž Gantar – Premrlov prijatelj iz Dunaja, Silvan Bratož – župnik v Št. Vidu, Valter Pipan – gostilničar, Miha Božič, Tine Božič, Matija Fabčič in Martin Fabčič – Premrlovi prijatelji.

K svečanemu vzdušju so pripomogli tudi šembiški pritrkovalci, ki so s svojim pritrkovanjem dali večeru svoj pečat. V premiero filma nas je popeljala sorodnica Stanka Premrla - Neja Šraml, ki je s svojim očarljivim glasom zapela slovensko himno. Program je povezovala novinarka domačinka Mateja Rosa. O filmu so spregovorili tudi predsednik Turističnega društva Podnanos, Stojan Vitežnik, koordinatorka filma Jožica Kodre in režiser Nejc Furlan. Za vso pomoč pri organizaciji snemanja filma gredo zahvale tudi Marjanu Vovku. Ob zaključku programa je za prijetno vzdušje poskrbela skupina Infinity.

Ob tej priliki je Turistično društvo Podnanos podelilo dramski skupini »Ga pihnemo« priznanje za 10. letno aktivno delovanje. 

Veseli smo bili množičnega obiska od vse povsod, ki je napolnil celoten trg sv. Vida. Z  bučnim aplavzom so nakazali zadovoljstvo nad posnetim filmom. Članom Turističnega društva Podnanos je v ponos, da so po številnih mesecih trdega dela le uspeli izpeljati vse snemalne dni in montažo, da je lahko v okviru občinskega praznika potekala predpremiera in premiera filma Zdravica.

Glede na navdušenje obiskovalcev je veliko zanimanje za reprizo, ki jo društvo namerava izpeljati v prvi polovici julija.

Besedilo: Cecilija Vitežnik

Foto: Matic Slemič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!