Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20 stopinj Celzija.
16°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 23°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 23°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 19h
V sredo popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo krajevni nalivi in močnejši sunki vetra, ni izključen pojav toče.
16°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Stara obutev, a za Tržiški muzej nova ......


KULTURA

| |
21.11.2014      11:42
A A

Stara obutev, a za Tržiški muzej nova pridobitev – kopačke


V Tržiškem muzeju smo meseca novembra v dar dobili kopačke, ki so bile, kot kaže način izdelave in druge okoliščine (vanje je bil natlačen šestdeset let star časopisni papir), izdelane v letih med obema svetovnima vojnama, predvidoma so bile v uporabi še v letih po drugi svetovni vojni. Ohranile so se v Žabnici pri Škofji Loki, njihov uporabnik ni znan, za muzej jih je pridobil konservator Tržiškega muzeja Boštjan Meglič.


Kopačke hrani Tržiški muzej
Kopačke hrani Tržiški muzej
Deli:

Za sodoben nogomet, ki predstavlja različico kitajske igre z usnjeno žogo, razvite v 3. stoletju pred našim štetjem in ima sorodnosti v antičnih igrah z žogo, ljudje še dolgo v 19. stoletje niso uporabljali posebne obutve, nosili so svoje siceršnje, navadno delovne čevlje. Proti koncu 19. stoletja, ko se je nogomet zlasti v Angliji začel intenzivneje razvijati kot šport, so začeli izdelovati čevlje, ki so imeli na podplatu kovinske čepke – ti so namreč omogočali boljši oprijem. Čevlji so bili visoki, izdelani iz debelega usnja, tehtali so pol kilograma, če so bili prepojeni z vodo tudi kilogram in več. V prvi polovici 20. stoletja do bistvenih sprememb v izdelovanju posebne obutve za nogomet ni prišlo, čevlji so postali le lažji, visoke gležnarje so nadomestili nizki čevlji. Čepki na podplatu, ki omogočajo boljši oprijem in s tem učinkovitejši odriv pri preigravanju soigralcev na travnatem igrišču, so posebnost te vrste obuval ohranili do danes.

 

Večina ljudi, ki v prostem času igra nogomet, še danes ne uporablja kopačk, ampak nogomet igra v svoji siceršnji športni obutvi. Lahko si predstavljamo, da so bile kopačke v preteklih desetletjih še redkejše, ljudem bolj posebne in dragocene.

 

Kopačke, ki so bile v rabi pred več kot šestimi desetletji, si je do srede decembra 2014 mogoče ogledati na »mini razstavi« v tovarniški prodajalni Peko v Tržiču, kjer so Tržiškemu muzeju omogočili, da v vitrini prodajnega pulta razstavlja zanimive predmete iz svoje zbirke. Poleg kopačk so razstavljeni še planinski čevlji, izdelani leta 1958 in nekaj orodja, ki so ga uporabljali čevljarji za ročno izdelavo obutve.

V prodajalno Peko vas vabimo na ogled v času, ko je trgovina odprta, hkrati vsak dan od 10. do 18. ure (razen ponedeljka) vabljeni na ogled stalnih razstav v Tržiškem muzeju.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI TRŽIŠKI MUZEJ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


TRŽIŠKI MUZEJ
TRŽIŠKI MUZEJ
MUZEJSKA ULICA 11
Tel:(04) 531 55 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 28 29 30 1 2 3 4 5 6 7
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI
03.07.2017 | Šport
PILATES na travi vsak ponedeljek do konca avgusta. v Podljubelju.
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI
03.07.2017 | Šport
PILATES na travi vsak ponedeljek do konca avgusta. v Podljubelju.
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo