Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne se bo po nižinah in ob morju zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
4°C | 22°C
sreda, 18.10.2017
5°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 22°C
petek, 20.10.2017
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
22°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Marija Ahačič Pollak je s tržiškimi čevlji ......


KULTURA, ZAVODI

| |
17.04.2015      9:18
A A

Marija Ahačič Pollak je s tržiškimi čevlji daleč prišlaDr. Rozina Švent, Marija Ahačič Pollak, prof. dr. Janez Bogataj (foto Media butik)
Dr. Rozina Švent, Marija Ahačič Pollak, prof. dr. Janez Bogataj (foto Media butik)
Deli:

"S tržiškimi čevlji se daleč pride," je ob zaključku predstavitve knjige Tečejo, tečejo nitke avtorice Marije Ahačič Pollak,  sinoči (četrtek, 16. april 2015) v Tržiškem muzeju sklenil misli prof. dr. Janez Bogataj. S tem je imel seveda v mislih zelo uspešno življenjsko in glasbeno pot domačinke in častne občanke Občine Tržič Marije Ahačič Pollak. V Pollakovem salonu je tudi domačinom pripovedovala svojo zgodbo in v dobri uri z drobtinicami iz svojega življenja nasmejala občinstvo. Pozornost ji je izkazal tudi župan Občine Tržič mag. Borut Sajovic, Marija Ahačič Pollak pa je še enkrat več povedala, da ji več kot vsa priznanja, ki jih je prejela, pomeni naziv častna občanka Tržiča. 

"Po nekakšnem naključju Marija izdaja knjige vsakih pet let. Tako je svojo prvo knjigo Nitke življenja, Martinčkovi iz Tržiča izdala leta 2005, leta 2010 je sledila knjiga Jože Kastelic in letos Tečejo, tečejo nitke življenja. Bo čez naslednjih pet let izdala spet kakšno novo knjigo?", pa se v recenziji knjige sprašuje dr. Rozina Švent, ki je bila tudi gostja včerajšnje predstavitve. 

 

Vse več časa preživlja v Sloveniji, saj pravi, da ob gorah zaživi in uživa ob lepotah narave. Srčno se že veseli velikega koncerta, ki bo v petek, 11. septembra 2015, ob 19. uri v Dvorani tržiških olimpijcev. Na njem bo nastopila skupaj z Damami domače glasbe in drugimi gosti. "V Tržiču sem začela peti in v Tržiču bom končala," pravi gospa Marija. Prihodnje leto pa s svojo vokalno skupino Plamen praznuje 25. obletnico in v avgustu 2016 napoveduje gostovanje z njo v Sloveniji. 

 

NEKAJ BESED O KNJIGI IN MARIJINEM PRIPOVEDOVANJU:

Tečejo, tečejo nitke, ki je izšla pri Mohorjevi iz Celovca, so že tretja knjiga Marije Ahačič Pollak. Marijina pripoved se začne aprila 1955 v Tržiču. Njena edina in največja želja je bila, da bi pela. Samo pela bi. Kako tudi ne, saj je bila rojena v glasbeni družini. Že jeseni istega leta je v živo in pred občinstvom na Četrtkovem večeru zapela skladbo Tam kjer murke cveto in prav kmalu se je pridružila Ansamblu bratov Avsenik in prepevala ob Francu Korenu. Zvezda je bila rojena in Marija Ahačič Pollak se z veseljem in ponosom ozira na prehojeno glasbeno in življenjsko pot. Ta jo je z možem Petrom leta 1960 ponesla v Kanado, kjer je še danes urednica radijske oddaje Glas kanadskih Slovencev.

Tako v pogovoru z dr. Rosvito Pesek, s katero je imela prvo predstavitev knjige prejšnji teden v Studiu 14 Radia Slovenija kot v pogovoru s prof. dr. Janezom Bogatajem,  je Marija Ahačič Pollak povedala veliko zanimivosti iz svojega življenja. Od ljubezni na prvi pogled, petju za Tita, murkah, ki niso kumare, študija na likovni akademiji pri tridesetih z rednimi študenti, karieri nepremičninske agentke, vodenju Jugoslovanske hiše na OI v Calgaryju, do novinarskega in uredniškega dela na radiu, odmevnih intervjujev z Goranom Dragičem in Anžetom Kopitarjem in svoje drage družine, odnosa do domovine, ljubezni do slovenske zemlje.  

Marija Ahačič Pollak je ponosna je na svoji hčeri Andro in Moniko, ki sta ji poleg moža tkali niti življenja s spoštovanjem in ljubeznijo. Leta 1991 je ustanovila dekliško vokalno skupino Plamen, s katero je že gostovala pri nas. Pred desetimi leti je prejela red zasluge Republike Slovenije za svojo vsestransko kulturno poslanstvo med rojaki in širšo skupnostjo. Javni sklad RS za kulturne dejavnosti ji je leta 2006 podelil Gallusovo listino, najbolj ponosna pa je na pozornost Občine Tržič, ki ji je podelila naziv častne občanke. Ob dvajsetletnici slovenske države je v imenu izseljencev kot slavnostna govornica naslovila parlament.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
GONG JOGA - vabljeni!
24.10.2017 | Kultura
Predavanje MISIJA BLIŽNJI VZHOD
25.10.2017 | Kultura
Filmski večer v knjižnici
26.10.2017 | Kultura
Ura pravljic s policisti
18.10.2017 | Ostalo
Predstavitev Bele knjige o pokojninah
19.10.2017 | Kultura
Ura pravljic – Zverinice iz Smeholandije
20.10.2017 | Tečaji in delavnice
GONG JOGA - vabljeni!
21.10.2017 | Šport
Državno prvenstvo v športnem plezanju v Tržiču
24.10.2017 | Kultura
Predavanje MISIJA BLIŽNJI VZHOD
Radio v živo