Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20 stopinj Celzija.
16°C | 26°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
15°C | 23°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 23°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 19h
V sredo popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo krajevni nalivi in močnejši sunki vetra, ni izključen pojav toče.
16°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

KNJIŽNIČARJI V SVETU – FINSKA IZKUŠNJA


KULTURA, ZAVODI

| |
22.06.2015      9:53
A A

KNJIŽNIČARJI V SVETU – FINSKA IZKUŠNJA


V Knjižnici dr. Toneta Pretnarja smo lani pristopili k projektu Erasmus + pod naslovom Mobilnost knjižničarjev za kvalitetnejše storitve. V okviru tega projekta, katerega cilj je bilo med drugim spoznavanje novih knjižničarskih praks in metod izza naših meja ter zagon oz. izboljšanje mednarodnega sodelovanja, je bilo izbranih 8 knjižničark in knjižničarjev iz Slovenije.


Otroški oddelek knjižnice Entresse
Otroški oddelek knjižnice Entresse
Deli:

Prijavila sem se na razpis Zavoda Jara. Razpis je vseboval štiri evropska mesta: Zadar, Tårnby, Barcelono in Helsinke, kamor sem v začetku aprila odpotovala s kolegico  iz Goriške knjižnice.

 

V 13. dneh, preživetih v Helsinkih, sva spoznavali delo in včasih drugačne, nam nove prakse knjižničarjev. Finci so izjemni zagovorniki kulture, kar 85 % prebivalstva ima člansko izkaznico knjižnice. Otrokom je ta položena že skorajda v zibelko, najkasneje pa jo dobijo ob vstopu v osnovno šolo. Rdeča nit najinega obiska v Helsinkih in Turkuju je bila: dajmo prostor ljudem. Prostor je svetel, opremljen z nizkimi policami, v njem je nemalo udobnih foteljev, nekateri od njih imajo še električne vtičnice, radio, slušalke … Knjižničarji že dolgo niso več zgolj izposojevalci gradiva (to namesto njih opravi knjigomat), pač pa  pomagajo pri iskanju informacij, pri rokovanju s pametnimi telefoni in tablicami, umetnikom ponujajo prostor in pomoč pri predstavitvi njihovih del, knjižnih in umetniških, priseljencem pomagajo, da se laže vključijo v družbo itd.

 

Pri ureditvi knjižničnega prostora knjižničarji sodelujejo z uporabniki, potrebam knjižnic pa prisluhneta tudi država in lokalna skupnost. Knjižnice niso shranjevalni prostor knjig. Če knjiga leto dni ne zapusti knjižne police, je odpisana. Helsinške knjižnice imajo dobro organizirano medknjižnično izposojo, zato lahko uporabnik želeno knjigo dobi tudi iz druge knjižnice. Poleg izposoje je v večini knjižnic avtomatizirano tudi rezerviranje gradiva. Uporabnik sam najde na polici svoje gradivo in si ga izposodi. Knjižnice v središču so odprte vse dni v tednu, ob sobotah in nedeljah zgolj v popoldanskih urah. Ostale knjižnice so prav tako na voljo uporabnikom: s člansko izkaznico si lahko vsak sam odpre vrata knjižnice.

 

Eden glavnih ciljev poti je bil oceniti, kaj od videnega bi lahko vključili v naše okolje. Lahko zatrdim, da bi sčasoma vse vključili v naše delovanje, saj tako ogromnih razlik le ni. Najtežje od vsega bo morda spremeniti mišljenje ljudi. Knjižničarjev? Lokalne skupnosti? Bo res?

 

Sabina Šolar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KNJIŽNICA DR.TONETA PRETNARJA? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


KNJIŽNICA DR.TONETA PRETNARJA
KNJIŽNICA DR.TONETA PRETNARJA
BALOS 4
Tel:(04) 592 38 83
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI
03.07.2017 | Šport
PILATES na travi vsak ponedeljek do konca avgusta. v Podljubelju.
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo
03.07. - 31.07.2017 | Tečaji in delavnice
POLETNA JOGA V NARAVI
03.07.2017 | Šport
PILATES na travi vsak ponedeljek do konca avgusta. v Podljubelju.
03.07. - 08.07.2017 | Tečaji in delavnice
6 DNEVNI POLETNI JOGIJSKI IZZIV v naravi pod Dobrčo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo