Logo MojaObčina.si
DANES
20°C
4°C
JUTRI
25°C
5°C
Oceni objavo

Pol stoletja Društva podeželskih ženaTavžentroža

Le kdo ne pozna marljivih članic Društva podeželskih žena Tavžentroža, ki s svojimi značilnimi »uniformami«, del katerih je tudi črn predpasnik, in predvsem dobrotami polepšajo marsikateri dogodek v občini Trebnje. Maja bodo obeležile že 50 let svojega delovanja.

 

V društvu se zavzemajo za prenašanje kulturne dediščine, običajev, ljudskega petja in kulinarike iz roda v rod, spodbujajo ljudi k spoštovanju slovenske zemlje in kmečkega življa ter skrbijo za urejeno okolje. »Danes je življenje podeželske žene lepo, čeprav delo kliče vsak dan. Čez leta smo pridobile veliko znanja in izobrazbe, zato ne samo poslušamo, ampak smo sposobne tudi (so)odločati,« pove predsednica društva Nada Zorec in doda, da je kmečko delo še vedno premalo cenjeno, kmečka zemlja pa zaničevana. »Ne bomo dovolile, da nas kdo pohodi. S ponosom in dvignjeno glavo smo kmetice, podeželske žene. Takšne smo Tavžentrože prelepe Dolenjske,« ponosno izpostavi.

Društvo šteje več kot 300 članic, ki prihajajo iz občin Trebnje, Mirna in Mokronog-Trebelno. Po razpadu nekdanje celovite občine Trebnje je namreč društvo ostalo povezano in še danes je povezanost ena izmed njihovih temeljnih vrlin. »Veliko se družimo na strokovnih ekskurzijah, praznovanjih, izletih. Pohvalimo se lahko, da smo potovale z letalom na Ohrid. Nepozabno doživetje je bilo križarjenje z ladjo v Grčijo. Naša tiha želja je to ponoviti v letu 2025 proti Španiji in Portugalski,« pove Zorčeva o tem, kaj počnejo, ko se delo malo umiri.

Podeželske žene so drugače zelo aktivne. »Znotraj društva imamo svoj pevski zbor, ki deluje že 15 let. Vsako leto za matere in žene pripravimo samostojni koncert z naslovom Pomladni šopek. Nastopamo, kamor nas povabijo. Veliko imamo kulinaričnih delavnic, ki se jih rade udeležujemo, saj se vedno kaj novega naučimo in znanje prenašamo naprej,« med drugim poudari.


Pevski zbor Tavžentroža (foto: Arhiv DPŽ Tavžentroža)

Med tradicionalnimi dogodki izstopata ocenjevanje in razstava kruha v januarju, ki sta bila letos že desetič po vrsti. »Tega dogodka se zelo veselimo. Ne gre za to, kdo bo boljši. Prav vsi izdelki kruha na razstavi so neverjetni in narejeni z največjo ljubeznijo kmečke roke, iz zrnja, ki je zraslo na naših njivah. Ni boljšega kruha kot domači hlebec,« ponosno pove. Letos so na ocenjevanje prejele 103 izdelke kruha, nekaj pa je bilo tudi potic in drobnega kvašenega peciva. »Zelo nas veseli, da se takšnih dogodkov s svojimi izdelki udeležujejo tudi vrtci, šole in mladi šoloobvezni peki, ki z velikim ponosom pokažejo, da znajo speči kruh. Veliko pa je tudi gospodov, ki na ocenjevanje prinesejo svoj izdelek in pokažejo, da so v veliko oporo svojim ženam.«


V društvu pripravljajo veliko strokovnih izobraževanj, odlikuje pa jih tudi to, da so članice raznolikih strok in izobrazbe, zato različnih znanj ne manjka. Vse več se jim pridružuje mladih, »kar je zelo vzpodbudno, saj se želijo naučiti vseh »skrivnosti« v društvu. Vendar skrivnosti v društvu ni, vsem pokažemo vse, kar znamo, znanje prenašamo naprej, saj smo ga tudi me podedovale,« pojasni predsednica društva. »Zelo smo ponosne tudi na svoj prapor, ki smo ga razvile ob 45-letnici obstoja in nas spremlja na vseh prireditvah, svečanostih in dogodkih,« še doda in poudari, da so včlanjene v Zvezo kmetic Slovenije, v okviru katere ob  svetovnem dnevu kmetic poteka izbor za naziv kmetica leta Slovenije. »Tudi naše društvo se lahko pohvali s kmetico leta. To je za leto 2020 Marija Lamovšek – prava Tavžentroža, ki se vse življenje bori z delom visoko v hribih Trebelnega, odlikujeta pa jo dobrota in pridnost.«

In zakaj so društvo poimenovale Tavžentroža? Kot pravi predsednica društva, je odgovor preprost: »Društvo zajema dolenjske griče, kjer rastejo močne in skromne kmečke ženske in dekleta – prav takšne, kot je tavžentroža, ki se skriva po teh gričih in na skromnih tleh vedno preživi.«

B: Živa Zakšek, F: Arhiv DPŽ Tavžentroža

Oglejte si tudi