Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.07.2018

pretežno jasno
Danes bo povečini sončno. Predvsem na Štajerskem in v Pomurju bo pihal severozahodni veter, v zahodnih krajih pa jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 27 do 32 °C.
15°C | 30°C
četrtek, 19.07.2018
15°C | 30°C
petek, 20.07.2018
16°C | 30°C
sobota, 21.07.2018
17°C | 30°C
nedelja, 22.07.2018
17°C | 25°C
Opozorila
Sreda, 18.7.2018 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Alojzij Kastelic: Naj živi razhodnja!


A A

Alojzij Kastelic: Naj živi razhodnja!Alojzij Kastelic (desno) v družbi Draga Bulca na Čatežu
Alojzij Kastelic (desno) v družbi Draga Bulca na Čatežu
Deli:

Spoštovani pohodniki!

 

Letošnje leto obeležujemo že 30. obletnico popotovanja po Levstikovi poti. Da gre za tradicijo, ki se z leti samo še utrjuje dokazuje dejstvo, da je Popotovanje od Litije do Čateža v zadnjih letih preraslo v eno največjih tovrstnih množičnih prireditev v Sloveniji. Ob tej priložnosti bi se tako rad zahvalil ter izrekel čestitke gospodu Rudiju Bregarju, Čatežanom in ostalim organizatorjem, ki vsako leto pripomorejo, da se Levstikova pot ohranja, nadgrajuje in vsakič znova privablja številne pohodnike. Pohodništvo ima v Sloveniji že dolgo tradicijo in nič drugače ni v Občini Trebnje, v kateri imamo do sedaj urejenih že sedem pohodnih poti. To pove, da smo Slovenci pohodniški narod, ki redno obiskuje pohodne poti skozi vse leto.

 

Skozi Občino Trebnje poteka zadnji del Levstikove poti, tako severne kot južne trase. Če se napotimo po južni trasi, ki je znana kot turistična varianta Levstikove poti, bomo prispeli na cilj skozi Razbore. Hrastovi in bukovi gozdovi na območju Bajturna in v Prepadih nas bodo v tem jesenskem času očarali z nepozabno igro barv in v nas pustili vtis čarobnosti, ko se bomo rahlo spustili do cilja na Čatežu. Poleg obnovljene Razborške sušilnice sadja, ki je bila zgrajena leta 1939, danes pa se iz nje zopet širijo vonjave po suhem sadju, se je Občina Trebnje odločila postati tudi boter jablani dolenjska voščenka in s sodelovanjem pri projektu »Levstikov sadovnjak – zasaditev drevja ob Levstikovi poti« pripomoči k ohranjanju dediščine slovenskih sadnih sort.

 

Če pa se odločimo za severno traso Levstikove poti, ki jo v svojem potopisu dejansko opisuje Fran Levstik, pa bomo na Čatež prispeli skozi Okrog. Ko bomo pogledovali proti zvoniku cerkve na Čatežu ter zbirali moči za zadnji strm klanec do cilja, se spomnimo na moč sodelovanja, ki je Slovence pripeljalo do lastnega jezika, države in ne nazadnje kulture. Levstikova pot to namreč je: spomin in obeležitev slovenstva. Da bomo sodelovali in delovali bolj enotno in produktivno, pa se tega spomnimo tudi ostale dni v letu.

Na slavnosti prireditvi »Razhodnja« na Čatežu, ki kulturno obogati in sklene tradicionalno mednarodno popotovanje po Levstikovi poti iz Litije do Čateža, se bomo letos vrnili v dni, ko še ni bilo hitenja in moderne tehnologije. Sodelovali bodo kulturniki iz vseh treh občin, po katerih se vije Levstikova pot – občin Trebnje, Litija in Šmartno pri Litiji, sklenili pa jo bomo z veselim martinovanjem, zato lepo vabim vse pohodnike in ljudi dobre volje, da se nam pridružijo.

 

Naj živi Levstikova pot še stoletje!

 

Alojzij Kastelic

Župan občine Trebnje
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ZAVOD LEVSTIKOVA POT ZA RAZVOJ ŠPORTA, KULTURE, UMETNOSTI IN MEDIJEV? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 140
Izšla: 12.07.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.07.2018 | Kultura
Gibanje s pravljicami
18.07.2018 | Kultura
Gibanje s pravljicami

Bodite prvi pri oddaji mnenja.