Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči bo predvsem v zahodnih krajih zmerno do pretežno oblačno, več jasnine pa bo proti vzhodu, kjer bo zjutraj lahko po nekaterih nižinah nekaj megle. Jugozahodnik bo prehodno ponehal. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do okoli 6, v zatišnih legah severne Slovenije okoli -2, ob morju 10°C.
5°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
3°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-2°C | 7°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 8°C
Opozorila
Četrtek, 23.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Svetovni dan svobode medijev


NOVICE

| |
03.05.2012      12:47
1
A A

Svetovni dan svobode medijevDeli:

Ker se današnji dan dotika domala vsakega posameznika, tako ustvajralcev medijskih vsebin, kot tudi medijskih (u)porabnikov. Zato vam spodaj prilagamo prispevek Društva novinarjev Slovenije, katerega predsednik je naš občan Matija Stepišnik.

 

 

 

Ostajamo zavezani javnosti!

Podpora javnosti kakovostnim medijem je v kriznem času pomembnejša kot kdajkoli . Zavedamo se svoje odgovornosti, zaveze visokim profesionalnim standardom in etičnim merilom. In vemo, da se lahko iz vedno težjega ekonomskega položaja, ki vse bolj reže v socialne pravice novinarjev kot temelja profesionalne in osebne integritete, rešimo le, če bomo ohranili zaupanje javnosti z visoko kvalitetnimi, relevantnimi in verodostojnimi zgodbami, preiskovalnimi vsebinami, pravimi vprašanji. Zato na 3. maj, svetovni dan svobode medijev, potrjujemo našo temeljno zavezo, da bomo ostali najmočnejši zavezniki javnosti in kritična vest družbe, neodvisni nadzorniki politikov in drugih elit.

 

Samo letos je na svetu življenje izgubilo 19 novinarjev, 162 so jih zaprli (sveži podatki na: http://en.rsf.org/). V Sloveniji vse več novinarjev dela v izrazito negotovih, prekernih delovnih razmerah. V imenu varčevalnih ukrepov, ki so ponekod dokončno razgalili neprilagojenost poslovnih in razvojnih medijskih modelov lastnikov medijev, ki so to poslali v času zablod slovenske tranzicije, se ponekod nižajo standardi novinarskega in uredniškega dela, krčijo se pravice novinarjev, kar najeda tudi “požarni zid” novinarske in uredniške avtonomije. Temu se bomo odločno uprli, a brez solidarnosti, brez podpore kritične javnosti in njenega zaupanja ne bo šlo.

Obenem pa trdno verjamemo, da imamo pri nas dobre novinarje. Verjamemo v uspeh, napredek, razvoj, vizijo in pošteno delo. Marsikdo meni, da so to ideali, ki jih v teh časih posamezniki ali družba težko dosežejo. Zgodbe tistih, ki so vanje verjeli in jim je uspelo, dokazujejo, da se da. A še nekaj je nedvo(u)mno: za uspešne življenjske zgodbe so pomembne dobre informacije. Analitične, preverjene, kritično ovrednotene, postavljene v kontekst. Da je kakovostna, kredibilna informacija pomembna za napredek posameznikov in družbe, so v najrazličnejših medijskih akcijah po svetu v zadnjih letih že potrdili mnogi pomembni akterji globalnega družbenega dogajanja. Letos smo se jim pridružili tudi slovenski mediji. Društvo novinarjev Slovenije in mediji smo nekaj minut pred poldnevom simbolično “zatemnili” naše spletne izdaje in dali besedo naši javnosti – tisti, ki brez zadržka priznava, da je treba za uspešne osebne zgodbe brati, poslušati in gledati dobre novinarske zgodbe.

Tudi novinarji in medijski ustvarjalci se zavedamo, da lahko storimo več. Zato bomo začeli pri sebi. Že konec novembra s prvim mednarodnim festivalom medijske kulture in trendov Naprej/Forward. Takrat bomo naredili inventuro našega dela in s konkretnimi primeri dobrih praks iz tujine pogledali v prihodnost – in skušali odgovoriti na vprašanje, kako lahko v še tesnejšem zavezništvu z našimi bralci, poslušalci in gledalci naredimo korak naprej. V prihodnost, ki ne bo tako temna, kot se zdi zdaj.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Starše!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 1 komentarjev
Konrad Mlinarič
Konrad Mlinarič Se strinjam0 Se ne strinjam0
po moje bi rade vladne in druge elitne skupine izkoristili krizo, tudi za krčenje pravic novinarjev in se želijo na ta način znebiti kritičnih novinarjev oz, na njih izvajati pritisk in jih vsaj utišati, če jih se že znebiti ne morejo, držite skupaj, le tako boste ostali močni vas popolnoma podpiram pri vašem boju za ohranjanje vaših pravic in pravic javnosti do korektnega informiranja,
predlagam, da novembra na prvem mednarodnem festivalu medijske kulture, opozorite tudi na primere slabih praks pri nas doma in omenite institucije ali podjetja, ki želijo vse bolj kratit socialne pravice in pravice do novinarske in uredniške avtonomije, tako bo tudi javnost seznanjena katere institucije in podjetja ne spoštujejo sodobnega in demokratičnega razvoja novinarskega dela pri nas,
vas popolnoma podpiram v boju za vaše pravice
lep dan in pozdrav
Konrad Mlinarič

06.05.2012 ob 7:23:30 Odgovor Prekliči
1 komentarjev
Stran