Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Škabrijel, Sveta gora, Ščetica


TURIZEM

| |
13.04.2015      15:25
A A

Škabrijel, Sveta gora, ŠčeticaDeli:

S Sabotina smo pred tedni kot na dlani opazovali Sveto goro in jo seveda dali v načrt naslednjih izletov-pohodov.

Pri pridobivanju podatkov za ta izlet nismo mogli prezreti, da je blizu Škabrijel, ki s svojimi 646 n.v.  vabi, da se ga obišče. Je prvi na poti in tako se iz Nove gorice zapeljemo do gostišča Kekec, kjer parkiramo. Sprašujemo se ali je okupacija, saj je avtomobilov z registrskimi tablicami iz Italije, noro veliko. Oznak je dovolj, tako, da ni panike. Dobrih deset minut asfalta, hojo po njem dobesedno sovražim in hitro se petdeset minutni vzpon konča ob spomeniku padlim v prvi svetovni moriji in mogočnem stolpu. Vzpon nanj nas nagradi s čudoviti panoramskimi pogledi. Soča bistra hči planin se v vsej lepoti kaže v dolini. Gore, naše in njihove v vsej lepoti razkazujejo svoje čare. Adriansko morje nas vabi in čutimo vonj borovcev in morske soli.

Na stolpu burja opozarja, da je poletje še daleč. Pod njim prijetno zavetrje in topel pomladni sonček. Cesta razdrto Ajdovščina zaprta za tovorna vozila.

Na poti opazimo nasad bambusa in se sprašujemo, kako je nastal.

Mimo Nove gorice proti Solkanu, kjer se odcepimo za Sveto goro in se po precej zoprno ozki cesti vzpnemo do nje. Na pohodništvo v trenutku pozabimo in v objemu toplih prevoznih sredstev pogledujemo proti drevesom, ki se šibijo pod sunki vetra. Na Sveti gori ponovno čudoviti razgledi in navduši nas velika, a skromno okrašena cerkev. Skromnost je vrlina. Ogledamo si razstavo pirhov, kjer podražim naša dekleta, da naslednje leto sodelujejo.

Pot do Nove gorice, katastrofa, saj smo spregledali, da je maša, ko se odpravljamo v dolino. Zamudniki prav grdo divjajo, da bi nadoknadili čas zamude.

Ob obveznem kapučinu ugotavljamo, da smo zgodnji za vrnitev. Tajnica društva, kot prava profesionalka opozori, da bi bilo dobro spoznati Ščetico, tisto, ki zdravi Borelijo. Soglasno jo podpremo in jo v okolici Ajdovčine ob prijetnem vetrcu kar nekaj izkopljemo. Korenin seveda in to le enoletne, ki so prave za našo novo tinkturo. Za zeliščne vrtičke dodamo še kakšno, seveda na opoščenem travniku, ki vsaj dve leti ni bil pokošen. Kot pravi zeliščarji poravnamo nastale luknje in kupčke.

Tako ob Javorski energijski poti raste še ena nova zel.

Prijeten enodnevni izlet.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR
ŠPORTNO DRUŠTVO JAVOR
JAVORJE 23
Tel:041 614 536

Bodite prvi pri oddaji mnenja.