Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Zvečer bodo še krajevne nevihte, ponoči se bo vreme povsod umirilo in do jutra se bo zjasnilo. Po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 11 do 17, ob morju 19 stopinj C.
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 30°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
15°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 18h
Zvečer bodo predvsem v jugovzhodni Sloveniji še možne krajevno močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra.
17°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske Gasilci in zaščita

90 LET PGD ZAVRSTNIK


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU, GASILCI IN ZAŠČITA, DRUŠTVA

| |
10.08.2015      8:00
A A

90 LET PGD ZAVRSTNIK


Pred 90. leti se je pričela, z ustanovitvijo PGD Zavrstnik, pisati nova zgodovina kraja in društva. Danes je društvo z 154 -imi člani poleg vseh gasilskih obveznosti tudi gibalo dogajanja na vasi.


Prva gasilska črpalka PGD Zavrstnik kupljena leta 1927
Prva gasilska črpalka PGD Zavrstnik kupljena leta 1927
Deli:

V soboto, 8. avgusta 2015, smo obhajali zunanjo slovesnost ob njihovem  90. rojstnem dnevu; praznovanje se je pričelo že v sredo 5.8. s slavnostno sejo, v soboto pa z gasilsko parado gasilskih društev domače GZ Šmartno pri Litiji in sosednjega PGD Litija. Poleg vaščanov so se slovesnosti udeležili še predsednik GZS tov. Jošt Jakša, GZ Šmartno pri Litiji sta zastopala predsednik tov. Matjaž Borišek in častni poveljnik tov. Janez Ambrož ter podžupan občine Šmartno pri Litiji g. Peter Avbelj.

Da je gasilsko društvo Zavrstnik še kako dejavno, je povedal njihov predsednik tov. Bogomir Bučar in poudaril, da posebno pozornost v društvu namenjajo prav mladini in veteranom ter da poleg gasilstva prevzemajo tudi posamezne aktivnosti in dogajanja na vasi. Da so jubilej društva še kako podprli tudi vaščani priča dejstvo, da je društveni prapor »lepši« za kar 49 zlatih in 72 srebrnih žebljičkov.

Lepim željam in čestitkam ob 90. letnici se je pridružil tudi podžupan g. Avbelj. Predsednik domače GZ tov. Borišek je izpostavil pomen izobraževanja, dobrega dela in dela z mladino ter pohvalil, da se delo na mladini (tud iz vrst PGD Zavrstnik) že pozna.

Tudi predsednik GZS tov. Jakša se je dotaknil dela z mladino, saj je po njegovih besedah takrat v njihovo zavest položena skrbnost, odgovornost in pomoč, katero skozi leta nadgrajujemo in ob koncu lahko uživamo sadove kot veterani. Danes so gasilci v prvi vrsti prostovoljci, ki se žrtvujejo za sočloveka, iz statistike pa je razvidno, da je danes poleg požarov nekaj več tehničnega reševanja, kar predstavlja tudi nujna izobraževanja v tej smeri.

Ob koncu slavnostnega dela so bila podeljena tudi priznanja GZS prizadevnim članicam in članom, posebno priznanje častnega predsednika PGD Zavrstnik pa je iz rok predsednika GZS prejel tov. Alojz Anžur, ki je bil njihov dolgoletni predsednik. Po besedah tov. Jakše ve ob pogledu na vsa ta leta samo on (tov. Anžur), koliko prostovoljnega dela je bilo vloženega in koliko pomembnih odločitev in sprememb je bilo potrebno sprejeti v letih vodenja!

Ob prireditvenem prostoru nas je v prva leta dela in obstoja društva popeljala tudi obnovljena prva gasilska črpalka in se ob besedah »… kar rečeš, odpihne veter, kar pa narediš, požene korenine…« zaveš minljivosti časa in dejstva, da si danes med seboj ljudje vse manj pomagamo, ter da so ravno gasilci eni tisti redkih, ki nas ne »predalčkajo« ampak pomagajo komurkoli, kjerkoli in kadarkoli. V tem je tudi čar prostovoljstva.

 

Da tudi v prihodnje ne bo nič drugače, nam gasilci zagotavljajo, jubilej pa so zavrstniški gasilci v toplem in v prijetnem večeru okronali še z dobro organizacijo velike vrtne veselice. Naj bodo uspešna in varna vsa nadaljnja leta!

 

Uroš Pušnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šmartno pri Litiji!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
02.07. - 07.07.2017 | Umetnost
4. Valvasorjevi mednarodni grafični dnevi
27.06.201 | Družabni dogodki
DRUŠTVO UPOKOJENCEV ŠMARTNO VABI NA IZLET NA ZAPLAZ
27.06.2017 | Družabni dogodki
Vpis otrok v zlato knjigo in knjigo dosežkov
02.07. - 07.07.2017 | Umetnost
4. Valvasorjevi mednarodni grafični dnevi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.