Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
4°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
petek, 27.10.2017
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Veseli kulturni večer v Javorju


KULTURA, DOGODKI, DRUŠTVA

| |
08.02.2016      17:50
A A

Veseli kulturni večer v JavorjuDeli:

Srečanje z Ivanom Sivcem

 

V soboto, pred slovenskim kulturnim praznikom, je Kulturno društvo Javorje organiziralo kulturni večer s pisateljem, pesnikom in etnologom Ivanom Sivcem.

Ivan Sivec je najbolj plodovit slovenski pisatelj, saj je napisal 135 knjig (od tega 47 knjig za mladino in 88 za odrasle), več kot 2500 besedil za glasbo, več sto pravljic in humoresk. Po njegovih delih so bile uprizorjene številne radijske igre in drame. Kot novinar je prekrižaril večji del Slovenije, potoval pa je tudi drugod po svetu. Za nas krajane je bila gotovo najbolj zanimiva pripoved, ko je potoval po poteh Jacka Londona na Aljasko. Tam je ob koncu 19. stoletja živel tudi zlatokop Anton Stander (roj. Pristopec, Javorje), ki je tam nakopal poldrugo tono zlata in postal eden najbogatejših zlatokopov, dokler ni dokončno obubožal.

Ivan Sivec nam je povedal veliko novega o našem največjem pesniku Francetu Prešernu. Predstavil nam je pomembne Slovenke in Slovence, ki so odločilno vplivali na našo zgodovino (kneginja Ema, kralj Samo, cesar Arnulf, celjski grofje in Veronika Deseniška).

Ker je napisal veliko glasbenih del in je tudi sam velik ljubitelj glasbe, so večer popestrili tudi javorski harmonikarji ( Janja in Aleš Šuštaršič, Jakob Murnc in Gregor Berdajs).

Ivan Sivec si je ogledal tudi domačijo, kjer se je rodil in mladost preživel slavni zlatokop z Aljaske. Mogoče je pisatelj že dobil nov navdih za podrobnejše raziskovanje in odkrivanje našega slavnega zlatokopa Antona Standerja.

 

                                                                                Erika Cerjak
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šmartno pri Litiji!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.
31.10.2017 | Družabni dogodki
NOČ ČAROVNIC NA GRADU BOGENŠPERK
31.10.2017 | Družabni dogodki
NOČ ČAROVNIC NA GRADU BOGENŠPERK

Bodite prvi pri oddaji mnenja.