Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.07.2017

pretežno oblačno
Danes bo dopoldne povečini sončno, zjutraj je lahko nekaj megle. Popoldne bo spremenljivo oblačno s krajevnimi plohami in posameznimi nevihtami. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 25, na Primorskem do okoli 27 stopinj C.
16°C | 25°C
sreda, 26.07.2017
14°C | 25°C
četrtek, 27.07.2017
13°C | 25°C
petek, 28.07.2017
14°C | 30°C
sobota, 29.07.2017
17°C | 30°C
Opozorila
Torek, 25.7.2017 ob 5h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

ŠMARTNO, BOD' POZDRAVLJEN


KULTURA, OBČINSKE, DOGODKI, DRUŠTVA, ZAVODI

| |
11.11.2015      15:15
A A

ŠMARTNO, BOD' POZDRAVLJEN


Osrednja prireditev ob prazniku občine Šmartno pri Litiji in 880. obletnici prve omembe kraja v pisnih virih.


Foto: Matjaž Kirn
Foto: Matjaž Kirn
Deli:

 

Na osrednji prireditvi ob občinskem prazniku in 880. obletnici prve omembe Šmartnega v pisnih virih sta zbrane pozdravila župan občine Šmartno pri Litiji, gospod Rajko Meserko in predsednik državnega sveta, gospod Mitja Bervar. V svečanem nagovoru je predsednik državnega sveta z naslednjimi besedam izpostavil zgodovinski pomen kraja:

»Iz bogate in ponosne zgodovine lahko zaključimo, da so skozi stoletja tukaj živele močne skupnosti, ki so se odzivale na izzive takratnega časa in so za seboj pustile bogato dediščino. V zgodovinski spomin so se zlasti močno vtisnila dejanja in številne osebnosti, ki so imela »presežek v ideji in viziji« in so pustile neizbrisen pečat v duhovni, kulturni in znanstveni zgodovini Slovencev, Evrope in sveta. Ste dediči plemenitih vizionarjev - polihistora, raziskovalca, znanstvenika Valvasorja, edinega našega člana v najstarejši akademiji na svetu – Angleški kraljevski družbi. Ste dediči fizika Fritza Pregla, edinega slovenskega nobelovca, zdravilca in čudodelnika Jurija Humarja, dramatika Slavka Gruma in dediči številnih drugih velikanov slovenskega duha.«

V kulturnem programu so domača društva predstavila glasbo in plese iz bogate ljudske zakladnice. Stare napitnice, pesmi o vinu, hvalnice trti in žlahtni kapljici so, ob spremljavi harmonikarja Marka Krebsa, zapeli Fantje od fare, zaplesali so plesalci otroške in starejše Folklorne skupine Javorje. S pripovedmi iz ljudskega življenja je večer popestrila Erika Cerjak, za povezovanje večera sta poskrbeli članici Kulturno umetniškega društva Vajkard. Občutek jesenskega praznovanja v dvorani kulturnega doma Šmartno so pričarali člani Vinogradniškega društva ŠTUC in otroci iz vrtca Ciciban.

Kot se za Martinovo spodobi, so zbrani ob koncu prireditve nazdravili z mladim vinom in okusili dobrote, ki sta jih pripravila Vinogradniško društvo Štuc in Društvo kmetic Litija-Šmartno.


Organizatorji prireditve: Občina Šmartno pri Litiji, Javni zavod Bogenšperk, Zveza kulturnih društev Šmartno.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI JAVNI ZAVOD BOGENŠPERK? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.