Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 21.02.2018

oblačno
Popoldne bo oblačno. Predvsem v južni in vzhodni Sloveniji bo občasno rahlo snežilo, drugod v notranjosti Slovenije bo količina padavin zelo majhna, v večjem delu zahodne Slovenije pa bo suho. Pihal bo severovzhodnik, na Primorskem zmerna do močna burja. Najvišje dnevne temperature bodo od -1 do 3, na Primorskem do 7 °C.
-1°C | 1°C
četrtek, 22.02.2018
-2°C | -2°C
petek, 23.02.2018
-2°C | -1°C
sobota, 24.02.2018
-2°C | 0°C
nedelja, 25.02.2018
-9°C | -6°C
Opozorila
Sreda, 21.2.2018 ob 12h
Najmočnejši sunki burje na Primorskem bodo ponekod presegali hitrost 120 km na uro.
-1°C
1°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Slovenj Gradec ponovno generalni sekretar ......


OBČINSKE

| |
24.10.2013      11:05
A A

Slovenj Gradec ponovno generalni sekretar IAPMC


V grškem mestu Messolonghi je 8. in 9. oktobra letos potekala že 25. generalna skupščina Mednarodne organizacije mest glasnikov miru. Skupščino, ki se je je udeležilo 42 delegatov iz 20 najbolj aktivnih mest, je zaznamoval četrtstoletni jubilej mednarodnega združenja mest, ki so svoj status pridobila na osnovi resolucije Organizacije združenih narodov, ki je bila sprejeta leta 1985 in v kateri je OZN proglasila leto 1986 kot mednarodno leto miru in odločitve tedanjega generalnega sekretarja OZN, Javierja Pereza de Cuellarja, da mestom, ki so skozi svojo zgodovino pokazala zavezanost promociji kulture miru, dialoga in sožitja, podeli naziv »glasnik miru«.


Deli:

V letih 1987−1991 je tako od generalnega sekretarja naziv »glasnik miru« prejelo 74 mest, ki so na ustanovni skupščini leta 1988 v Verdunu sprejela svoj statut in se organizirala v mednarodno združenje mest glasnikov miru (International Association of Peace Messenger Cities, IAPMC). Ob izteku de Cuellarjevega mandata, decembra 1991, se je kampanja podeljevanja nazivov mestom končala, zaradi česar je asociacija leta 1996 zaprosila generalni sekretariat OZN, da ji dovoli, da v svoje vrste sprejema nova mesta, kar se je prvič dejansko tudi zgodilo, in sicer leta 1997, na generalni skupščini v Abidjanu, kjer so mesta sprejela medse Cambridge iz Massachussetsa v Združenih državah. Od leta 1997 do danes je IAPMC sprejela novih 31 mest, tako da danes šteje skupno 105 mest s celega sveta.

Po 25 letih delovanja asociacije, po družbenih in ekonomskih dogajanjih, ki so v zadnje četrt stoletja korenito spremenile svet, v času, ko je komunikacija izrazito olajšana s pomočjo tehnike, globalizacija pa je približala še tako oddaljena mesta in države, se je marsikaj spremenilo tudi v načinu delovanja podobnih združenj. Danes se veliko projektov lahko izpelje s pomočjo izmenjav elektronskih sporočil, multimedije in podobno, zato se zasedanj udeležuje veliko manj mest kot v začetku. Prav zaradi slednjega smo na letošnji generalni skupščini zastavili kar nekaj novih izhodišč za skupne projekte, ki jih bodo mesta implementirala bodisi posamič, v lastnih lokalnih okoljih, ali mrežno, v okviru asociacije, skupaj z drugimi člani. Dosedanji predsednik IAPMC, Alfred L. Marder, spoštovan in uveljavljen mirovniški aktivist v mednarodni skupnosti nevladnih in mirovniških organizacij, ki je asociaciji predsedoval zadnjih 9 let (pred tem je bil ves čas njen podpredsednik), se je letos, po tehtnem premisleku, odločitvi pa je botrovala tudi njegova častitljiva starost, odločil, da na predsedniških volitvah ne bo več kandidiral. Mandat funkcionarjev v asociaciji traja tri leta, generalna skupščina pa na volitvah, v skladu s statutom, izvoli predsednika, generalnega sekretarja, namestnika generalnega sekretarja, štiri podpredsednike in enajstčlanski izvršni odbor. Naše mesto je na predlog članov izvršnega odbora prvič kandidiralo za funkcijo generalnega sekretarja že leta 2007. Zaradi uspešnega vodenja sekretariata, smo bili za ta položaj ponovno izvoljeni leta 2010. Očitno so mesta ugotovila, da svoje delo opravljamo ustrezno, zato se na letošnjih volitvah za funkcijo generalnega sekretarja že v osnovi ni potegovalo nobeno drugo mesto, temveč so na predlog izvršnega odbora IAPMC, po tem, ko je tudi slovenjgraški mestni svet soglasno sprejel odločitev, da naj naše mesto opravlja funkcijo generalnega sekretarja tudi v naslednjem mandatu, o čemer smo člane asociacije predhodno tudi obvestili in najavili našo kandidaturo, obe funkciji, generalnega sekretarja in njegovega namestnika, predlagal v potrditev generalni skupščini, kar so delegati z aplavzom tudi soglasno potrdili. Nekoliko več zapletov je bilo pri volitvah članov novega izvršnega odbora ter pri volitvah podpredsednikov, saj se je za te funkcije potegovalo več kandidatov. Za funkcijo predsednika sta se pomerili mesti Plonsk s Poljske in Morphou s Cipra. Delegati so za svojega predsednika na tajnih volitvah izbrali župana poljskega mesta Plonsk, Andrzeja Pietrasika. Podpredsedniška mesta so zasedla mesta Abidjan, Morphou, Brighton & Hove in Messolonghi. V novem izvršnem odboru pa so po volitvah naslednja mesta: Abidjan (Slonokoščena obala), Brighton & Hove (Velika Britanija), Kragujevac (Srbija), Mexico City (Mehika), Messolonghi (Grčija), Morphou (Ciper), New Haven (ZDA), Plonsk (Poljska), Sarajevo (Bosna in Hercegovina), Slovenj Gradec (Slovenija) in Volgograd (Ruska federacija). Med prvimi pogovori po volitvah, ki sta jih opravila novi predsednik, župan Plonska, Andrzej Pietrasik in generalni sekretar, župan Slovenj Gradca, Andrej Čas, sta oba soglasno potrdila zavezanost njunih mest za kakovostno opravljanje obeh funkcij, hkrati pa sta se z dosedanjim predsednikom Alfredom Marderjem tudi dogovorila, da bo slednji po svojih močeh in kolikor mu bo dopuščalo zdravje, bdel nad aktivnostmi, ki IAPMC že vrsto let afirmirajo v krogih nevladnih organizacij in še naprej deloval kot vez med OZN in IAPMC, s čimer se je častni predsednik Marder tudi strinjal. Oba župana pa sta na generalni skupščini tudi zagotovila vsem delegacijam, da bo prioritetna naloga dosledno izvajanje statuta asociacije in v skladu s tem tudi organizacija in izvedba projektov, ki bodo zbližali mesta in pozitivno pripomogli k še večji uveljavitvi IAPMC v mednarodnem merilu in v okviru lokalnih skupnosti mest, ki so vanjo včlanjena.

 Dušan Stojanovič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 21 22 23 24 25 26 27 28 1 2
21.02.2018 | Tečaji in delavnice
VABILO NA ALZHEIMER CAFFE
21.02.2018 | Kultura
Moljčkova lutkovno-glasbena pravljica z Aleksandro
21.02.2018 | Tečaji in delavnice
Izberite misli, ki bodo postale vaša dobra usoda.
21.02.2018 | Umetnost
koncertni večer samospevov
23.02.2018 | Kino
Lady Bird
23.02.2018 | Tečaji in delavnice
OM Chanting. tudi v Slovenj Gradcu.
23.02.2018 | Kino
12 pogumnih
24.02.2018 | Kino
Črni panter
24.02.2018 | Kino
Jaz, Tonya
27.02.2018 | Umetnost
Tiskam
27.02.2018 | Kino
Počitniški program: Bikec Ferdinand (sinhronizirano)
27.02.2018 | Tečaji in delavnice
Predavanje o zdravem načinu življenja.
27.02.2018 | Kultura
Predstavitev knjige Šaleški gradovi viteza Gadolle
27.02.2018 | Kino
Film tedna: Lunapark
02.03.2018 | Tečaji in delavnice
Kako preseči strah?
02.03.2018 | Kino
POČITNIŠKI PROGRAM: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST (SINRONIZIRANO)
02.03.2018 | Kino
OBLIKA VODE
02.03.2018 | Kino
RDEČI VRABEC

Bodite prvi pri oddaji mnenja.