Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.01.2018

jasno
Popoldne bo povečini sončno, le v vzhodni Sloveniji občasno zmerno oblačno. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 12 °C.
-2°C | 7°C
sreda, 24.01.2018
-2°C | 7°C
četrtek, 25.01.2018
-4°C | 8°C
petek, 26.01.2018
2°C | 9°C
sobota, 27.01.2018
2°C | 11°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
7°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Društva

31. PLANINSKI DAN INVALIDOV – KOPE 2015


DRUŠTVA

| |
02.08.2015      17:57
A A

31. PLANINSKI DAN INVALIDOV – KOPE 2015


Najpomembnejše sporočilo 31. planinskega srečanja invalidov je: gibajmo se in skrbimo za svoje zdravje!


Udeleženci vseslovenskega srečanja invalidov na Kopah v šotoru
Udeleženci vseslovenskega srečanja invalidov na Kopah v šotoru
Deli:

V soboto, 1. avgusta 2015, je na Kopah v organizaciji in izvedbi Društva invalidov Slovenj Gradec, potekalo že 31. planinsko srečanje delovnih invalidov iz vse Slovenije. Na srečanje so prišli invalidi od blizu in od daleč, udeležilo pa se ga je preko dva tisoč invalidov.

 

Na to srečanje smo povabili tudi goste. Na povabilo so se odzvali mag. Cveto Uršič, predstavnik MDDSZ in EM RS; gospod Beno Kopmajer, poslanec Državnega zbora RS; Zdenka Ornik, podpredsednica ZDIS; Jože Freidl, predsednik Koordinacijskega odbora Društev invalidov za Koroško; predstavnika občin Slovenj Gradec in Mislinja, občinska svetnika Janez Potočnik in Ivan Mencinger in dva častna člana Društva invalidov Slovenj Gradec, Jože Grah in Martin Zupančič.

 

Na samem začetku uradnega dela sta najprej zaigrali na glasbena instrumenta slovensko himno učenki iz OŠ Ribnica na Pohorju. V nadaljevanju programa so zapele dve ljudski pesmi ljudske pevke Lastovke, nato pa so vse udeležence srečanja pozdravili in nagovorili še direktor hotela VABO Boštjan Paradiž, predsednica Društva invalidov Slovenj Gradec Stanislava Tamše in predstavnika dveh občin – za MO Slovenj Gradec občinski svetnik Jani Potočnik in predstavnik občine Mislinja občinski svetnik Ivo Mencinger. Kot predstavnica Zveze delovnih invalidov Slovenije pa je vse prisotne pozdravila in nagovorila še podpredsednica zveze gospa Zdenka Ornik.

 

Po pozdravih in nagovorih je v nadaljevanju programa ponovno sledila kulturna točka, za katero je poskrbelo MDI Drava Radlje ob Dravi. V tej kulturi točki so se z igranjem, petjem in plesom z odličnim nastopom predstavili učenci in učenke iz Osnovne šole Ribnica na Pohorju.

 

Predvsem bi na tem srečanju izpostavila govor slavnostnega govornika mag.  Cveta Uršiča, predstavnika Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS.

 

V imenu Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve in enake možnosti ter v svojem imenu je najprej vse skupaj lep pozdravil. Dejal je, da so se danes invalidi iz vse Slovenije zbrali na Kopah že enaintridesetič. Enaintridesetkrat organizirati tako veliko srečanje, na katerega pride več tisoč invalidov iz vse Slovenije, ni enostavna naloga. Za vsakim srečanjem na Kopah so stali in stojijo danes prostovoljci, ki nesebično opravljajo dela in aktivnosti za druge in jim s tem omogočijo kanček lepšega življenja. Zato velja prav posebna zahvala predsednici Društva invalidov Slovenj Gradec Stanislavi Tamše in njenim sodelavcem v društvu, za organizacijo današnjega in preteklih srečanj.

 

Nato je dejal, da je Pohorje eno najlepših in največjih pogorij v Sloveniji, ki ga vsako leto obišče na tisoče pohodnikov, ki se želijo odmakniti od vsakodnevnega sedenja in drugih oblik nezdravega življenja. In danes se veliko govori tudi o rekreaciji invalidov, katera je pomemben dejavnik pri ohranjanju zdravega in kakovostnega življenja vsakega človeka, še posebej pa tistega, ki živi s trajno okvaro zdravja. Še vedno se sliši, da rekreacija in šport nikakor nista za invalide. Žal so velikokrat enakega prepričanja tudi invalidi sami. Zato je najpomembnejše sporočilo današnjega planinskega srečanja invalidov: gibajmo se in skrbimo za svoje zdravje!

 

V nadaljevanju je mag. Cveto Uršič, kot predstavnik MDDSZ in EM, spregovoril nekaj besed tudi o vprašanju pravic delovnih invalidov. Vlada je pred nekaj meseci namreč ustanovila Delovno skupino za pripravo Bele knjige o reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Delovna skupina bo analizirala trenutno stanje na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja, analizirala učinke nove pokojninske reforme iz leta 2012 in oblikovala nabor možnih rešitev. Delovna skupina bo najkasneje do 31.12.2015 pripravila Belo knjigo o reformi pokojninskega in invalidskega zavarovanja in jo po sprejemu na vladi predložila v obravnavo Ekonomsko-socialnemu svetu. Ker predstavnikov delovnih invalidov ni v tej Delovni skupini, je to naloga invalidov, da jeseni sami analizirajo stanje na področju invalidskega varstva – definicija invalidnosti, denarna nadomestila, poklicna rehabilitacija, telesne okvare – in se tako dobro pripravijo na javno razpravo. Dejal je, da imajo invalidi osebne izkušnje, imajo pa tudi v okviru Zveze potrebna znanja. Predvsem pa velja poudariti – da so odgovorni, da zase in za vse, ki bodo v prihodnosti postali delovni invalidi, zagotovijo primerno/ustrezno ureditev in s tem dostojno življenje.

 

Na kraju govora je vsem prisotnim zaželel, da ta dan izkoristijo kar najbolje in da naj bo poln dobre volje, sproščenosti, druženja s prijatelji in prijetnega počutja. Misel je zaključil z besedami nagovora sodelavke na srečanju delovnih invalidov v Solčavi: »Kadar se pojavi veselje, mu moramo odpreti vrata in okna, saj nikoli ne pride ob napačnem času«.


Za slavnostnim govornikom smo najstarejšim udeležencem iz posameznih društev izročili spominska darila, katera sta udeležencem izročila poslanec DZ RS Beno Kopmajer in obč. svetnik MO Slovenj Gradec Janez Potočnik. Spominska darila so izdelale udeleženke delavnic ročnih del društva pod vodstvom Marije Pečolar. 

 

Za konec uradnega dela je sledila še ena kulturna točka, v kateri se je predstavil še  flosarski humorist Marijan Drajzingler. Koroški splavarji pa so na kratko predstavili svoje delovanje in med udeleženci izvedli žrebanje za vrednostni bon v višini 450 €. Srečni dobitnik je bilo Društvo invalidov Rimske Toplice, kateri se bodo z veseljem odpravili na splavarjenje po reki Dravi.

 

Po uradnem delu je pri kapelici Sv. Ane bila še sv. maša, ki sta jo darovala šentiljski župnik Tine Tajnik in škof Franc Kramberger v pokoju.

 

Za sv. mašo je pričel igrati Ansambel Napev, udeleženci pa so se ob njihovi prijetni glasbi odpravili na plesišče in tudi zaplesali. Med odmori igranja pa je udeleženec še dodobra nasmejal humorist Tomislav Vrlič.

 

Odigrale so se tudi športno družabne igre, v katerih je sodelovalo 112 udeležencev. Pomerili pa so se v metanju alke in metanju krogov. Najboljši trije udeleženci, ločeno za moško in žensko konkurenco, pa so prejeli pokale, katere sta podelila predsednica društva Stanislava Tamše in predsednik Športne komisije v Društvo invalidov Slovenj Gradec Tone Garb.

 

Kot predsednica Društva invalidov Slovenj Gradec se zahvaljujem vsem, ki ste sodelovali pri organizaciji in izvedbi tega planinskega srečanja invalidov. Zahvaljujem se MO Slovenj Gradec, Občini Mislinja, Zvezi delovnih invalidov Slovenije, Koordinacijskemu odboru Društev invalidov za Koroško, MDI Drava Radlje ob Dravi za sodelovanje v kulturnem programu, organizacijskemu odboru našega društva, direktorju hotela Vabod.o.o. Boštajnu Paradižu, vsem nastopajočim v kulturnem in zabavnem programu, dr. Ervinu Pečniku za dežurstvo, voditeljici Janji Širnik, vsem donatorjem in sponzorjem, novinarjem in medijem. Še posebej pa se zahvaljujem Mariji Pečolar in ostalim udeleženkam delavnic ročnih del, ki so izdelale prekrasna spominska darila za obdaritev najstarejših iz posameznih društev.

 

Stanislava Tamše,

predsednica društva
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.01.2018 | Kultura
Moljčkova lutkovno-glasbena pravljica z Aleksandro
23.01.2018 | Tečaji in delavnice
Šloganje z Andrejko.
23.01.2018 | Kultura
Potopisno predavanje Darka Sagmeistra
23.01.2018 | Kino
Film tedna: Družina
25.01.2018 | Tečaji in delavnice
Angelski readingi.
25.01.2018 | Družabni dogodki
NEVIDNI UPRAVITELJ - predavanje iz cikla Pot popolnosti
25.01.2018 | Umetnost
Vodstvo po razstavi Vojna
25.01.2018 | Kino
Kino premiera: Najtemnejša ura
26.01.2018 | Kino
Labirint: Zaton
26.01.2018 | Tečaji in delavnice
Kako delujejo univerzalne energije?
26.01.2018 | Kino
Ves denar sveta
30.01.2018 | Kultura
Moljčkova urica z Darjo
30.01.2018 | Tečaji in delavnice
Meditacija Naredimo prostor novemu.
30.01.2018 | Kultura
Koroški muzejski večer
30.01.2018 | Kino
Film tedna: Obupana
31.01.2018 | Kultura
Moljčkova urica z Alenko
31.01.2018 | Tečaji in delavnice
Demenca ni izbira, je vse pogostejše dejstvo.
01.02.2018 | Kultura
Razgovori o novih knjigah
01.02.2018 | Kultura
Zdravilna energija dreves
01.02.2018 | Kultura
Moljčkova urica s Sašo
01.02.2018 | Kultura
Moljčkova urica z Alenko
01.02.2018 | Tečaji in delavnice
Joga smeha.
01.02.2018 | Kino
Ves denar sveta
23.01.2018 | Kultura
Moljčkova lutkovno-glasbena pravljica z Aleksandro
23.01.2018 | Tečaji in delavnice
Šloganje z Andrejko.
23.01.2018 | Kultura
Potopisno predavanje Darka Sagmeistra
23.01.2018 | Kino
Film tedna: Družina
24.01.2018 | Kultura
Moljčkova lutkovno-glasbena pravljica z Aleksandro
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.